Berns na suđenju Tačiju: SAD predvidjele da će Srbi morati da odu kada NATO udje na Kosovo

Berns je u sudnici potvrdio da je "nažalost" i on unaprijed očekivao da će Srbi morati da odu. Kao uzrok je označio dugotrajno nasilje koje je prije toga vlast Slobodana Miloševiće primjenjivala nad Albancima.

6066 pregleda9 komentar(a)
Hašim Tači, Foto: Reuters

Bivši američki izaslanik na Kosovu Šon Berns izjavio je danas na haškom procesu ratnom lideru OVK Hašimu Tačiju da su SAD u ljeto 1999. "predvidjele" da će Srbi biti primorani da odu sa Kosova kada u pokrajinu uđe NATO.

Tači je optužen za zločine protiv čovječnosti na Kosovu i u Albaniji, 1998-99, zajedno sa Kadrijem Veseljijem, Redžepom Seljimijem i Jakupom Krasnićijem. Svi su u to vrijeme bili članovi Glavnog štaba OVK.

Berns je, kao zvaničnik Stejt departmenta, tada predvodio Kosovsku diplomatsku posmatračku misiju (KDOM).

Tokom unakrsnog ispitivanja svjedoka, Tačijev branilac Luka Mišetić u sudnici je pustio snimak na kojem, neposredno prije ulaska Alijanse na Kosovo u junu 1999, portparol Stejt departmenta Ken Bejkon kaže da "Kosovo neće biti srećno mjesto za Srbe kada NATO uđe".

Bejkon je izrazio uvjerenje da "Srbi ne žele da ostanu tamo, nego da se vrate u Srbiju".

"Mi ne znamo kolika je srpska manjina, vjerovatno oko 100.000 ili malo više, ali kada se kosovski Albanci vrate, naša pretpostavka je da će se mnogi Srbi vratiti u Srbiju", kazao je predstavnik SAD pred novinarima.

Na snimku se čula i ocjena izvještača da to zvuči kao da SAD "ohrabruju Srbe koji žive na Kosovu da odu", što je Bejkon negirao, uz tvrdnju da "samo predviđa" šta će se dogoditi.

Komentarišući tu izjavu, Berns je u sudnici potvrdio da je "nažalost" i on unaprijed očekivao da će Srbi morati da odu. Kao uzrok je označio dugotrajno nasilje koje je prije toga vlast Slobodana Miloševiće primjenjivala nad Albancima.

"Predvidjeli smo da će Albanci sprovesti odmazdu kada NATO uđe", rekao je Berns, sugerišući da je to bila posljedica prethodnog "Miloševićevog cilja da protjera veliki broj Albanaca" kako bi ostvario dominaciju na Kosovu.

Američki diplomata ranije je tužiocima izjavio da su Srbi bili podvrgnuti "nasilju motivisanom osvetom" poslije povratka Albanaca i ulaska NATO na Kosovo.

O nasilju nad civilima, 1998-99, lideri OVK su američkim posmatračima "davali lažne informacije", kazao je Berns u ranijoj izjavi tužilaštvu.

Advokat Mišetić to je nastojao da opovrgne navodeći primjer ubistva šestorice mladih Srba u kafiću Panda u Peći, u decembru 1998.

Naglašavajući da je OVK od početka negirala da je odgovorna, Tačijev branilac je u sudnici pustio izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da "nema dokaza da su albanski teroristi" počinili zločin - "naprotiv".

Pošto je potvrdio da su SAD u prvo vrijeme krivile OVK za zločin u Pandi, Berns je rekao da je bio "iznenađen i zapanjen" Vučićevom izjavom.

Svjedok je, potom, kao tačnu prihvatio Mišetićevu tvrdnju da je zlodjelo počinila "srpska bezbjednosna služba" u namjeri da okrivi OVK.

Tačijev branilac dokazivao je, tokom ispitivanja, i da Glavni štab OVK nije imao komandu nad jedinicama na terenu, a Berns je to djelimično potvrdio.

Advokat Mišetić citirao je dokument Stejt departmenta s proljeća 1999. po kojem na Kosovu "ne postoji politička struktura, ni efektivna kontrola i komanda nad OVK".

Berns se s tim saglasio, ali je nešto kasnije rekao da su i "neregularne", seoske jedinice bile podređene komandantima "operativnih zona" OVK koji su, kako tvrde tužioci, bili članovi Glavnog štaba.

Tokom pregovora u Rambujeu, taj štab je, po svjedoku, imao "tanušnu kontrolu" nad regionalnim starešinama, zato što su se oni protivili mirovnom sporazumu koji je Tači zagovarao.

Berns, koji je 53. svedok od početka suđenja 3. aprila prošle godine, nastavlja da odgovara na pitanja branilaca četvorice optuženih.