SAD: Stiže najveći kran kako bi počelo uklanjanje ostataka strušenog mosta u Baltimoru
Planove za uklanjanje mosta razrađuju inženjerski korpus američke vojske i ratna mornarica, koji mobilišu resurse iz cele zemlje da rekordno brzo rašište taj plovni put
Najveći kran prebacuje se s američke istočne obale u Baltimor da bi danas moglo da počne uklanjanje mosta srušenog kada je brod udario u njega i blokirao vitalnu luku tog grada.
Dio mosta Fransis Skot Ki u Baltimoru srušio se nakon što je u njega udario kontejnerski brod u utorak rano ujutro, a više vozila je palo u vodu. Iz ledene vode izvučena su tijela dva radnika, a potraga za još četvoricom nestalih u toj nesreći je obustavljena.
Guverner američlke savezne države Merilend gde se nalazi Baltimor Ves Mur rekao je da kran koji stiže može da podigne do 1.000 tona i da će za uklanjanje srušenog mosta pored tog krana biti upotrebljen najmanje još jedan.
Planove za uklanjanje mosta razrađuju inženjerski korpus američke vojske i ratna mornarica, koji mobilišu resurse iz cijele zemlje da rekordno brzo rašište taj plovni put.
Mur je rekao da se ovde ne radi samo o saveznoj državi Merilend nego o privredi zemlje pošto kroz luku u Baltimoru prođe više automobila i poljoprivredne opreme nego u bilo kojoj drugoj luci u Americi.
Guverner je upozorio da bi posao mogao da traje dugo i zahvalio administraciji predsjednika SAD Džoa Bajdena što je odobrila 60 miliona dolara hitne pomoći. Bajden je rekao da će savezna vlada platiti punu cijenu ponovne izgradnje mosta.
Šteta načinjena kada je kontejnerski brod izgubio struju i udario u noseći stub na mostu u noći u utorak je velika. Ronioci su u srijedu izvukli tijela dva čovjeka iz vozila u reci Patapsko blizu srednjeg dijela mosta, ali su zvaničnici rekli da moraju da počnu da raščiste ostatke mosta prije nego što bilo ko može da stigne do tijela još četiri nestala radnika.
Policija je saopštila da su na osnovu sonarnih pregleda njihova vozila izgleda zatrpana ogromnom količinom betona i metala.
Savezni i državni zvaničnici kažu da je udar broda u most koji je izavao njegovo rušenje bio, po svemu sudeći, nesrećni slučaj.
Poginule osobe koje su bili dio grupe radnika koji su popravljali rupe na mostu u trenutku nesreće su iz Meksika, Gvatemale, Hondurasa i El Salvadora, rekli su zvaničnici. Najmanje osam osoba je upalo u vodu kada je brod udario u stub mosta, a dvoje je spaseno istog dana.
U udaru se most polomiio i pao u vodu u roku od nekoliko sekundi. Vlasti su imale jedva vremena da zaustave saobračaj preko mosta ali nisu stigle da upozore radnike na mostu, radilo se o sekundama kada u su sa broda javili da im je otkazala struja.
Ogroman brod, dug gotovo koliko je visok Ajfelov toranj nosio je gotovo 4.700 kontejnera, od kojih 56 sa opasnim supstancama.
Oko 80 litara nafte iz broda se vjeruje da je izazvalo mrlju na površini rijeke, gde su postavljene ograde da spriječe njeno širenje. Ekološki stručnjaci uzimaju uzorke vode i vazduha da provjere kog je stepena zagađenje.
Iznenadni gubitak mosta preko koga je prelazilo 30.000 vozila dnevno i poremećaj luke će uticati na hiljade lučkih radnika i ljudi koji koriste taj most kao i na američke potrošače koji će osjetiti kašnjenja u isporukama.
( BETA )