Poljski premijer: Evropa u predratnom stanju, naredne dvije godine rješavaju sve

"Ne želim nikoga da plašim, ali rat više nije pojam iz prošlosti. Realan je, počeo je prije dvije godine", kazao je Donald Tusk

2468 pregleda8 komentar(a)
Ukrajinski premijer Denis Šmihal i Donald Tusk u Varšavi, Foto: Reuters

Poljski premijer Donald Tusk ocijenio je da je situacija u Evropi najgora od kraja Drugog svjetskog rata i apelovao da Evropljani shvate da rat nije pojam iz prošlosti, već da žive u predratnom stanju u kojem je moguć svaki scenario i da će naredne dvije godine riješiti sve.

"Ne želim nikoga da plašim, ali rat više nije pojam iz prošlosti. Realan je, počeo je prije dvije godine. Znam kako to zvuči za ljude iz mlađe generacije, ali moramo da mentalno usvojimo da dolazi nova epoha. Predratna epoha. Ne pretjerujem", rekao je Tusk u intervjuu za nekoliko evropskih medija, među njima i za poljski list Gazeta viborča.

On je ispričao da je španski premijer Pedro Sančes na samitu Evropske unije tražio da se više ne koristi riječ "rat" u dokumentima EU, er ljudi ne žele da ih na taj način plaše, a u Španiji im to zvuči apstraktno.

"To što danas izaziva najveći nemir jeste što je bukvalno moguć svaki scenario. Takvu situaciju nismo imali od 1945. godine. Odgovorio sam da u mom dijelu Evrope rat više nije apstraktan i da naša obaveza nije da raspravljamo, već da djelamo i pripremamo se za odbranu", kazao je Tusk.

Poljski premijer apelovao je u intervjuu Gazeti viborčoj da se odbaci razmišljanje "šta će biti ako", jer glavni zadatak Zapada jeste odbrana Ukrajine da ostane nezavisna država sa teritorijalnim integritetom.

"Budućnost Ukrajine je uglavnom u našim rukama. Nije riječ samo o Poljskoj i EU, već o cijelom Zapadu. Od nas zavisi da li će Ukrajina uspjeti da izbjegne pesimistične scenarije. Danas je situacija znatno teža nego prije godinu dana, ali znatno bolja nego na početku rata, kada su vojnici Putina stajali na obodu Kijeva", rekao je poljski premijer.

Bez obzira na to ko će u sljedećem mandatu biti u Bijeloj kući, Tusk smatra da Evropa mora aktivnije da njeguje transatlantske veze i da su pogrešna mišljenja da je lojalna samo ako se odrekne vojnih ambicija ili suprotno, da zbog politike bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa i antiameričkog raspoloženja u nekim evropskim državama treba da potpuno raskine savezništvo sa SAD.

"Potreban nam je jak savez sa SAD, a istovremeno moramo biti nezavisni i samodovoljni kada je u pitanju odbrana. Naš zadatak je da njegujemo veze bez obzira na to ko će biti predsjednik SAD. Nema razloga da Evropljani ne poštuju temeljni princip i da ne izdvajaju najmanje dva odsto BDP- za odbranu", rekao je Tusk.

Poljski premijer kazao je da razumije da Španija ili Italija ne žele da po ugledu na njegovu zemlju da izdvajaju četiri odsto BDP-a godišnje.

"Ali, dva odsto BDP-a jednostavno moraju. Ne razumijem kako neko to može da osporava. Moramo da izdvajamo koliko se može za kupovinu oružja i municije za Ukrajinu, jer živimo u najkritičnijem trenutku od kraja Drugog svjetskog rata. Naredne dvije godine odlučiće o svemu. Ako Ukrajina bude poražena, niko u Evropi neće moći da se osjeća bezbjedno", kazao je Tusk.

Poljski premijer upozorio je da ruski predsjednik Vladimir Putin optužuje Ukrajinu za teroristički napad na koncertu u Krasnogorsku i da to, kako je naveo, čini bez ikakvih dokaza.

"Iz istorije znamo da Putin koristi takav tip tragedija za vlastite ciljeve. Sjećamo se šta se desilo poslije napada na pozorište Dubrovka ili školu u Beslanu. Putin je već počeo da optužuje Ukrajinu iako nije pokazao nikakve dokaze. Očigledno je da mu je potrebno da opravda još brutalnije napade na civilne objekte u Ukrajini", kazao je Tusk u intervjuu evropskim medijima.