Volfgang Šmale, član Evropske akademije nauka i umjetnosti u petak gostuje na FPN u Podgorici
Na tribini će, osim autora, govoriti prof. dr Milan Marković, dekan FPN, dr Karl Miler, ambasador Austrije u Crnoj Gori, i Zoran Hamović, glavni urednik IP Clio
Povodom objavljivanja prevoda knjige "Istorija modernog prosvetiteljstva", na Fakultetu političkih nauka (FPN) Univerziteta Crne Gore u Podgorici, u petak, 12. aprila, u 12 časova, gostovaće Volfgang Šmale, profesor savremene istorije i član Evropske akademije nauka i umjetnosti, saopšteno iz Izdavačkog preduzeća (IP) Clio.
U saopštenju se dodaje da će na tribini, osim autora, govoriti prof. dr Milan Marković, dekan FPN, dr Karl Miler, ambasador Austrije u Crnoj Gori, i Zoran Hamović, glavni urednik IP Clio.
"Clio je ranije objavio njegove knjige Istorija evropske ideje (2003) i Istorija muškosti (2011) i Šta će biti sa Evropskom unijom? (2019)", piše u saopštenju.
Volfgang Šmale je poznat je po svojim publikacijama o francuskoj istoriji, istoriji Evrope, istoriji ljudskih prava, istoriji muškosti. Takođe je stručnjak za digitalne humanističke nauke. Član je Akademije Evrope (London) – Academia Europaea (London), Evropske akademije nauka i umetnosti (Salcburg) – European Academy of Sciences and Arts (Salzburg), Naučnog savjeta Kuće evropske istorije (Academic Committee House of European History).
U aprilu 2015. pokrenuo je blog - Evropa. Od 2011. do 2023. godine član je Komiteta Međunarodnog društva za proučavanje 18. vijeka ((ISECS). Generalni sekretar tog globalnog naučnog Društva koje ima više od 6.500 članova bio je od 2015. do 2019. godine.
Šmale je svoju istraživačku karijeru započeo kao student asistent u velikoj istraživačkoj mreži o agrarnim društvenim sukobima u ranoj modernoj Evropi. To je dovelo do njegove disertacije o pravnom otporu seljaka protiv veleposjednika u Francuskoj. Posebno je proučavao sudske postupke pred pariskim parlamentom do Francuske revolucije. Zatim je bio duboko uključen u istraživanje Francuske revolucije. Ubrzo je postao međunarodno poznat mladi istoričar. Godine 1988. učestvovao je u studiji "Prva godina ljudskih prava" ("L’An I des droits de l’homme"), zajedno sa Mišelom Vovelom i Antoanom de Bekom. Iste godine objavio je inovativnu studiju o odnosu između dehristijanizacije, revolucije i ustava.
Godine 1986. pridružio se radnoj grupi "Prosvetljenje i obrazovanje", koja se sastajala pod krovom ISCHE – Međunarodne stalne konferencije za istoriju obrazovanja (ISCHE – International Standing Conference for the History of Education) od 1986. do neke 1995. Zajedno sa Nanom L. Dodeom sa Univerziteta u Roterdamu, uredio je obimni priručnik o istoriji školskog obrazovanja u Evropi u doba prosvetiteljstva. Bio je to prvi priručnik koji je pokrio cijelu Evropu. Najveći dio posla, uz saradnju mnogih naučnika iz zemalja centralne i istočne Evrope, obavljen je prije revolucionarne 1989. godine u ovom dijelu Evrope. Priručnik je konačno objavljen u decembru 1991. godine.
Godine 1993. Šmale se vratio istoriji prava i osnovnih prava, ključnoj temi njegove disertacije, i uredio (na engleskom) "Ljudska prava i kulturna raznolikost. Evropa – arapsko-islamski svet – Afrika – Kina" (1993). Ovom polju istraživanja pripada i njegova postdoktorska disertacija na temu "Arheologija ljudskih prava", kao i nekoliko priređenih knjiga. Između ostalih, može se pomenuti studija "Lige za ljudska prava u Evropi, 1898-2016" (ur. Sa Christopher Treiblmair, 2017). Šmale je 2019. objavio "Za demokratske 'Sjedinjene države Evrope' (1918-1951). Slobodni zidari – Lige za ljudska prava – Vinston S. Čerčil – Građani pojedinci".
Među njegovim brojnim knjigama o evropskoj istoriji, može se navesti "History of Europe" (2000. na njemačkom, 2001. kao tvrdi povez). Ova knjiga je 2003. prevedena na srpski ("Istorija evropske ideje"), na bugarski (2005) i na korejski (2006). Njegova "History of Masculinities in Europe, 1450-2000" objavljena je na njemačkom 2003. i prevedena na srpski 2011, Clio ("Istorija muškosti u Evropi - 1450-2000").
Šmale je bio kourednik trotomnog "European lieux de mémoire” – Evropska mjesta sjećanja (Europäische Erinnerungsorte, na njemačkom, 2012).
Šmale se zalaže za kritički pristup evropskoj istoriji. O tome svjedoči "Gender and Eurocentrism. A conceptual approach to European history" (na engleskom, 2016) - "Rod i evrocentrizam. Konceptualni pristup evropskoj istoriji", kao i "Was wird aus der Europäischen Union? Geschichte und Zukunft" (What will become of the European Union? History and future) (2018), prevedeno na srpski 2019, Clio ("Šta će biti sa Evropskom unijom? Istorija i budućnost").
Njegova posljednja knjiga prati globalnu istoriju prosvjetiteljstva i prevedena je na srpski jezik ("Istorija modernog prosvjetiteljstva – društveni orijentiri u eri globalizma od 19. do 21. veka", Klio, 2024).
( Ne.V. )