Četvrt vijeka od ubistva Slavka Ćuruvije

Novinar i vlasnik listova "Dnevni telegraf" i "Evropljanin" Slavko Ćuruvija ubijen je sa više hitaca 1999. ispred zgrade u kojoj je živeo u Svetogorskoj ulici u Beogradu

2877 pregleda0 komentar(a)
Slavko Ćuruvija, Foto: Screenshot/TV Vijesti

U četvrtak, 11. aprila, navršava se 25 godina od ubistva novinara i izdavača Slavka Ćuruvije.

Novinar i vlasnik listova "Dnevni telegraf" i "Evropljanin" Slavko Ćuruvija ubijen je sa više hitaca 1999. ispred zgrade u kojoj je živeo u Svetogorskoj ulici u Beogradu.

Kako su podsjetili Udruženje novinara Srbije (UNS) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Ćuruvijino ubistvo je "jedini slučaj ubistva novinara u Srbiji koji je dobio sudski epilog", ali da su, kako je navedeno, "zbog loše vođene istrage od strane tužilaštva, ubice i dalje na slobodi, dok se o nalogodavcima nikada nije vodila istraga".

Suđenje je počelo 2015, 16 godina nakon počinjenog zločina.

Specijalni sud u Beogradu proglasio je 2019. krivim četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbjednosti za ubistvo, a sud je naveo da je neposredni izvršilac ubistva NN lice. Tom presudom je na 30 godina osuđen nekadašnji šef Državne bezbjednosti (DB) Radomir Marković za podstrekivanje na teško ubistvo. Nekadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić takođe je osuđen na 30 godina zatvora za teško ubistvo.

Nekadašnji pripadnici DB-a Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni su na po 20 godina zatvora za teško ubistvo.

Apelacioni sud je, međutim, tu presudu ukinuo u septembru 2020.

U ponovljenom postupku Specijalni sud u decembru 2021. donosi presudu kojom su ponovo Marković i Radonjić osuđeni na po 30 godina zatvora, a Romić i Kurak su dobili po 20 godina zatvora.

Nakon devet godina proces je okončan presudom Apelacionog suda u Beogradu koji je pravosnažno oslobodio sve koji su prvostepeno osuđeni.

Ova odluka izazvala je ogorčenje medijskih radnika i djela javnosti. Održan je protest ispred Apelacionog suda pod sloganom "Ubili ste pravdu, ali istina živi".

Slavko Ćuruvija je, nakon što je napustio poziciju glavnog i odgovornog urednika u državnom listu "Borba", osnovao "Nedeljni telegraf", početkom 1996. godine i prvi nezavisni dnevnik u Srbiji "Dnevni telegraf", a zatim i nedjeljnik "Evropljanin".

Bio je kritičar vlasti tadašnjeg autoritarnog predsjednika Slobodana Miloševića.

Po posebnom medijskom zakonu, "Dnevni telegraf" je uz još nekoliko medija, zabranjen 14. oktobra 1998. godine, nakon čega je štampan u Crnoj Gori i distribuiran u Srbiji kroz mrežu izdavača.

Tokom posljednje tri decenije, u Srbiji je ubijeno troje novinara i nijedan slučaj nije razrešen. Osim Ćuruvije, riječ je o slučajevima ubistva Dade Vujasinović, koja je pronađena mrtva 8. aprila 1994. godine u svom stanu u Beogradu, i Milana Pantića ubijenog 11. juna 2001. godine u Jagodini.