SVIJET U RIJEČIMA

Šinzo Abe u misiji "opstanak"

Držanje premijera u ovom i nekim prethodnim skandalima je, kako smatra većina analitičara, odgovorno što je njegov LDP katastrofalno prošao na izborima za Skupštinu Tokija i gradonačelnika severnog japanskog grada Sendaija

0 komentar(a)
Šinzo Abe, Foto: Reuters
01.08.2017. 09:08h

Stereotip o Japancima kaže da se osramoćeni ili uhvaćeni u laži smjesta povlače sa funkcija. Ali, premijer Šinzo Abe nema namjeru da izvede tu lajt verziju harakirija iako sve ukazuje da je zloupotrijebio funkciju

Japanski premijer Šinzo Abe se bori za političko preživljavanje nakon najgorih nekoliko sedmica svoje vladavine. U anketi dnevnog lista Mainiči Šimbun proteklog vikenda svega 26 odsto građana je imalo pozitivno mišljenje o aktuelnoj vladi, što je pad od čak deset odsto u odnosu na prethodni mesec i najgori rejting sa kojim se Abe ikada suočio. Čak 62 odsto ispitanika smatra da premijer treba da napusti čelo Liberalno-demokratske partije kada mu sledeće godine istekne mandat.

Pomoć prijatelju

Ionako mizerna podrška Abeu mogla bi dalje da se uruši nakon njegovog nastupa pred poslanicima gde je pokušao da se opravda zbog skandala koji nedeljama zanima javnost. Početkom juna se saznalo da je Abeov kabinet na neki način intervenisao kod Ministarstva obrazovanja da jedan Abeov dugogodišnji prijatelj dobije dozvolu za otvaranje veterinarskog koledža.

Stvar je postala posebno pikantna kada je bivši zamenik ministra obrazovanja na konferenciji za štampu objavio da je u ovom slučaju bilo političkih pritisaka iz Abeovog kabineta. Najmanje osam dokumenata je procurelo ka opoziciji i medijima. U jednom od njih se kaže da dozvolu za koledž treba izdati „u najkraćem mogućem roku“ jer je ovo „dolazi sa najvišeg nivoa premijerovog kabineta“.

Pre toga je Kotaro Kake, Abeov prijatelj, čak petnaest puta bio odbijen kada je tražio dozvolu da otvori veterinarsku školu u posebnoj ekonomskoj zoni u prefekturi Ehime. Međutim Abe je u svom svedočenju pred parlamentarnim Odborom za finansije ostao pri tvrdnji da nikada nije pomogao Kakeu, niti da je ovaj od njega tražio takvu uslugu. Premijer je doduše priznao da takav utisak lako može nastati jer su njih dvojica drugovi od studentskih dana.

Dead man walking…

Nešto drugo, međutim, više interesuje javnost – Abe je priznao da je znao da je Kake podnosio zahteve Ministarstvu obrazovanja, što je prethodno negirao. „Kada govorimo o razmerama skandala, jasno je da ovaj nije posebno veliki“, smatra Robert Dižarik, direktor tokijskog Instituta za savremene azijske studije. „Nije ovde više problem da li je pomogao prijatelju, nego što je lagao. Laganjem je iskopao sopstveni grob“, kaže Dižarik za DW.

„Preko svega toga imamo činjenicu da Abe počinje da izgleda slabašno. Čim popularnost nekog japanskog premijera počne da pada, urušavanje se nastavlja sve većom brzinom jer niko neće da podrži mrtvog čoveka koji hoda“, kaže Dižarik, koristeći englesku konstrukciju dead man walking, koja se upotrebljava za put osuđenika na smrt iz ćelije ka gubilištu. „Abe svakako ima instinkt za preživljavanje, neke prošle skandale je jednostavno otresao, ali ovo ne izgleda dobro po njega“, dodaje naš sagovornik.

…ili mačka sa devet života?

Držanje premijera u ovom i nekim prethodnim skandalima je, kako smatra većina analitičara, odgovorno što je njegov LDP katastrofalno prošao na izborima za Skupštinu Tokija i gradonačelnika severnog japanskog grada Sendaija.

Pa ipak, ima onih koji veruju da je Abe tvrđi orah nego što sada izgleda. Tako recimo analitičar Kacunori Kitakura veruje da će negodovanje javnosti brzo zamreti. „Prvi razlog za to je što nema jake političke opozicije na nacionalnom nivou“, objašnjava on za DW. Tako je glavni rival, Demokratska partija, takođe izgubila mandate u gradskoj skupštini Tokija, ne uspevajući da profitira od kraha LDP-a. Stranka koja je dobila te izbore zove se „Građani Tokija na prvom mestu“ i ima potencijala da jednog dana ugrozi Abea. Ali to se, prema Kitakurinim rečima, neće desiti brzo.

Uz to, ovaj analitičar podseća da aktuelni saziv Predstavničkog doma japanskog parlamenta ima mandat do kraja 2018. godine što Abeu daje dovoljno vremena da se oporavi od skandala. Očekuje se da sledećeg četvrtka bude sprovedena rekonstrukcija kabineta. A onda će, prognozira Kitakura, Abe ponovo zaigrati na kartu ekonomije kako bi povratio poverenje građana.

(Deutsche Welle)