SAD: Maduro je diktator, uvodimo mu sankcije; Maduro: Ne poštujem imperijalističke naredbe
Maduro je četvrti šef države pod sankcijama SAD. Direktne sankcije uvedene su protiv predsjednika Sirije Bašara al Asada, Sjeverne Koreje Kim Džong-una i Zimbabvea Roberta Mugabea
Američke vlasti saopštile su kasno sinoć da su uvele direktne sankcije protiv predsjednika Venecuele Nikolasa Madura kojeg smatra diktatorom poslije izbora za članove Ustavotvorne skupštine, obijleženim nasiljem u kojem je poginulo deset osoba.
"Neligitimni izbori, održani u nedjelju, potvrđuju da je Maduro diktator koji prezire volju naroda Venecuele", izjavio je američki ministar finansija Stiven Mnučin i dodao su zamrznuta sva dobra koje Maduro posjeduje u SAD.
Agencija Frans pres je navela da je izuzetno rijetko da američka vlada uvede sankcije protiv predsjednika neke strane države, koji je još na funkciji.
Maduro je četvrti šef države pod sankcijama SAD. Direktne sankcije uvedene su protiv predsjednika Sirije Bašara al Asada, Sjeverne Koreje Kim Džong-una i Zimbabvea Roberta Mugabea.
Reakcija Vašingtona uslijedila je dan poslije spornih izborima koje je zatražio Maduro a osporila opozicija u Venecueli.
Maduro je odbacio američke sankcije, navodeći da neće da "poštuje imperijalističke naredbe".
"Ja ne poštujem imperijalističke naredbe niti sam poslušnik stranih vlada. Ja sam slobadan predsjednik", rekao je predsjednik Venecuele u televizijskom obraćanju.
Oko deset zemalja, među kojima SAD, Kolumbija, Argentina i Španija kritikovale su izbore i navele da neće priznati rezultate niti odluke nove Ustavotvorne skupštine.
S druge strane, Rusija, Kuba, Nikaragva i Bolivija su podržale izbore i predsjednika Venecuele.
Tokom glasanja, koje je opozicija bojktovala uz obrazloženje da je namijenjeno jačanju vlasti Madura čiji predsjednički mandat ističe 2019. godine, zabilježeno je nasilje u kojem je poginulo deset osoba. Broj poginulih od početka talasa protesta u Venecueli koji je počeo 1. aprila, popeo se sad na 120.
Ustavotvorna skupština sa 545 članova, koja će u srijedu održati prvu sjednicu, vladaće zemlje na neodređeni period i moći će da raspusti sadašnji parlament u kojem većinu ima opozicija.
Ta skupština će sastaviti novi Ustav koji će zamijeniti onaj koji je 1999. godine usvojio tadašnji predsjednik Ugo Čaves.
( Beta )