Vlada: Dok je bio ministar finansija, Konjević je iznosio drugačije podatke

„S obzirom na činjenicu da je Konjević svoje tvrdnje iznio u vidu „otvorenog pisma“ za koje navodi da ga je dostavio rhovnom državnom i glavnom specijalnom tužiocu, radi ispravnog informisanja javnosti zaustavljanja dalje manipulacije saopštavamo danijedna tvrdnja Konjevića nije istinita, već su zlonamjerne“, kaže se u reagovanju

65 pregleda2 komentar(a)
Raško Konjević, Foto: Savo Prelević
31.07.2017. 17:59h

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević je, dok je bio ministar finasija, iznosio drugačije podatke o visini poreskog duga od onih koje iznosi sada, i sugerisao je da dio poreskog duga bude naplaćen reprogramom, saopšteno je iz Vlade.

Konjević je u nedjelju pozvao potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku, Milutina Simovića, da predloži hitno poništenje nezakonitih odluka, kojim je izvršna vlast dala saglasnost za naplatu poreskog duga imovinom poreskih dužnika.

U reagovanju Ministarstva finansija i Vladine Službe za odnose s javnošću navodi se da su apsolutno neutemeljene i zlonamjerne Konjevićeve tvrdnje da su, navodno, Vlada i taj resor načinili niz pravnih propusta, i čak prekršili zakon u korist pojedinih kompanija.

„S obzirom na činjenicu da je Konjević svoje tvrdnje iznio u vidu „otvorenog pisma“ za koje navodi da ga je dostavio rhovnom državnom i glavnom specijalnom tužiocu, radi ispravnog informisanja javnosti zaustavljanja dalje manipulacije saopštavamo danijedna tvrdnja Konjevića nije istinita, već su zlonamjerne“, kaže se u reagovanju.

Iz Ministarstva i Vlade su nazvali manipulacijom navode Konjevića da je „prosto je zaprepašćujuće da se Vlada, u informacijama koja su prihvaćene na pomenutoj sjednici, prilikom odlučivanja o davanju saglasnosti poziva na pravni osnov – Uredbu o postupku naplate poreskih potraživanja imovinom poreskih obveznika koja je prestala da važi još prije više od pola godine, preciznije - 31. decembra 2016“.

Prema njihovim riječima, činjenica je da je nikšićka „Đurković Company” zahtjev za naplatu poreskog potraživanja imovinom podnijela Poreskoj upravi 28. marta prošle godine, koji je Komisiji za naplatu poreskih potraživanja dostavljen petog aprila iste godine i zaveden pod brojem 01-K-13/2016.

„Dok je od strane kompanije „Workfinder“ zahtjev Poreskoj upravi podnijet 17. juna prošle godine a Ministarstvu finansija – Komisiji za naplatu poreskih potraživanja imovinom poreskih obveznika dostavljen 8. jula 2016. godine i zaveden pod brojem 01-K-9/2016“, kaže se u reagovanju.

Iz Ministarstva su podsjetili da je Zakon o reprogramu poreskog duga objavljen u Sližbenom listu 31. decembra, i da je stupio na snagu danom objavljivanja.

Kako su kazali, s obzirom na to da Zakon nema prelazne odredbe u odnosu na započete postupke, svaka primjena zakona na postupke koji su započeti u skladu sa propisima koji su važili prije donošenja zakona bila bi retroaktivna, i kao takva direktno protivna odredbama Ustava Crne Gore.

„Primjena Zakona o reprogramu na ova privredna društva, kao i na sve ostale podnosioce zahtjeva podnešenih u vrijeme važenja uredbe, značilo bi dovođenje tih lica u neravnopravan položaj, odnosno u situaciju da trpe štetu zbog toga što su se ponašali u skladu sa važećim propisima“, kaže se u reagovanju.

Ističe se da se Zakon ne primjenjuje na subjekte koji su proceduru započeli prije njegovog stupanja na snagu.

Iz Ministarstva tvrde da je manipulacija Konjevića i to da je „dopis, kako je objavljeno, adresiran i na Vrhovnog državnog tužioca i Glavnog specijalnog tužioca“.

Oni su pojasnili da se ugovori sa navedenim kompanijama dostavljaju, u smislu člana 61 Zakona o državnoj imovini, Zaštitniku imovinsko pravnih interesa Crne Gore, Državnom tužiocu i Državnoj revizorskoj instituciji.

Kako su kazali iz Ministarstva, treća manipulacija Konjevića je njegova tvrdnja da je poreski dug „skoro 700 miliona“.

Oni su podsjetili da je Konjević u svojstvu ministra finansija, 28. jula prošle godine, u dokumentu „Informacija o poreskom dugu na dan 20.7.2016. godine“, koja je navedenog dana razmatrana na sjednici Vlade, naveo da realno naplativi dug iznosi 236 miliona eura.

„Iz navedenog je jasno da je Konjević jedne podatke o visini poreskog duga iznosio kao ministar, a druge iznosi sada, kao i da je upravo Konjević, kao ministar, sugerisao da dio poreskog duga bude naplaćen reprogramom“, ističe se u reagovanju.

Dodaje se da su upućivanja otvorenih pisama i javnih poziva u ovom slučaju neutemeljena i zlonamjerna, i da im je jedina svha politikantska.