Putin pozvao Bliski istok da se suzdrži od poteza koji bi izazvali novi sukob, a koji bi imao katastrofalne posljedice
Putin, koji je ojačao veze s Iranom otkako je poslao ruske trupe u Ukrajinu 2022. godine, telefonski je razgovarao s iranskim predsjednikom, Ebrahimom Raisijem, o iranskom napadu na Izrael, koji je Kremlj nazvao "mjerama odmazde"
Ruski predsjednik, Vladimir Putin, pozvao je sve strane na Bliskom istoku da se suzdrže od poteza koji bi izazvali novi sukob, a koji bi imao katastrofalne posljedice, saopštio je Kremlj, prenosi Rojters.
Putin, koji je ojačao veze s Iranom otkako je poslao ruske trupe u Ukrajinu 2022. godine, telefonski je razgovarao s iranskim predsjednikom, Ebrahimom Raisijem, o iranskom napadu na Izrael, koji je Kremlj nazvao "mjerama odmazde".
Iran je 13. aprila, kasno naveče, lansirao bespilotne letjelice i projektile na Izrael u znak odmazde za izraelski napad na njegov konzulat u Siriji, 1. aprila, u kome je ubijeno sedam pripadnika Islamske revolucionarne garde, uključujući dva zapovjednika.
Iran za ovaj napad odgovornim smatra Izrael, koji ipak umiješanost u taj incident nije potvrdio, ali ni demantovao.
Putin je u prvom javnom komentaru iranskog napada na Izrael kazao da je glavni uzrok trenutne nestabilnosti na Bliskom istoku "neriješeni sukob između Palestinaca i Izraela".
Kremlj je saopštio da se Putin nada da će sve strane pokazati suzdržanost i spriječiti novu rundu sukoba.
Raisi je, kako se navodi u saopštenju, kazao da su akcije Irana bile ograničene prirode te da "Teheran nije zainteresovan za daljnju eskalaciju napetosti".
Rusija, koja je uspostavila bliske veze s vrhovnim vođom, Ajatolahom Alijem Hamneijem i arapskim liderima, poput saudijskog prijestolonasljednika Mohameda bin Salmana, nekoliko puta je kritikovala Zapad zbog ignorisanja potrebe za nezavisnom palestinskom državom, unutar granica iz 1967. godine.
Putin i Raisi su potvrdili stavove Rusije i Irana da je potreban trenutni prekid sukoba u Pojasu Gaze, kao i rješavanje teške humanitarne situacije i stvaranje uslova za političko i diplomatsko rješenje krize.
Sjedinjene Američke Države (SAD) smatraju da sve snažnija partnerstva između Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje predstavljaju jedan od najopasnijih izazova u posljednje četiri decenije.
Iran je Rusiju opskrbio velikim brojem balističkih raketa i bespilotnih letjelica, koje je Moskva koristila u ratu u Ukrajini, započetog u februaru 2022.
( Radio Slobodna Evropa )