Poljoprivrednici u Liberiji krče šume radi stvaranja plantaža kakaoa podrivajući evropske napore

"Bez snažnog nadzora, taj kakao će stići na evropsko tržište"

2943 pregleda0 komentar(a)
Šuma u Liberiji (ilustracija), Foto: Shutterstock

Poljoprivrednici krče šume u Liberiji kako bi stvorili plantaže kakaoa i krijumčare kakao zrna u susjednu Obalu Slonovače, podrivajući evropske napore da obuzda krčenje šuma, pokazalo je istraživanje grupe za zaštitu prirode, prenosi Rojters.

Zakon koji je odobrila Evropska unija i koji treba da stupi na snagu krajem ove godine ima za cilj da spriječi da poljoprivredni proizvodi povezani sa krčenjem šuma širom svijeta uđu na evropsko tržište.

Uredba takođe pokriva proizvode kao što su kafa, govedina i soja, ali se kakao smatra ranim testom zakona koji zahtijeva od kompanija da pokažu da njihovi lanci snabdijevanja ne doprinose uništavanju šuma.

Kako su napori usredsređeni na praćenje lanaca snabdijevanja u vodećim zemljama izvoznicama kakaoa, grupa za očuvanje šuma u ​​Slonovači IDEF otkrila je da se farmeri iz Obale Slonovače kreću preko granice u Liberiju u potrazi za zemljom.

"To je tok koji se ubrzava i nastaviće da se ubrzava", rekao je za Rojters Bakari Traore, izvršni direktor IDEF-a i glavni autor istraživanja.

Dugo vodeći svjetski proizvođač, sektor kakaoa u Obali Slonovače, suočava se sa izazovima uključujući klimatske promjene, stare zalihe drveća i bolesti koje rizikuju da dovedu proizvodnju u dugoročni pad, piše Rojters.

Samo u 2022. Liberija je izgubila oko 150.000 hektara prirodne šume, prema podacima organizacije za očuvanje Global Forest Voč.

Liberijska uprava za razvoj šuma rekla je Rojtersu da je svjesna priliva proizvođača kakaoa iz Obale Slonovače u posljednje tri godine i da se sprema da preduzme akciju.

Savjet za kafu i kakao, što je regulatorno tijelo za kakao Obale Slonovače, i Evropska komisija nijesu odmah odgovorili na Rojtersove zahtjeve za komentar.

IDEF je svoje istraživanje sproveo u periodu od šest mjeseci u grupi sela za koja su satelitski snimci pokazali da su žarište za krčenje šuma u ​​Liberiji. Ali Traore je rekao da je taj fenomen uobičajen duž većeg dijela granice između dvije zapadnoafričke nacije.

IDEF je otkrio da su farmeri migranti počeli da sade kakao na zemljištu zakupljenom od liberijskih seljana 2018. godine.

Dok su neke plantaže u fazi razvoja, istraživači su otkrili da druge već proizvode kakao.

Uprkos tvrdnjama kompanije da su u stanju da pronađu porijeklo svojih zaliha, taj kakao uzgojen u Liberiji ilegalno se vraća u Obalu Slonovače i miješa se sa zalihama iz Slonovače.

"Kontrole na terenu, u stvarnosti, gotovo da i ne postoje", rekao je Traore. "Bez snažnog nadzora, taj kakao će stići na evropsko tržište".