HRA: Inicijativu da Crna Gora sponzoriše Rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici podržalo 84 NVO i preko 100 osoba

"Crnogorske nevladine organizacije se nikada do sada nijesu ujedinile u ovolikom broju da podrže neku inicijativu", dodali su izt HRA

4631 pregleda14 komentar(a)
Foto: HRA

Inicijativu da Crna Gora sponzoriše Rezoluciju UN o memorijalizaciji genocida u Srebrenici podržalo čak 84 NVO i preko 100 istaknutih građana i građanki među kojima brojne javne ličnosti koje decenijama aktivno doprinose opšem interesu u Crnoj Gori, saopšteno je iz nevladine organizacije (NVO) Akcija za ljudska prava (HRA).

Ranije je objavljeno da je više NVO i pojedinaca uputilo premijeru Milojku Spajiću inicijativu da Crna Gora sponzoriše Rezoluciju Ujedinjenih nacija (UN) o genocidu u Srebrenici.

"Crnogorske nevladine organizacije se nikada do sada nijesu ujedinile u ovolikom broju da podrže neku inicijativu. Zahtijevamo da na dnevni red sjutrašnje sjednice Vlada uvrsti pitanje sponzorstva ove rezolucije UN od strane Crne Gore", piše u saopštenju HRA.

Oni su naglasili da su Spajiću jutros organizacije koje su inicijalno podržale inicijativu uputile novo pismo sa, kako su naveli, dodatnim argumentima koji Crnu Goru obavezuju na sponzorstvo Rezolucije UN o genocidu u Srebrenici.

"Očekujemo da Vlada odluči da sponzoriše rezoluciju prije svega iz moralnih razloga i izražavanja dužnog žaljenja zbog toga što je u Srebrenici u nekoliko dana jula 1995. godine strijeljano preko 8300 civila od kojih 600 djece, pri čemu je Crna Gora, u savezu sa Srbijom, tada pomagala Vojsku Republike Srpske čiji su pripadnici taj genocid izvršili", dodaje se u saopštenju.

U pismu koje su više NVO uputile Spajiću a dostavila HRA, navodi se da ovo pitanje nije pokrenuto iz Crne Gore.

"Ono nije bilo kakva diverzija, skretanje pažnje ili pokušaj uticaja na dnevnopolitička pitanja. Inicijativa je pokrenuta na međunarodnom nivou, a država Crna Gora, kao ravnopravna i punopravna članica Ujedinjenih nacija, treba da svoj puni doprinos iz humanističkih razloga i zato što je izgradnja mira neprestana, a ne završena obaveza. Veoma smo zabrinuti zbog oklijevanja da se Vaša Vlada bavi ovim pitanjem. Crna Gora je trebalo da među prvima objavi da sponzorstvom ove rezolucije na međunarodnoj sceni pokazuje raskid s ratničkom i zločinačkom politikom devedesetih i da je spremna da svojoj djeci i budućim generacijama obezbijedi trajni mir", piše u pismu.

Oni su apelovali na Spajića i Vladu Crne Gore, "učinite nas ponosnim građanima i građankama."

Inicijativu su potpisali:

Jovana Marović, Savjetodavna grupa „Balkan u Evropi“ (BiEPAG) Dina Bajramspahić, građanska aktivistkinja Tea Gorjanc Prelević, Akcija za ljudska prava Daliborka Uljarević, Centar za građansko obrazovanje Ljupka Kovačević, Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA Maja Raičević, Centar za ženska prava Milka Tadić Mijović, Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore Milica Kovačević, Centar za demokratsku tranziciju Zorana Marković, Centar za razvoj nevladinih organizacija Velija Murić, Crnogorski komitet pravnika za ljudska prava Olivera Nikolić, Institut za medije Ivana Vujović, Juventas Aida Perović, Prima Jovan Ulićević, Spektra Demir Ličina, Udruženje „Štrpci – Protiv zaborava“.