Poziv na uzbunu i suočavanje sa sobom
Predstavljena nova zbirka poezije “Moja tapija” predsjednika Književne zajednice “Mirko Banjević” Radislava Gardaševića
Kada “istinu za grlo stisneš”, shvatiš da nema “teže, jer sve zateže”, da nam je “jezik usoljen”, a da “sa stidom odavno nemamo ništa”, jer se i nemamo čega stidjeti do nas samih, da smo tu, a da nas ipak nema i da nijesmo načisto “ima li nas, ili smo bili”, onda nastaje pjesnička tapija. Ali ne bilo čija već Radislava Gardaševića, predsjednika Književne zajednice “Mirko Banjević”, koja je na Filozofskom fakultetu u Nikšiću organizovala promociju njegove najnovije zbirke poezije “Moja tapija”.
Prof. dr Dragan Koprivica, jedan od recenzenata Gardaševićeve knjige, poslužio se stihovima Aleksandra Lesa Ivanovića iz pjesme “Ljudi sjenke”, i kazao da na svijetu ima mirnih i dobrih pjesnika što kroz život nečujno i tiho gaze, a da je jedan od takvih upravo Gardašević. On se, prema riječima Koprivice, nije koristio “uobičajenim receptima nekih pjesnika da putem foknerovske buke i bijesa skrenu na sebe pažnju šire javnosti, nego i danas vrši svoju misiju u književnosti, daleko od svih pratećih politika, pišući predano i dajući doprinos kolektivnim naporima da književnost bude što prisutnija”.
Gardašević je, smatra Koprivica, snažno zagledan u svoj pjesnički opus, a knjiga “Moja tapija” već samim naslovom govori o “zaokruživanju pjesničkih i životnih stavova autora, u znaku umjetničke zrelosti i pokušaja da oformi važan dio svoje cjelovite pjesničke zaostavštine”. Dodaje da se Gardašević služi arhetipskim slikama prošlosti i sadašnjosti, progovara o čovjeku, našoj istoriji, primjerima ljudskosti, ali i opasnostima od padova, kao i da u pjesničkom stvaralaštvu polazi od Aristotelovog stava da pojam lijepog može postojati samo ako je moralno utemeljen.
“Zato poezija Gardaševića nosi pečat primjera ljudskosti, čojstva i junaštva, identifikovanja lijepog i moralnih normi u praksi, pretočenih u poeziju, pri čemu pjesnik opjeva i drugu stranu medalje - naličje ljudskosti i vječitu opomenu da se čovjek mora vratiti sebi i svojim moralnim postulatima”, kazao je Koprivica i dodao da Gardašević zastupa stav da pjesnik mora biti aktivan sudionik vremena u kome živi i proziva sve one koji žele da potisnu pravdu i javnu riječ.
Dr Radoje Femić, drugi recenzent, podsjetio je da je Gardašević na Filozofskom fakultetu vodio “Književnu tribinu četvrtkom” promovišući poznate književne stvaraoce iz Crne Gore i okruženja, ali i afirmišući mlade pjesnike, studente Filozofskog fakulteta, i da su upravo on i Aleksandar Ćuković bili učesnici te tribine.
“Koliko je ta tribina i mogućnost da javno prezentujemo to što stvaramo bila podsticajna govori i to da je odnjegovala skoro sve danas najznačajnije autore koji se pojavljuju na književnoj sceni ne samo Crne Gore nego i regiona”, kazao je Femić i dodao da je Gardašević i dalje ostao “čovjek duboke književne misije”, a da je knjiga “Moja tapija” izdanak tako raskošnog pregnuća
Femić je istakao da Gardaševićeva zbirka u naslovu baštini koncept zavjeta, i da predstavlja duhovnu, humanističku i pjesničku zadužbinu.
“U vrijeme kad se i pjesnički govor zaogrće plaštom arteficijelne apstrakcije i gubi se u nevidjelici uopštavanja, Gardaševićeve poetske slike odlikuje konkretnost, a misao njegovog poetskog glasa je konsekvantnost. Pjesnik tapiju ostavlja posvećenom čitaocu, pogotovo onom koji od poezije očekuje jedinstvo etičkog i poetičkog principa”, kazao je Femić, ističući da je pjesnikov stvaralački i ljudski ideal pravedno društvo.
Kako je naveo, Gardaševićeva poezija je angažovana, gdje nije riječ samo o pukoj intelektualnoj pozi ili stavu, već živoj energiji koja preobražava atrofiranu zbilju. Time Gardašević, prema njegovim riječima, dokazuje da vjeruje u tvoračku i preobražavajuću snagu poezije koja oslobađa zatočeni čovjekov duh, vraćajući dostojanstvo čovjeku.
“Pjesnička misao Radislava Gardaševića, opredmećena u pjesničku riječ, najtvrđa je i najpostojanija tapija, sigurni zalog novim naraštajima čije poimanje pjesničke tradicije neće zaobići ni izjašnjenje o savremenom stvaralaštvu”, zaključio je Femić uz konstataciju da Gardašević jeste pjesnik društvene, socijalne, ali i jubavne poezije, i to poezije u kojoj se očitavaju čežnja i patnja.
Prema riječima mr Aleksandra Ćukovića, trećeg recenzenta, najnoviji pjesnički rukopis Radislava Gardaševića, za razliku od njegovih ranijih ostvarenja, donosi oštriji poetski ton koji je “iskapan iz uskovitlane i tamne stvarnosti iz koje, čini se, nema izlaza”.
“Pjesnik nam na osoben način ispostavlja račun za pojedinačne i kolektivne grijehove načinjene na stazama potrage za smislom, a o čijem iskupljenju se tek na momente i poražavajuće mlako razmišlja... Autor ređa upečatljive pjesničke slike, žive i životvorne, majstorski se poigravajući sa gustinom i nijansama mraka na koji, kako tapija kaže, polaže puno pravo. Evidentno je da, kako zbirka odmiče, svjetlost uspijeva da se izbori za svoje mjesto, skromno i i stidljivo, ali upečatljivo i stameno”, kazao je Ćuković.
Kako je istakao, Gardaševićeva zbirka je osoben krik i poziv na uzbunu, apel upućen u minut do dvanaest da se stvarnosti konačno pogleda u oči i da se, ako je moguće, svedu računi.
“To je i poziv da se suočimo sa sopstvenom dušom, svojim korijenima i identitetom. Gardaševićeva poezija poziva na budnost i djeluje otrježnjujuće u dobu koje čini sve da sludi i zaslijepi slatkoćom lake zabave i jeftine svjetlucave ambalaže. Njena surovost ne prerasta u banalnost. Gardašević pjeva otmeno i odmjereno, a njegove olovne pjesničke slike se lako urezuju u pamćenje”, rekao je Ćuković.
Čitati poeziju Radislava Gardaševića, prema njegovim riječima, baviti se njome, znači tragati za tajnom u žitnicama neizrečenog.
“Ona zahtijeva aktivnog i budnog čitaoca, čitaoca bjelina i ćutnji posijanih među stihove i riječi kojima je pjesnik odlučio pokazati put. Tapiju na tamu ima samo onaj koji je bio dovoljno hrabar da joj pogleda u oči i postavi joj granice. Dvostruko hrabar kada to čini uzvišeno, poezijom”, zaključio je Ćuković.
Na kraju večeri obratio se i Gardašević koji se zahvalio svima koji su doprinijeli da njegova knjiga bude odštampana i predstavljena publici, a prije svega izdavaču, Udruženju književnika Crne Gore. Kako je istakao, pisac mora da percipira pojave u društvu, reaguje na anomalije, i govori, a ne da ćuti.
“U presudnim momentima pisac mora da zauzme stav, a ne da se podanički odnosi. Njegovo određenje je značajno za društvo, a to podrazumijeva slobodu. Sloboda nije samo fizička, već što je važnije, duhovna kategorija koja podrazumijeva spremnost da se digne glas protiv neslobode, čak i kada se zna da će takav stav biti surovo kažnjen. Zato književno djelo treba da izražava duh vremena u kojem pisac živi”, poručio je Gardašević.
Veče je vodila pjesnikinja Nataša Lalatović koja je i govorila Gardaševićevu poeziju.
( Svetlana Mandić )