Istražitelji sumnjaju: Marovići kriminalom do kuća i stanova, para nisu imali
Postoji osnovana sumnja da je imovina za koju se traži privremena mjera obezbjeđenja stečena kriminalnom djelatnošću Svetozara i Miloša Marovića, saopštio je "Vijestima" izvor blizak istrazi
Specijalno državno tužilaštvo blokiralo je svu imovinu porodice Svetozara Marovića, nakon što je finansijskom istragom navodno utvrđeno da je stečena kriminalnim aktivnostima.
“Vijestima” je potvrđeno da su finansijski istražitelji zatražili da se “stavi šapa” na milionski vrijednu imovinu, jer navodno sumnjaju da Marovići nijesu imali novca da kupe nekretnine.
Viši sud donio je prije dva dana privremenu mjeru obezbjeđenja na stan Svetozara Marovića od 90 kvadrata kod budvanske OŠ “Stefan Mitrov Ljubiša, koji je prije nekoliko dana prodao za 180.000 eura, četvorospratnu vilu njegove supruge Đorđine u naselju Babin do.
“Vijestima” je rečeno da finansijski istražitelji tvrde da je vila fiktivno prodata za milion i po prije dvije godine. Blokirana je imovina i Svetozarevog sina Miloša, njegove supruge Tamare i njenog brata Ivana Popovića.
“Iz do sada prikupljenih podataka i dokaza u toku finanisjske istrage, proizilazi osnovana sumnja da je imovina za koju se traži privremena mjera obezbjeđenja stečena kriminalnom djelatnošću Svetozara i Miloša Marovića. Analizom bankarske i dokumentacije Uprave za nekretnine, utvrđeno je da Svetozar Marović nije imao na raspolaganju novčana sredstva za kupovinu navedenog stana“, rekao je “Vijestima” izvor blizak istrazi.
Istražitelji su navodno utvrdili ni da Miloš, njegova supruga i šurak u trenutku kada su postali vlasnici vrijednih nekretnina nijesu imali novca da ih kupe.
To su navodno razlozi zbog kojih je Specijalno tužilatvo tražilo privremenu mjeru, što je sud i prihvatio.
Svetozar Marović je na psihijatrijskom liječenju u Beogradu i za njim je raspisana potjernica za izdržavanje četvorogodišnje zatvorske kazne.
On i sin Miloš, koji je u međuvremenu dobio srpsko državljanstvo, krenuli su da rasprodaju imovinu.
Miloš koji treba da odsluži 11 mjeseci robije već je prodao stan u zgradi kod Autobuske stanice, u kojem je živio, ali se nikada nije vodio na njegovo ime.
U istom ulazu živjeli su i njegovi roditelji.
Maroviću su unazad dvije godine, od kada je tužilaštvo na čijem je čelu Milivoje Katnić pokrenulo istragu u osam budvanskih afera i označilo Svetozara kao šefa organizovane kriminalne grupe, što je bivši visoki funkcioner DPS-a i priznao, uspjeli da prodaju većinu nepokretnosti.
Uporedo sa istragama, Specijalno tužilaštvo je vodilo i finansijsku istragu koja se navodno privodi kraju.
“Vijesti“ su prije nekoliko dana objavile da je stariji Marović uspio da stan od 90 kvadrata za 180.000 eura proda slovenačkoj državljanki, udatoj za Budvanina.
“Vijesti“ su prije mjesec objavile da Miloš za milion eura prodaje penthaus od 480 kvadata nadomak Autobuske stanice, u kome su mu živjeli roditelji.
S obzirom da je riječ o imovini za koju tužioci sumnjaju da je stečena kriminalom, zbog čega bi mogla da bude i oduzeta, Specijalno tužilaštvo je zatražilo da se blokira kako ne bi bila rasprodata.
Blokiran je dio penthausa od 193 kvadrata na petom spratu, koji je upisan na Miloševo ime, ali ne i na 287 metara kvadratnih koji se vode na ime firme u kojoj Miloš ima pet odsto kapitala.
Blokirano je i oko 10.000 kvadrata mlađeg Marovića u Mrčevom polju.
Specijalno tužilaštvo zatražilo je da se privremena mjera obezbjeđenja stavi i na dio stambene zgrade koja je u vlasništvu njegove supruge Tamare, u tivatskom naselju Kalimanj. Na Tamarino ime vodi se trećina od 232 kvadrata izgrađenog stambenog prostora. Blokiran je i Tamarin stan od 52 kvadrata u Budvi.
Finansijskim istražiteljima je sumnjiva i imovina koju je stekao Tamarin brat Ivan Popović, pa je Viši sud donio privremenu mjeru za stan od 52 kvadrata u potkrovlju zgrade u centru Budve.
Blokada je stavljena i na Ivanovo stan od 123 kvadrata, poslovni prostor od 40 i podrum od 18 kvadrata. Te nektretnine navodno je kupio 2013.
Svetozar Marović je priznao da je bio na čelu kriminalne grupe koja je oštetila budžet Budve za više miliona eura u osam korupcionaških afera.
On je sa Tužilaštvom zaključio dva sporazuma o priznanju krivice, koje je potvrdio Viši sud.
Pristao je da robija četiri godine i tri mjeseca i da uplati u humanitarne svrhe 100.000, a državi 1,1 milion koliko je tužilaštvo procijenilo da je stavio u džep.
Njegov sin priznao je da je bio dio kriminalne grupe i osuđen je na godinu zatvora i kaznu od 385.000 eura, što je uoči Nove godine izmirio.
Riječ je o aferi Prijevor, oko prodaje opštinske zemlje.
Uprava počela upis zabrana na imovinu Marovića
Pozivajući se na Zakon o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, Specijalno tužilaštvo je zatražilo donošenje privremene mjere, što je Viši sud i potvrdio, a naredba je proslijeđena Upravi za nekretnine koja je započela upisivanje zabrane na imovinu koju su tužioci označili da je stečena kriminalnom.
U toku trajanja krivišnog postupka protiv Svetozara i Miloša Marovića pokrenuta je finanijska istraga i sa njima povezanim osobama, među kojima i protiv Miloševe supruge Tamare , i njenog brata Ivana Popovića.
Pod lupom i vila koju je Đorđina prodala 2015. za 1,5 miliona
Zbog sumnji da je stečena kriminalnim aktivnostima Svetozara i Miloša Marovića, Tužilaštvo je tražilo privremenu mjeru i za četvorospratnu vilu koju je Đorđina izgradila i prodala u oktobru 2015.
Vila je sagrađena na mjestu kuće proslavljenog fudbalskog trenera Miljana Miljanića.
Supruga nekadašnjeg šefa političkog savjeta DPS-a trgovala je 2012. kuću od 207 kvadarata sa dvorištem i voćnjakom od oko 500 kvadrata od Miljanića za 300.000 eura.
Kuća je odmah porušena, a potom je izgrađena vila od gotovo hiljadu kvadrata.
“Analizom bankarske dokumentacije koja se odnosi na Đorđinu Marović prozilazi da u trenutku kada je kuća kupljena nije raspolagala novčanim sredstvima. U tom trenutku, novcem nijesu raspolagali ni njen suprug ni sin“, rekao je “Vijestima” izvor iz istrage.
Tužioci sumnjaju da je imovina stečena kriminalnom djelatnošću i da je vlasništvo nad vilom preneseno na treće lice - R. K. fiktivnom kupoprodajom za 1,5 miliona eura.
“Postoji osnovana sumnja da je kupac znao da nepokretnost koju navodno kupuje predstavlja imovinu stečenu kriminalnom djelatnošću“.
Istražitelju su navodno otkrili da je Đorđini Marović isplaćeno 300.000 eura od 1,5 miliona, koliko je iznosila kupoprodajna cijena.
( Olivera Lakić, Vuk Lajović )