Operaciju na ortopedskoj klinici KCCG-a čeka skoro 450 pacijenata

To je ujedno i najduža lista čekanja u toj zdravstvenoj ustanovi. Iako ortopeda ima dovoljno, problem je što to odjeljenje raspolaže sa svega jednom operacionom salom

12535 pregleda14 komentar(a)

Operaciju na srcu u Kliničkom centru Crne Gore u ovom trenutku čeka blizu 70 pacijenata. Lista čekanja na koronografiju ima skoro 350, a najopterećenija je ortopedija, gdje zahvat čeka gotovo 450 osoba. Jedan od ključnih uzroka je, kažu u Kliničkom centru, to što je odjeljenje ortopedije namijenjeno i tretiranju povreda zadobijenih najčešće tokom saobraćajnih nezgoda ili drugih incidenata..

"Vi imate podatak da je samo u jedinici intenzivnog liječenja u našoj ustanovi tokom 2023. godine zbrinuto preko 100 kompleksnih i vrlo, vrlo složenih trauma koje su zahtijevale dugotrajne ortopedske tretmane. To su samo oni najteži pacijenti, a ako uzmemo brojke sa klinike za ortopediju, za 2023. godinu vi ćete imati udupljeni broj, sigurno preko 200 ili 300 pacijenata koji su sa traumama", kaže direktor Poliklinike KCCG-a Rifat Međedović.

Broj onih koji cekaju na ortopediji ne bi bio zabrinjavajući da Klinički centar nema samo jednu operacionu salu.

"Imamo u Kliničkom centru jedan zavidan i dobar broj ortopeda, 14 ortopeda, ali vjerovali ili ne, oni imaju jednu hiruršku salu. I suštinski, ja negdje mislim da i to dosta utiče na listu čekanja za ortopedske intervencije u hospitalnim uslovima", dodaje Međedović.

Pojašnjavajući zbog čega na ortopedsku intervenciju čeka skoro 450 građana, Međedović podsjeća i da je to odjeljenje za vrijeme pandemije bilo ustupljeno kovid pacijentima. Do tada, dodaje, lista čekanja na klinici za ortopediju u prosjeku je brojala oko 100 ljudi.

"Menadžment Kliničkog centra suštinski se trudi svakodnevno da praktično liste čekanja za sve hospitalne procedure, pa praktično i za ortopedske, jer ta lista čekanja je zaista sada najveća, da unaprijedi, da prosto negde povjeća broj pacijenata koji se operišu i da prosto se ta lista čekanja smanji. Ja bih rekao da dominantno se radi i na dopunskom radu, na smjenskom radu, na vikend radu i na povjećanju obima posla", navodi Međedović.

Rješenje je, međutim, ipak u poboljšanju smještajnih kapaciteta. Međedović vjeruje da će, izgradnjom novog Urgentnog centra, ortopedska klinika biti rasterećenija a samim tim i dostupnija za redovne operativne zahvate.