Milačić: Crna Gora ne smije podržati rezoluciju o Srebrenici
"Nije moralno da u svijetlu aktuelnog stradanja islamskog stanovništva u Gazi, Srebrenica bude globalni diplomatski opijum kojim će se međunarodna zajednica odvratiti od snažnije mirovne aktivnosti islamskog stanovništva Gaze", kazao je predsjednik Prave
Predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić poručio je da se ta partija "najoštrije protivi pokušaju da se država i narod Crne Gore uključe" u izglasavanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici na organima Ujedinjenih nacija (UN).
"Prava Crna Gora najavljene i do sada neprezentovane amandmane na Rezoluciju doživljava kao pokušaj zamazivanja očiju domaćoj javnosti sa istinske prirode ove Rezolucije. Nije moralno da u svijetlu aktuelnog stradanja islamskog stanovništva u Gazi, Srebrenica bude globalni diplomatski opijum kojim će se međunarodna zajednica odvratiti od snažnije mirovne aktivnosti islamskog stanovništva Gaze. Ne zaboravimo da je u zaleđu Srebrenice ubjeno na hiljade srpskih civila od strane vojske BiH, mnogo više nego što je oteto i ubijeno Izraelskih civila u napadu Hamasa na Izrael prošle godine. Ne zaboravimo da je odmazda Izraela do sada premašila brojku od 35 000 civila, sa neuporedivo većim i brutalniijim posledicama nego u Srebrenici. Ne treba zaboraviti ni silna izdvojena mišljenja, radikalno suprotni stavovi postupajućih sudija u predmetima za genocid u Srebrenici pred Haškim tribunalom, pred kojima su neposredno izvođeni dokazi za taj zločin, saopštio je Milačić.
Zar mogu, kako je kazao, delegati država u UN, "koji ne znaju ni gdje je na mapi BiH", bolje znati šta se desilo u Srebrenici "od sudija koje su slušali svjedoke, gledali dokaze i uprkos svemu što su čuli i vidjeli rekli da to nije genocid".
Zato glas Crne Gore u UN nije običan glas, rekao je Milačić.
"Crna Gora je susjed Srbije i BiH. Za razliku od većine država UN, mi znamo gdje je BiH i znamo gdje je Srebrenica, kao i Bratunac, znamo gdje je i Jasenovac i Kragujevac i Pivski doli. Znamo porodice i imena mnogih ubijenih civila i u Bratuncu i u Srebrenici. Zato Crna Gora ne smije podržati ovu Rezoluciju, već koliko je u njenoj moći stati na put međunarodnom pokušaju da se zapaljeno bure baruta sa Bliskog Istoka premjesti na Balkan. To je danas najvažnija misija svakog Srbina i svakog Bošnjaka, svakog Crnogorca", saopštio je Milačić.
Kad se bude glasalo za Rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici, dodaje, glas Crne Gore će biti podjednako važan kao i glas SAD, Rusije, Kine, Francuske, Velike Britanije ili bilo koje druge velike i moćne države.
"Dobro znamo da je međunarodna zajednica duboko podijeljena po pitanju Srebrenice. Crna Gora ne smije biti ta koja će svojim glasom odlučivati o pitanju za koje ne postoji međunarodni konsenzus, a koje direktno tereti državne institucije Republike Srpske i Srbije za genocid na Balkanu, a kroz njih ne manje i same države i narode Balkana. Ne postoji nijedno političko opravdanje za donošenje tako opasnog i nepopravljivog otrova na Balkan", smatra Milačić.
"Zbog svega toga podsjećamo naše političke kolege iz Vlade Crne Gore: srednji put nije put nevidljivih amandmana, jedini pravi put je put protivljenja na glasanju u UN-u, kada se bude odlučivalo, a sve drugo je ponovno donošenje ratnog otrova na Balkan za koji ćemo biti odgovorni i kao pojedinci i kao generacija, neko kao prvi, neko kao poslednji ali niko bez krivice", poručio je Milačić.
Smatra da je predložena Rezolucija "tema-kamuflaža sveopšteg genocida na Bliskom istoku uz pomoć insistiranja na genocidu nad Muslimanima u jednoj opštini na Balkanu".
"Ovdje ne mislimo samo na Gazu, nego i na Avganistan, Irak, Siriju... Koliko je Muslimana u tom dijelu svijeta pobijeno kao odgovor na napad 11. septembra na kule blizankinje u Njujorku? Sve to, očito, treba da bude pokriveno i zanemareno nekom Rezolucijom o genocidu u Srebrenici, a Srbima perfidno da bude nametnuta etiketa genocidnog naroda umjesto onih država koje su sprovodile i u ovom trenutku sprovode otvorene genocide koje za posljedicu imaju desetine, stotine hiljada i milione civilnih žrtava", zaključuje se u saopštenju.
( B.H. )