Bajdenova administracija: Izrael upotrebom američkog oružja možda prekršio međunarodno humanitarno pravo, ali...

Naizgled kontradiktorne procjene iznijete su u izvještaju Stejt departmenta Kongresu, koji je obavezan na osnovu novog Memoranduma o nacionalnoj bezbjednosti (NSM), koji je Bajden objavio početkom februara

9638 pregleda4 komentar(a)
Bajden, Foto: Reuters

Administracija predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džozefa Bajdena u petak je saopštila da je Izrael, prilikom upotrebe američkog oružja tokom vojnih operacija u Gazi možda prekršio međunarodno humanitarno pravo. Međutim, administracija je takođe rekla da zbog haosa rata u Gazi nije mogla da provjeri specifične primjere situacija kada je upotrebom tog oružja eventualno prekršeno međunarodno pravo, tako da nije iznijela definitivnu procjenu tog pitanja, prenosi Glas Amerike.

Naizgled kontradiktorne procjene iznijete su u izvještaju Stejt departmenta Kongresu, koji je obavezan na osnovu novog Memoranduma o nacionalnoj bezbjednosti (NSM), koji je Bajden objavio početkom februara.

Memorandumom se od zemalja koje dobijaju američku vojnu pomoć traži da iznesu "kredibilna i pouzdana" uveravanja da poštuju humanitarno pravo.

Postojanje "razumnih" dokaza da je američki partner prekršio međunarodno pravo tokom rata u Gazi, pomenuto u sažetku izvještaja koji je u petak dostavljen Kongresu predstavlja do sada najsnažnije takvo saopštenje zvaničnika Bajdenove administracije.

Međutim, to što SAD nisu uspjele da neposredno dovedu u vezu specifično američko oružje sa pojedinačnim vazdušnim udarima koje su izvršili izraelski vojnici u Gazi moglo bi da administraciji pruži prostor za manevar u bilo kakvoj budućoj odlluci o tome da li će ograničiti isporuke ofanzivnog oružja Izraelu.

Prva procjena te vrste, na kojoj su insistirale demokrate u Kongresu, objavljena je poslije sedam mjeseci vazdušnih udara, kopnenih sukoba i ograničenja u isporukama pomoći, tokom kojih je ubijeno skoro 35.000 Palestinaca, većinom žena i djece.

"Imajući u vidu da se Izrael značajno oslanja na odbrambene artikle proizvedene u SAD, razumno je procijeniti da su izraelske snage bezbjednosti, poslije 7. oktobra koristile odbrambene proizvode na koje se odnosi NSM-20, u situacijama koje nisu konzistentne sa obavezama Izraela prema međunarodnom humanitarnom pravu, ili sa uspostavljenim praksom ublažavanja stradanja civila", naveo je u izvještaju Stejt department.

"Izrael nije podijelio kompletne informacije da bi se provjerilo da li su američki odbrambeni artikli korišćeni u akcijama za koje se navodi da predstavljaju kršenje međunarodnog humanitarnog prava u Gazi, Zapadnoj obali ili Istočnom Jerusalimu tokom perioda obrađenog u izvještaju", kaže se u dokumentu predatom Kongresu.

Demokratski senator Kris van Holen rekao je da je administracija "izbjegla sva teška pitanja" i izbjegla da pažljivo razmotri da li ponašanje Izraela znači da treba prekinuti dostavljanje vojne pomoći toj zemlji.

"Izvještaj protivrječi sam sebi jer zaključuje da postoje razumne osnove za uvjerenje da je došlo do kršenja međunarodnog prava, ali u isto vrijeme kažu da nisu pronašli primjere da se Izrael nije povinovao pravilima", kazao je Van Holen novinarima.

Izvještaj je kritikovala i nezavisna radna grupa za primjenu Memoranduma o nacionalnoj bezbjednosti NSM-20 na Izrael.

"Izvještaj administracije je u najboljem slučaju nepotpun, a u najgorem - namjerno obmanjujući kako bi se odbranili činovi i ponašanje kojim je vjerovatno prekršeno međunarodno humanitarno pravo i koji se možda svode na ratne zločine. Još jednom, Bajdenova administracija je pogledala činjenicama u oči - i onda odlučila da povuče zavjesu."

Izraleski premijer Benjamin Netanjahu prethodno je rekao da su Izraelci spremni da se bore "noktima", odbacujući upozorenje predsjednika SAD da bi isporuke oružja mogle biti obustavljene zbog planirane operacije u Gazi.

Izrael dugo prijeti pokretom na Rafu, za koju tvrdi da se u njoj nalaze hiljade boraca Hamasa i moguće desetine talaca koje su zarobili u napadu 7. oktobra smješteni među više od milion ratom raseljenih Palestinaca. Akcija je počela ove nedjelje evakuacijom nekih civila što je praćeno ograničenim vojnim upadima.

Bajdenova administracija je saopštila da ne može da podrži veliku invaziju na Rafu u odsustvu onoga što bi smatrala kredibilnim planom za zaštitu ljudi koji ne učestvuju u borbama. Izrael, pak, tvrdi da je pobjeda u sedmomjesečnom sukobu nemoguća bez zauzimanja Rafe.

Netanjahuova vlada je ćutala nakon izvještaja da Vašington zadržava pošiljku određenih vrsta bombi - sve dok Bajden u srijedu nije javno saopštio tu mjeru, rekavši da je to dio američkog upozorenja Izraelcima da ne "idu u Rafu".

"Ako moramo da budemo sami, ostaćemo sami", rekao je Netanjahu ne osvrćući se konkretno na saopštenje SAD.

"Ako moramo, borićemo se noktima", rekao je on u video izjavi. "Ali imamo mnogo više od noktiju i sa tom snagom duha, uz Božiju pomoć, zajedno ćemo pobijediti".

Netanjahu je, međutim, u intervjuu američkoj televiziji rekao da se nada da on i Bajden mogu da prevaziđu svoje nesuglasice oko rata u Gazi.

"Često smo imali svoje dogovore, ali smo imali i međusobne nesuglasice. Uspjeli smo da ih prevaziđemo", rekao je Netanjahu u emisiji "Dr Fil Prajmtajm".

"Nadam se da sada možemo da ih prevaziđemo, ali učinićemo ono što moramo da zaštitimo svoju zemlju", rekao je on.

Komentare konzervativnog premijera u video izjavi ponovila su i druga dva člana njegovog ratnog kabineta sa pravom glasa - ministar odbrane Joav Galan i bivši ministar odbrane Beni Ganc - iako niko nije eksplicitno rekao da će biti naređeno dublje čišćenje Rafe.

"Okrećem se neprijateljima Izraela, kao i našim najboljim prijateljima i kažem – Država Izrael se ne može pokoriti", rekao je Galan u govoru. "Bićemo jaki, ostvarićemo svoje ciljeve – udarićemo Hamas, pogodićemo (libanski) Hezbolah i postići ćemo bezbjednost".

Ganc je izrazio zahvalnost za ono što je izraelska vojska opisuje kao podršku SAD i slanje zaliha bez presedana u ratu.

"Izrael ima dužnost, u smislu nacionalne bezbjednosti i morala, da nastavi da se bori kako bi vratio svoje taoce i okončao Hamasovu prijetnju južnom Izraelu", rekao je na platformi Iks. "A Sjedinjene Države imaju moralnu i stratešku dužnost da prošire alate (poslate) Izraelu koji su neophodni za ovu misiju".

Paralelno sa javnim sporom, Sjedinjene Države pokušavaju da vode pregovore između Izraela i Hamasa uz posredovanje Egipta i Katara koji bi oslobodili neke taoce.

Pregovori su zapeli na Hamasovom zahtevu za okončanjem rata u Gazi, dok je Izrael spreman da uđe samo u prekid vatre. Pregovarači u četvrtak posljednje sastanke u Kairu okončali su bez dogovora, a Izrael je saopštio da će nastaviti sa planiranom operacijom Rafa.

Glavni portparol izraelske vojske, kontraadmiral Danijel Hagari, rekao je na brifingu da oružane snage imaju dovoljno municije za Rafu "i druge operacije koje su planirane".

SAD: Ofanziva na Rafu će ojačati, a ne oslabiti Hamas

Sjedinjene Države ponovo su u četvrtak upozorile Izrael da ne proširuje svoju ograničenu operaciju na sveobuhvatni napad na Rafu, ovog puta ne samo zbog dugotrajnih humanitarnih razloga, već i zbog strateških proračuna.

"Naše mišljenje je da bi operacije Rafa, svakako bilo koja vrsta velike kopnene operacije Rafa, zapravo ojačale poziciju Hamasa za pregovaračkim stolom, a ne Izraela", rekao je portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi novinarima u četvrtak.

Kirbi je rekao da bi Jahja Sinvar, vođa Hamasa za koga se vjeruje da se krije u mreži tunela u Gazi, imao "manje podsticaja da želi da sjedne za pregovarački sto" ako u Rafi bude novih masovnih civilnih žrtava.