Terapija bola
Poliklinika Konzilijum u svom timu ima iskusne anesteziologe, koji zajedničkim snagama rade na tome da maksimalno olakšaju teške trenutke, kroz koje prolaze onkološki pacijenti.
Maligne bolesti su praćene velikim tegobama ali je bol najčešći simptom koji se najteže podnosi. Najčešće se javlja kod primarnih i sekundarnih tumora kostiju, organa za varenje, tumora pluća, dojke, prostate ili jajnika. Bol može da se javi u raznim fazama maligne bolesti, ali se njegova učestalost i jačina povećava kako bolest napreduje.
Adekvatnu terapiju kancerskog bola treba primijeniti čim se on pojavi, jer svako odlaganje liječenja nanosi pacijentu dodatnu patnju i narušava njegovo opšte stanje.
Bol je neprijatno senzorno i emocionalno iskustvo koje prati postojeće ili potencijalno oštećenje tkiva. Prema novoj Internacionalnoj klasifikaciji bolesti Svetske zdravstvene organizacije, hronični bol je bolest sama po sebi. Dovodi do fizičkih organičenja i invalidnosti, emocionalnih problema, anksioznosti i depresije, poremećaja u socialnom funkcionisanju, što bitno narušava kvalitet života osobe koja trpi bol i njemu bliskih osoba u okruženju. Osnovu terapijskog pristupa čini farmakološka terapija. Cilj terapije bola je da smanji intenzitet bola i poboljša funkcionalnost i kvalitet života osobe koja trpi bol.
Monteralska deklaraacija Internacionalnog udruženja za istraživanje bola poziva ljekare da pristupe liječenju bola kao osnovnom ljudskom pravu.
Farmakološka terapija hroničnog postoperativnog, posttraumatskog bola i hroničnog bola maligne etiologije. Terapija se sprovodi u bolničkim uslovima pod stalnim nadzorom anesteziologa.
Liječenje bola zahtijeva strpljenje, povjerenje i saradnju pacijenta, porodice i medicinskog tima.
Poliklinika Konzilijum, Skadarska 2, Podgorica
( Promo sadržaj )