Frida i Džudi za osnaŽENE i vidljive

Nevladina organizacija „Mozaik“ Nikšićanima na zidu zgrade „Desetka“ poklonila mural sa likom Fride Kalo i Džudi Hjuman.

3340 pregleda0 komentar(a)
Foto: Svetlana Mandić

Frida Kalo je bila meksička slikarka i kultna ličnost bez koje je priča o slikarstvu posljednjih decenija XX vijeka nezamisliva. Džudi Hjuman je međunarodno prepoznata zagovornica prava osoba sa invaliditetom (OSI) koju mnogi smatraju rodonačelnicom pokreta za OSI, koja je pomogla da se u SAD donose zakon o pravima osoba sa invaliditetom, osnovala nacionalne i međunarodne organizacije za zagovaranje prava OSI i bila na visokim državnim funkcijama u Klintonovoj i Obaminoj administraciji. Obje su imale dječju paralizu, Fridi je desna noga bila tanja od lijeve, a Džudi nije mogla da hoda. Ali, o njima se ne priča kao o osobama sa invaliditetom, već kao o uspješnim, jakim i hrabrim ženama.

Želeći da kroz njihov primjer skrenu pažnju svim ženama sa invaliditetom da invaliditet ne može i nije prepreka na putu do uspjeha, nevladina organizacija (NVO) „Mozaik“ iz Nikšića je odlučila, da u sklopu projekta „OsnaŽENE – vidljive“, Nikšićanima na zidu zgrade „Desetka“ pokloni mural sa likom Fride Kalo i Džudi Hjuman.

foto: Svetlana Mandić

„Mural je nastao iz kreativnog procesa članova organizacije, a u saradnji sa našim kreativnim timom. Trudili smo se da kroz ovaj projekat prikažemo snagu žene, pogotovo snagu žena sa invaliditetom i njihove mogućnosti i kapacitete i da jednostavno našoj zajednici prikažemo ove poznate žene koje smo odabrali za mural“, kazao je direktor „Mozaika“ Blagoje Šturanović.

Šturanovićfoto: Svetlana Mandić

Na izradi murala rade tri umjetnice: jedna sa diplomom, akademska slikarka Milena Krivokapić, i dvije bez diplome, ali kojima četkice leže kao da su doktorirale – novinarka Irena Rašović i polaznica „Umjetničkog centra“, Zdenka Tomanović.

Rašovićfoto: Svetlana Mandić

„Zaista je bilo izazovno prihvatiti se ovog posla – prvo zbog površine i zbog toga što je kod murala važno uklopiti čitavu vizuelnu cjelinu u javni prostor, zatim zbog lijepe priče koja stoji iza ovog murala, ženama koje su uprkos ličnim i drušrvenim okolnostima uspjele da ostave djelo koje utiče na čitavo društvo, i ljudi koji su zaduženi za njegovu realizaciju. Zbog svega toga, svi ti izazovi su i pravo zadovoljstvo“, kazala je Krivokapić i dodala da mora pomenuti i „skeledžiju“ Gorana Mastilovića jer bi im bez njega „veće visine zida bile nedostupne“.

Krivokapić foto: Svetlana Mandić

U znak podrške projektu, ali i osobama sa invaliditetom, predsjednik Skupštine opštine (SO) Nikšić, Nemanja Vuković „ukrstio je četkice“ sa Milenom i Irenom i makar na kratko dao doprinos u izradi murala.

foto: Svetlana Mandić

„Osobe sa invaliditetom doživljavamo kao naše saradnike, prijatelje i partneri i trudimo se da im u najvećoj mjeri mogućeg izađemo u susret, da im budemo podrška, uvažimo sve ono što su njihove sugestije, predlozi, ideje ali i da zajedno pošaljemo poruku o problemima sa kojima se suočavaju, od egzistencijalnih i svakih drugih i da im pomognemo u njihovom rješavanju i otklanjanju“, kazao je Vuković.

Vuković foto: Svetlana Mandić

Dodao je da je lokalna uprava osobama sa invaliditetom u proteklom periodu pomogla ne riječima, već djelima, i podsjetio da su NVO „Mozaik“ ustupili opštinske prostorije na korišćenje, da su pomogli otvaranje Kluba „Adapt“, donirali vozilo za prevoz OSI, i obezbijedili socijalni servis. Istakao je da infrastrukturu prilagođavaju za OSI, kao i da je zgrada Opštine, postavljanjem taktilnih traka, prilagođena slabovidim osobama.

„Sve njihove inicijative, predloge, doživljavamo krajnje obavezujuće i trudimo se da izađemo u susret svim njihovim inicijativama, da podržimo ono što rade, jer rade dobre, korisne stvari i mislim da se tu naši interesi poklapaju. Vjerujem da ćemo kroz dobru saradnju, kroz zajednčko ulaganje i kontinuirane napore učiniti da Nikšić bude grad u kojem će osobe sa invaliditetom imati sve uslove za život, rad i za nesmetano funkcionisanje“, istakao je Vuković i obećao da će lokalna uprava uvijek biti tu da pomogne OSI.

foto: Svetlana Mandić

U okviru projekta „OsnaŽENE – vidljive“, prema riječima Šturanović, u Nikšiću će krajem maja biti održana prva modna revija OSI, a planirana je i izrada umjetničkog filma o ženama sa invaliditetom iz Crne Gore.

Projekat „OsnaŽENE – vidljive“ podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“ koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO) u partnerstvu sa fondacijom Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), Centarom za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) i Politikon mrežom i u saradnji sa ministarstvima javne uprave i evropskih poslova Vlade Crne Gore. Projekat finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.