Parlament usvojio “ruski zakon”

EU je poručila da će zakon o “stranim agentima” otežati integraciju Gruzije u taj blok

6087 pregleda8 komentar(a)
Protesti u Tbilisiju protiv spornog zakona, Foto: Rojters

Parlament Gruzije odobrio je juče kontroverzni plan da stotine nevladinih organizacija i medijskih kuća bude označeno kao strani agenti. Time je otvorenh put da zakon stupi na snagu uprkos rastućem domaćem nezadovoljstvu i osudi SAD-a i Evropske unije.

Poslanici su podržali predloge koje je podnijela vladajuća stranka Gruzijski san sa 84 glasa za i 30 protiv, nakon sedmica spornih rasprava koje su dovele do nekoliko tuča u skupštinskoj sali i napada na jednog zakonodavca.

Veliki broj građana se okupio ispred zgrade parlamenta sa pištaljkama, vuvuzelama i čak su udarali u lončiće u pokušaju da poslanici čuju njihov glas.

Prema novim pravilima, grupama civilnog društva koje primaju više od 20 odsto prihoda iz inostranstva, biće potrebno da se registruju kao “organizacije koje služe interesima strane sile”. Kritičari strahuju da će se ta oznaka koristiti kako bi se ućutkali borci protiv korupcije i drugi kritičari vlade.

Predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili obećala je da neće potpisati zakon u okviru rastućeg neslaganja sa vladajućom strankom, ali njen veto može biti preglasan prostom većinom u parlamentu, otvarajući put za njegovo stupanje na snagu u narednim nedjeljama.

Sa jučerašnjeg protesta u gruzijskoj prijestonicifoto: Reuters

Protivnici su ga nazvali “ruski zakon”, poredeći ga sa ruskim zakonodavstvom koje se koristi za napade na kritičare Kremlja.

Vlada Gruzije tvrdi da je zakon potreban radi promovisanja transparentnosti, borbe protiv “pseudo-liberalnih vrijednosti” koje promovišu stranci i očuvanja suvereniteta zemlje.

Tinatin Bokučava, predsjednica najveće opozicione stranke u parlamentu, Ujedinjenog nacionalnog pokreta, izjavila je za portal “Politiko” da će glasanje “usmjeriti razmišljanje o hitnoj potrebi za promjenom režima u Gruziji”.

“S obzirom na izbore koji nas očekuju u oktobru, uvjerena sam da će jedinstvo viđeno na ulicama Gruzije u posljednjih nekoliko nedjelja biti prekretnica u istoriji naše nacije. Naše mjesto je u Evropi”, dodala je.

Brisel je Gruziji u decembru dodijelio status kandidata za članstvo u EU, uprkos upozorenjima da nazaduje u oblasti ključnih pitanja ljudskih prava i da nije uspjela da potpuno sprovede reforme koje traži Evropska komisija.

EU je poručila da je zakon “nespojiv sa evropskim vrijednostima” i da će biti prepreka za dalju integraciju Tbilsiija u taj blok.

Pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’Brajen rekao je juče da će odnosi Vašingtona sa Gruzijom biti ugroženi ako se usvoji sporni zakon.