Priča iz Zadra: „Ispod sača” peku pravi sportski duh
Iako sam pomen Zadra asocira na košarku, ovaj dalmatinski grad daje najveće hrvatske fudbalske virtuoze
Luka Modrić, Šime Vrsaljko, Martin Erlić, Dominik Livaković... svi su svjetski poznata fudbalska imena a svi su iz “grada košarke” - Zadra. I ne samo oni.
Bilo je i biće: skoro polovina hrvatskih virtuoza u najpopularnijem sportu na svijetu dolazi iz petog po veličini grada u Hrvatskoj, koji je prema posljednjem popisu prije 23 godine imao tek 75.000 stanovnika, a lokalni klub se tek sada plasirao u treću ligu.
To sportsko čudo, tri medalje sa najvećih svjetskih sportskih događaja (dva mundijala, Liga nacija), Hrvatska duguje momcima iz grada košarke. A kako?
I letimičan jednodnevni obilazak Zadra dovoljan je da se uoči nepobitna činjenica - u centru Zadarske županije ima više sportskih terena, objekata, uslova za bavljenje sportom nego u cijeloj Crnoj Gori. Osim toga, na ulici, u kafićima i restoranima jedina polemika je sportska.
Iako savršeno osmišljenom sportskom izletištu i centru “Višnjik”, udaljenom tek desetak minuta hoda od ulaza u stari grad i gradsko jezgro, dominira velelepna i savršeno funkcionalna dvorana “Krešimir Ćosić”, legenda nekada ponosa grada - košarkaškog kluba Zadar, pravi sportski život odvija se ispod i oko nje.
- Idem u pravcu “Višnjika”, tako da možete sa mnom. Idem da treniram, uslovi su fantastični a znate napravljen je na mjestu vojnog garnizona nekadašnje SFRJ. Da, treniram fudbal, prvotimac sam fudbalskog kluba Zadar i nadam se da ću i ja krenuti stopama brojnih fudbalskih zvijezda - kazao je prijatni 20-godišnji Božo Ricov.
Izlazak na “Višnjik” ostavlja bez daha: savršeno osmišljene kombinacije dječjih igrališta sa informativno-obrazovnim sadržajima i mobilijarom iz kojeg je nemoguće ne zavoljeti sport i imati pravilan razvoj, sa kilometrima atletskih staza kroz park, ali i oko terena i na samim stadionima - atletskim, prilagođenim i fudbalu, te pored njega još jedan klasičan fudbalski.
Tu su i stolovi za tekbol, a makar desetak terena za pejntbol (sport sličan tenisu). Grupisani su, po dva terena za mini-fudbal i futsal, na kojem je jedan trener savršeno organizovao treninge za dvije grupe dječaka. Teniskih, kao i terena za košarku i odbojku - ne nedostaje, a iza Peke, kako Zadrani nazivaju dvoranu “Krešimir Ćosić”, nalazi se bazen. U planu je i novi - olimpijskih dimenzija, kao i skakaonica s bazenom. Radovi na terenu za mini-golf su u završnoj fazi...
Ne nedostaje ni mobilijara za popularni trening - razboj, vratilo, daska... a sve to savršeno projektovano prema svjetskim standardima. Postoje čak i prepreke, korišćene za vojnu obuku u SFRJ.
- Košarka je “umrla” u Zadru, gradska uprava treba da uloži u fudbal, jer ovdje postoji gen za taj sport, ali i rukomet, jedrenje, vaterpolo. Ima i košarkaškog talenta, ali bi fudbal ipak trebalo da ima priopritet. Ovako, najtalentovaniji dječaci odlaze sa 13 godina i postaju “purgeri”, FK Zadar je pred bankrotom, fudbaleri poput Modrića imaju stotine miliona a ne ulažu ništa ovdje - revoltirano objašnjava grupa navijača iz Zadra.
Ipak, prizanju:
- Tačno je da malo koji grad ima takve sadržaje za sport, vjerovatno i nigdje u približnoj populaciji. I dvorana Peka, tako je zovemo jer liči na pekač za meso a nerijetko i mi koristimo izraz sač kao i vi, zaista je ponos, ali nema vrhunskih utakmica ovdje. Nama treba da gledamo vrhunski sport i navijamo za svoje klubove. Treba dovesti pojačanja. Zadar je prvi, plasiraće se u tek treću ligu a stadion “Stanovi” treba modernizovati. Naše fudbalske zvijezde ovdje naprave kuće i vikendice, ali ne ostavljaju i ne daju novac Zadru. Mladići treba da ostanu a ne da pođu i postanu “purgeri”.
I Ricov je išao da napreduje kroz kadete u Rijeci, što je “prihvatljivije” nego u Dinamu. Prilaz “Višnjiku” daje odgovor i zašto: “Torcida i Tornado, braća zauvijek”, piše na prelijepo osmišljenom muralu zadarske grupe navijača.
- Znate, nama je Hajduk na prvom mjestu, samo i oni nikako da dođu do uprave da radi kako treba. Mi smo sportska nacija, poznajemo sport i ovdje se najviše cijene sportski uspjesi. Poštujemo sve sprotske nacije - dodaju.
Da je to tako, pokazalo se u odlučujućoj borbi između ekipa Hrvatske i Crne Gore na Evropskom prvenstvu u karateu, svi navijači “vatrenih” su burno pozdravili senzacionalni i ubjedljiv trijumf Crnogorca Nenada Dulovića nad njihovom zlatnim karate teškašem Anđelom Kvesićem.
“Višnjik”, stadion “Stanovi”, nisu usamljeni - kroz cijeli Zadar, kroz redove savršeno uređenih dvorišta kuća naziru se tereni, a školska dvorišta su posebna priča - na terenima su brojevi telefona sekcija i iscrtani likovi na tribinama, “naše dice” - Dada Prša, Dominika Livakovića, olimpijke u skovima u vodu Marcele Marić...
A ni vremenske neprilike ne mogu da budu prepreka sportskoj rekreaciji ili treningu, pod svodom Peke - sača, na bilo kojem od ulaza u kružnu dvoranu najuočljivije su tri atletske staze, u podrumu je još jedno košarkaško igralište u koji se ulazi kroz muzej KK Zadar a dominira lik Krešimira Ćosića.
- Dvorana je izgrađena zbog Evropskog rukometnog prvenstva 2009. godine, i zaista je projektant Marijan Hržić perfektno obavio posao - ponosno ističu Zadrani.
Košarka je "umrla" u Zadru, gradska uprava treba da uloži u fudbal, jer ovdje postoji gen za taj sport, ali i rukomet, jedrenje, vaterpolo. Tačno je da malo koji grad ima takve sadržaje za sport, vjerovatno i nigdje u približnoj populaciji. I dvorana Peka, tako je zovemo jer liči na pekač za meso, a nerijetko i mi koristimo izraz sač kao i vi, zaista je ponos, ali nema vrhunskih utakmica ovdje. Nama treba da gledamo vrhunski sport i navijamo za svoje klubove. Treba dovesti fudbalska pojačanja, govore navijači Zadra.
( Slaviša Živaljević )