Škole policiji prijavljuju maturske večeri: Nemaju obavezu, ali imaju dobru namjeru
Službenici Uprave policije u svim gradovima preduzimaće sve planske preventivne aktivnosti, u cilju bezbjednog održavanja ovih svečanosti
Ne postoji zakonska obaveza škola, osnovnih ni srednjih, da prijave održavanje svečanosti kojom se obilježava kraj jednog obrazovnog ciklusa, ali škole u većini to čine. To su “Vijestima” rekli iz Uprave policije (UP). Dodali su da će, kao i prethodnih godina, njihovi službenici u svim gradovima Crne Gore, gdje su organizovane proslave i defile učenika, preventivno djelovati, kako bi ti događaji bili bezbjedni.
“Uprave osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori, iako nemaju zakonsku obavezu, u cilju nesmetanog i bezbjednog održavanja polumaturskih i maturskih večeri, u većini slučajeva o istima obavještavaju Upravu policije, odnosno njenu nadležnu organizacionu jedinicu, kako bi policijski službenici kroz preduzimanje planskih preventivnih aktivnosti obezbijedili nesmetano i bezbjedno održavanje ceremonija (polumaturskih - maturskih večeri)”, rekli su “Vijestima”.
Kako su dodali, u odnosu na to, policijski službenici, kroz preventivne mjere i radnje, sprovode više planskih aktivnosti.
“Koje se, između ostalog, odnose na održavanje stabilnog javnog reda i mira prije, tokom, odnosno po završetku ceremonije, kao i vršenje kontrole, preusmjeravanje i regulisanje saobraćaja, alkotestiranje vozača prilikom dolaska, boravka, odnosno završetka i razilaska učenika sa proslave polumaturske i maturske večeri. Kao i prethodnih, tako i ove godine, policijski službenici Uprave policije u svim gradovima na teritoriji Crne Gore gdje su organizovane proslave i defile učenika preduzimaće sve planske preventivne aktivnosti, u cilju bezbjednog održavanja ovih svečanosti”, navode iz UP, na čijem je čelu vršilac dužnosti direktora Aleksandar Radović.
Organizacija javnih okupljanja i priredbi propisani su Zakonom o javnim okupljanjima i javnim priredbama, a isti zakon kaže i da poslove zaštite bezbjednosti javnog okupljanja vrši policija, u saradnji sa nadležnim organima i službama, te da, organizator javne priredbe, radi održavanja javnog reda i mira na javnim priredbama može da angažuje i policiju.
Prema Izvještaju o primjeni Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama za 2023. godinu, koji je objavljen prošle sedmice, na teritoriji Crne Gore lani su održana 422. Godinu ranije, bilo ih je dvostruko više - 929.
Od ukupnog broja javnih okupljanja, prijavljeno, odnosno održano je 311, u odnosu na godinu ranije, kada je održano 574 javnih okupljanja, 97 nije prijavljeno, a održano je, dok je godinu ranije takvih okupljanja održano 285.
U 2023. održano je 14, a godinu ranije 70 spontanih javnih okupljanja.
Od ukupnog broja javnih okupljanja (422), prošle godine policija je obezbjeđivala 390. Godinu ranije, od 929 javna okupljanja, policijski službenici Uprave policije obezbjeđivali su 878 takvih događaja.
Na svim vrstama održanih javnih okupljanja (prijavljenim, neprijavljenim i spontanim) u 2023. godini na teritoriji Crne Gore prisustvovalo je oko 215.000 građana. Godinu ranije, javnim okupljanjima prisustvovao je približno jednak broj građana - 255 hiljada, iako je organizovano dvostruko više javnih okupljanja.
U 2023. na teritoriji Crne Gore održano je 448 javnih priredbi. Godinu ranije, održano ih je 257.
Iz UP navode da su sve održane javne priredbe prijavljene u skladu sa Zakonom, te da prilikom održavanja javnih priredbi u toku 2023. nije registrovano nijedno narušavanje javnog reda i mira.
Na javnim priredbama, održanim u izvještajnom periodu, prisustvovalo je oko 630.000 građana. Godinu ranije, na javnim priredbama prisustvovalo je 290.000 građana.
Najčešća socio-ekonomska, vjerska i politička okupljanja
U toku prošle godine, u Crnoj Gori, najviše je organizovano i održano socijalno-ekonomskih javnih okupljanja - 193. Slijede vjerska, kojih je organizovano 79, političkih je bilo 45, dok je u kategoriji “ostala”, prema izvještaju Uprave policije, lani održano 73 javna okupljanja.
( Damira Kalač )