Zašto pobjeđuje program ''Budva - naš grad, naša kuća, naša porodica''?

Naša vizija Budve nije nemoguća. Prostorni plan prepoznaje Budvu kao regionalni centar dajući direktne smjernice za razvoj – u Budvi se moraju razvijati funkcije obrazovanja, zdravstva i kulturena najvišem nivou.

5874 pregleda0 komentar(a)
Foto: Budva naš grad

Budva više sebi ne može da dozvoli da bude kolač za dijeljenje političkih centrala jer naši građani trpe zbog beskonačnih političkih kalkulacija na vrhu iza zatvorenih vrata. Zbog toga je nastao naš koncept bez partijske obojenosti, koncept u kojem je svaki stanovnik važan i u kojem preuzimamo odgovornost za naš grad i naše ljude. To što smo vratili mandat građanima pokazuje da smo iskreni u našoj namjeri da ovaj grad učinimo boljim mjestom za život svih, a ne samo onih koji to sebi mogu da priušte. Jer nama trebaju ljudi koji će ovdje živjeti punim plućima, koji će osjetiti duh mediterana a da ne razmišljaju o tome kako da sastave kraj sa krajem.

Našem gradu je potreban i potpuno nov pristup kulturi, onaj koji će biti fundamentalan. Kultura nisu samo kupljeni festivali. Kultura je i kada omogućite mladim stvaraocima da se izraze, da pokažu svoj kreativni potencijal, kada strateški promišljate razvoj kulture uvažavajući potrebe građana. Uvidjeli smo da se na kulturna dešavanja nesrazmjerno troši u odnosu na broj posjetilaca programa. Mi ne želimo da 'bacamo u vjetar' novac građana, već da razvijemo Fond za talente, stvorimo bazu za izgradnju multifunkcionalnog kulturnog centra, da oživimo ideju Muzeja mora kao živog i interaktivnog prostora namijenjenog svim uzrastima. Želimo da mlade naraštaje vratimo moru iz kojeg je sve poteklo. Naša vizija je zeleni grad, pametan grad, grad u skladu sa svojim stanovnicima koji je upravo takav zanimljiv turistima. Nama je građanin na prvom mjestu, njegove potrebe – pa tek onda komercijalizacija sadržaja.

Naša vizija Budve nije nemoguća. Prostorni plan prepoznaje Budvu kao regionalni centar dajući direktne smjernice za razvoj – u Budvi se moraju razvijati funkcije obrazovanja, zdravstva i kulturena najvišem nivou., te se razvijati i unaprijediti upravna, saobraćajna društvena i privredna funkcija. Jedan od imperativa koji država daje regionalnim centrima je da svaki MORA imati opštu bolnicu.

U Budvi danas živi preko 26 hiljada ljudi, što je uvećanje za skoro 8 000 stanovnika u odnosu na prethodna dva popisa. Procjenjuje se da u našem gradu živi bar još dvije hiljade stanovnika koji nisu mijenjali svoje prebivalište iz određenih razloga, ali su u Budvi već godinama i tu su zasnovali radne odnose i formirali porodice.

Budva je jedan veliki 'melting pot', mjesto gdje se sudaraju i miješaju kulture, i gdje svi pokušavaju da pronađu svoje mjesto pod suncem. Veliki migratorni pritisak stranaca i inflacija, nisu išli na ruku običnom čovjeku koji je prinuđen da radi i po dva posla kako bi isplatio kiriju, pa ni to nekada nije dovoljno da bi sastavio cijeli mjesec bez pozajmica. U Budvi uvijek ima posla, zato što je naš grad privredno najpotentniji i najinteresantniji za ulaganje, svojim položajem i jedinstvenom ljpotom privlači ljude koji našu kraljicu Mediterana biraju kao mjesto za život, ali smo, vršeći vlast u prethodnom periodu uvidjeli smo da sami moramo da nađemo rješenja za velike probleme naših sugrađana, koji često nisu samo materijalne prirode, već je to i pitanje socijalnih servisa podrške za roditelje koji moraju da rade u popodnevnim satima, mentalno zdravlje, osjećaj nepravde koji Budvani imaju kada se spomene odnos centralnih vlasti premanašem i njihovom gradu.

Zato smo osmislili program kao nastavak našeg političkog slogana 'Budva- naš grad, naša kuća, naša porodica'

Šta znači 'Budva – naš grad'?

Samo u poslednjoj godini, izmjenama Zakona o finansiranju lokalne samouprave, Budvi je od ustupljenih prihoda poreza na dohodak fizičkih lica, umanjenjem sa 50 % na 40 %, oduzeto 1.300.000 eura, a to nije sve. Iz Budve se samo uzima, i apsolutno se ništa ne vraća kroz kapitalni budžet.

Mi želimo to da promijenimo. Želimo da se upustimo u poduhvat potpune decentralizacije državne uprave, davanja veće autonomije lokalnim samoupravama i podnošenjem inicijative da se Budvi dodijeli status grada.

To ćemo postići sljedećim inicijativama:

  1. Davanje statusa grada Budvi kao najznačajnijem turističkom i regionalnom centru, sa bogatom kulturno – istorijskom zaostavštinom ;
  2. Vraćanjem izrade planske dokumentacije u domen rada lokalne samouprave kroz izmjene postojećeg Zakona ;
  3. Ukidanje i reformisanje JP Morsko dobro koje gazduje najvrijednijim pojasom a od čijeg postojanja lokalne samouprave nemaju puno koristi;
  4. Uvođenjem regionalnog budžeta, kojim bi se obezbijedilo da opštine u primorskoj regiji dobiju svoj novac nazad kroz kapitalne i infrastrukturne investicije i povrat dijela PDV-a.

Šta znači - naša kuća?

Našim sugrađanima je potreban krov nad glavom. Siguran krov, krov koji sebi mogu priuštiti kroz različite vrste pomoći i subvencija, a prije svega kroz osnivanje Agencije za izgradnju i razvoj Budve, za koju već imamo pripremljenu studiju izvodljivosti.

Sistemom spoljašnjih dobavljača, godišnje se iz budžeta grada potroši oko 3 000 000 eura. Otvaranjem Agencije za izgradnju I razvoj Budve, ovaj novac bi bio preusmjeren na izgradnju I subvencije u okviru stambenog fonda za rješavanje egistencijalnog pitanja naših građana. A to se može uraditi i kroz subvencije za podstanare do 300 eura po domaćinstvu, pomoći mladim bračnim parovima prilikom kupovine stana, ili izgradnjom stanova koji bi bili ustupljeni na korištenje ili bi omogućili kupovinu pod znatno povoljnijim uslovima nego što su tržišni. Za ovaj projekat bi se usvojile posebne odluke od strane SO Budva, zatim bi se utvrdili precizni kriterijumi ko i kako može da dobije neku od gore navedenih olakšica.