Predsjednica Gruzije kaže da je zakon o stranim agentima odstupanje od zapadnog puta

"Vrijeme prolazi i mi gubimo vrijeme da bismo kopirali neke ruske zakone za koje javnost ovdje vrlo dobro zna kako su korišćeni u Rusiji. Korišćen je da ograniči kapacitete civilnog društva da djeluje kao građansko društvo, da brani ljudska prava, da brani politička prava. I takođe je upotrijebljen protiv slobodnih medija"

3217 pregleda5 komentar(a)
Zurabišvili, Foto: Shutterstock

Predsjednica Gruzije Salome Zurabišvili ocijenila je da je usvajanje zakona o "stranim agentima" na insistiranje vlade predstavlja jasno odstupanje od zapadnog puta zemlje, što će ugroziti njene napore da se pridruži Evropskoj uniji.

Zurabišvili je intervjuu za Glas Amerike ponovila da će staviti veto na zakon koji naliči zakonu u Rusiji koji je iskorišćen za gušenje opozicije i medija, ali i ukazala da vladajuća partija Gruzijski san ima dovoljnu većinu u parlamentu da prevlada njen veto.

Ona je rekla da je zakon usvojen u atmosferi obnovljene "veoma antizapadne, antiameričke, antievropske" retorike s optužbama da se Zapad želi da podstakne destabilizaciju Gruzije i smijeni vladu.

Nakon što je Gruzija u decembru dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, Brisel i Vašington upozoravaju da bi usvojeni zakon mogao da ugrozi partnerstvo zemlje sa Zapadom.

"Zakon je podnijet u najgorem trenutku, jer treba da radimo na pozitivnom zakonodavstvu koje se od nas očekuje", rekla je Zurabišvili.

Gruzija, kako je rekla Zurabišvili, ima mogućnost da do kraja godine ili početkom sledeće godine dobije otvaranje pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, ali da ima niz preporuka Evropske komisije na kojima treba da radi da bi povećala šanse za otvaranje pregovora.

"Vrijeme prolazi i mi gubimo vrijeme da bismo kopirali neke ruske zakone za koje javnost ovdje vrlo dobro zna kako su korišćeni u Rusiji. Korišćen je da ograniči kapacitete civilnog društva da djeluje kao građansko društvo, da brani ljudska prava, da brani politička prava. I takođe je upotrijebljen protiv slobodnih medija", rekla je predsjednica Gruzije.

Umjesto da radi na preporukama Evropske komisije, dodaje Zurabišvili, vlasti su krenule drugim putem, "a to je da ne usvajaju različite reforme koje se od nas traže, posebno u oblasti reforme pravosuđa i borbi protiv korupcije".

"Naprotiv, oni podnose zakon koji je predstavljen prošle godine, za koji je rečeno da nije u skladu sa evropskim vrijednostima, koji je kritikovalo civilno društvo, koji je odbačen na masovnim demonstracijama i koji su vlasti povukle, obećavši svojim građanima da se o njemu nikada više neće raspravljati", rekla je ona.

Predsjednica Gruzije je rekla da jedini način za izlazak iz ove situacije održavanje novih izbora na kojima, kako je rekla, "mora da dođe nova većina koja će ukinuti zakone koji idu protiv evropskih integracija".

Prema zakonu, medijske kuće, nevladine organizacije i druge neprofitne organizacije bi morale da se registruju kao da "rade za interese strane sile" ako više od 20 odsto njihovog finansiranja dolazi iz inostranstva.

Hiljade demonstranata protestovale su zbog usvajanja zakona, na šta je policija upotrijebila i silu kako bi razbila proteste.

Premijer Irakli Kobahidze iz stranke Gruzijski san optužio je demonstrante da "prate agendu političke manjine" i optužio ih da pokazuju "veliku neodgovornost" prema svojoj zemlji.

Pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O'Brajen, koji je boravio u Tbilisiju dan pred usvajanje zakona rekao je da će odnosi Vašingtona sa tom zemljom biti ugroženi i da će američka pomoć Gruziji biti predmet revizije ako se usvoji prijedlog zakona.

"Ako se zakon usvoji bez usaglašavanja sa normama EU i ako se nastavi ovakva retorika i klevete SAD i drugih partnera, mislim da je odnos ugrožen", rekao je O'Brajen.