Krapović: "Jadran" je legalno i legitimno vlasništvo Crne Gore i oko toga nema pregovora

Ministar odbrane je poručio da će Ministarstvo odbrane (MO) nastaviti da ulaže značajan novac u školski brod "Jadran".

4045 pregleda11 komentar(a)
Krapović i komandant Jadrana kapetan korvete Ivan Laković, Foto: Ministarstvo odbrane

Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović ponovio je da je školski bord Mornarice Vojske Crne Gore (MVCG), jedrenjak "Jadran", legalno i legitimno u posjedu države Crne Gore i da oko toga ne može biti nikakvih pregovora sa Hrvatskom, ni bilo kime drugim ko pretenduje na taj vrijedni brod-oldajmer.

"Nepodijeljeni stav Vlade Crne Gore i mene kao ministra odbrane je da je školski brod "Jadran" potpuno legalno i legitimno u vlasništvu države Crne Gore i to će tako i ostati. On predstavlja ne samo pomorski, već i kulturno-istorijski dragulj Mornarice, dragulj Vojske Crne Gore, dragulj države Crne Gore. "Jadran" predstavja dio našeg identiteta s obzirom da smo pomorska država", kazao je "Vijestima" danas u Tivtu Krapović.

Zamoljen da prokomentariše ponovljenu tvrdnju hrvatskog šefa diplomatije Gorana Grlića-Radmana da je "Jadran" hrvatski brod sa čijim se spornim vlasništvom u Crnoj Gori navodno manipuše, Krapović je kazao da je "Jadran" "potpuno legalno i legitimno u vlasništvu Crne Gore i oko toga ne može biti razgovora".

foto: Sinisa Luković

"Naravno, dozvoljavam da u Hrvatskoj ima i drugačijih mišljenja. Mi smo spremni na eventualni dijalog, ali nismo spremni da pregovaramo o vlasništvu nad školskim brodom "Jadran" jer je kao što sam i rekao, nepodijeljeni stav Vlade Crne Gore i mene kao ministra odbrane da je ovaj brod potpuno legalno i legitimno u vlasništvu Crne Gore i to će tako i ostati", poručio je Krapović.

Republika Hrvatska školski brod "Jadran" smatra za jedno od otvorenih pitanja u odnosima sa Crnom Gorom, a zvaničnici u Zagrebu ponavljaju tezu da je "Jadran" navodno "hrvatski brod koji je za vrijeme agresije JNA na Hrvatsku u Domovinskom ratu, otet iz njegove matične luke Split i odveden u Crnu Goru", te da se on i danas, više od 30 godina nakon krvavog raspada bivše SFRJ u građanskom ratu, i dalje bespravno nalazi u posjedu Crne Gore.

Zvanični Zagreb je do sada u više navrata slao protestne note Crnoj Gori u vezi "Jadrana" i način na koji ona koristi taj brod, čak je protestne note Hrvatska upućivala i Vladama nekih trećih država u čije je luke "Jadran" poteklih godina navraćao ili njihovi zvaničnici prisustvovali ceremonijama koje je Crna Gora održavala sa tim brodom, upozoravajući ih da su Crnogorci navodno "ukrali taj hrvatski brod i sa njime se šepure po svijetu".

"Jadran" u Tivtufoto: brod Jadran u Tivtu

"Jadran" je jedina stavka iz pokretne imovine nekadašnje zajedničke države SFRJ koju Hrvatska danas još traži da se u naturi vrati toj državi, pozivajući se na činjenicu da je brod pred raspad Jugoslavije, bio baziran u ratnoj luci Lora u Splitu. Crna Gora sa druge strane, pozivajući sa na odredbe Sporazuma o pitanjima sukcesije bivše SFRJ i činjenicu da je "Jadran" zvanično osamostaljenje Hrvatske dočekao ne na njenoj, već na teritoriji Crne Gore,jer je brod od oktobra 1990. bio na redovnom remontu u Tivtu, kao i na naknadni sporazum Srbije i Crne Gore o pitanjima vojne imovine bivše SRJ nastao nakon osamostavljenja Crne Gore 2006, tvrdi da je "Jadran" potpuno zakonito danas državno vlasništvo Crne Gore i da oko toga neće i ne može biti nikakvih pregovora.

Ministar odbrane Dragan Krapović koji je danas zajedno sa gradonačelnicima Tivta Željkom Komnenovićem i Kotora Vladimirom Jokićem krstario "Jadranom" zalivom Boke Kotorske zajedno sa drugom grupom strudenata Pomorskog fakulteta iz Kotora koji su na školskom brodu MVCG danas završili dvodnevnu praktičnu plovidbu, poručio je da će Ministarstvo odbrane (MO) nastaviti da ulaže značajan novac u školski brod "Jadran".

Podsjetio je da je brod upravo dobio novoizrađene drvene elemente koje je napravila kalafatska radionica Bokovac iz Bara u što je MO uložilo preko 300.000 eura, novu modernu elektronsku navigacijsku opremu, sve nove konope u oputi, a uskoro će dobiti i nove sajle u oputi.

Krapović je kazao da će "Jadran" ubrzo biti ponovno doveden u stanje da može da jedri i da se ubrzo mogu ponovno očekivati i duža međunarodna krstarenja ovog izuzetno vrijednog i reprezentativnog broda.

"Svakako možemo ubrzo očekivati nova internacionalna krstarenja školskog broda 'Jadran'. Pored ovoga što smo već uradili, postoji namjera i da MO uloži u kupovinu i izradu novih jedara za školski brod 'Jadran' jer, koliko sam informisan od komandanta broda i komandanta MVCG, jedra sa koijima 'Jadran' trenutno raspolaže su za neka druga, malo sjevernija i teža mora. Mi ćemo se stoga potruditi da nabavimo i set novih jedara prikladnijih za ova naša mora u i oko Mediteranskog basena. Trudićemo se da u kontinuitetu izdvajamo neophodna finansijska sredstva kako bi se 'Jadran' kao naš dragulj, održavao u adekvatnom stanju. Vjerujem da će 'Jadran' u budućnosti biti i znatno unaprijeđen, jer ću se barem ja u tom pravcu truditi tokom svog mandata na mjestu ministra odbrane“, zaključio je Krapović.