Kovčezi iranskog predsjednika i drugih poginulih stigli u Teheran
Nekoliko komemorativnih skupova održano je u Iranu 21. maja kako bi se obilježila smrt predsjednika Ebrahima Raisija, ministra vanjskih poslova Hoseina Amir-Abdolahiana i drugih u nesreći koja se desila na sjeveru Irana
Kovčezi iranskog predsjednika Ebrahima Raisija i drugih poginulih u padu helikoptera 19. maja stigli su u povorci s počasnom gardom u Teheran 21. maja uoči planiranog putovanja u sveti grad Kom, u okviru petodnevne žalosti koju je proglasio vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei.
Nekoliko komemorativnih skupova održano je u Iranu 21. maja kako bi se obilježila smrt Raisija, ministra vanjskih poslova Hoseina Amir-Abdolahiana i drugih u nesreći koja se desila na sjeveru Irana.
Nakon njihovog putovanja u Kom, kovčezi će se vratiti kasno 21. maja u Teheran, gdje je za 22. maj zakazana pogrebna služba kojom predsjedava Hamenei i koja slijedi povorku.
Ceremonije se održavaju i u Birdžandu 23. maja, kada će Raisi biti sahranjen u hramu Imam Reza u svetom gradu Mašhadu, prenose iranski mediji.
Dvadeset osmog juna biće održani izbori na kojima će biti određen Raisijev nasljednik.
Hamnei je takođe imenovao prvog potpredsjednika Mohameda Mokbera za privremenog predsjednika.
Iranska državna televizija je navela da se helikopter srušio uslijed loših vremenskih uslova.
Timovi za potragu i spasavanje, uz pomoć nekoliko stranih vlada, tražili su helikopter nakon što je pao u planinskom području zemlje kasno 19. maja.
Raisijev helikopter bio je na putu za grad Tabriz kada se srušio u blizini grada Jolfa u, kako je državna televizija navela, "tvrdom slijetanju", ali nekoliko novinskih izvještaja citiralo je vladine izvore koji su rekli da se helikopter srušio dok je prelazio planinu i šumovito područje.
Iranska vlada je navela da je helikopter bio jedan od tri koja su letjela u konvoju, a da su druga dva navodno sigurno sletila u Tabriz.
Raisi je izabran za predsjednika 2021. godine i od tada je pooštrio mnoga ograničenja Irancima sprovođenjem zakona o moralu i gušenjem antivladinih protesta podstaknutih smrću Mahse Amini dok je bila u policijskom pritvoru zbog navodnog kršenja strogih pravila odijevanja.
( Radio Slobodna Evropa )