Revolucionarni poduhvat: Prvi genetski modifikovan embrion
Sve do sada Kina je bila jedina zemlja koja je uspjela da uradi tako nešto. Ipak, oni su uspjeli da isprave samo mali broj ćelija, te su samo djelimično uspjeli u ovoj zamisli
Prvi put u istoriji američki naučnici uspjeli su da promjene DNK ljudskog embriona u pokušaju da isprave gene koji nose nasljedne bolesti.
Istraživači Unverziteta u Portlandu uspjeli su da modifikuju nekoliko embriona koristeći zahtjevnu tehniku CRISPR. Tim je predvodio američki biologičar Šukrat Matalipov, koji je uspio bezbjedno da ubrizga hemikaliju zaduženu za ispravljanje "pogrešnih gena" odmah po začetku embriona.
Iako embrioni nekoliko dana ne mogu da se razvijaju za to vrijeme su istraživači uspješno dokazali da mogu preventivno djelovati na nasledne bolesti.
Sve do sada Kina je bila jedina zemlja koja je uspjela da uradi tako nešto. Ipak, oni su uspjeli da isprave samo mali broj ćelija, te su samo djelimično uspjeli u ovoj zamisli.
Kako piše MIT Technology Review, ovakav poduhvat znači da su SAD korak bliže stvaranju prvih genetski modifikovanih ljudskih bića na planeti.
“Ovo je najbolji dokaz da je tako nešto moguće. Ne vjerujem da ćemo još uvek početi sa kliničkim ispitavanjima, ali svakako smo korak dalje od svih“, rekao je jedan od istraživača, prenosi B92.
( Vijesti online )