Malograđanin je preduslov i posljedica fašizma

Premijera predstave “Malograđanska svadba” koju je po djelu Bertolta Brehta režirao Damjan Pejanović, biće izvedena danas na Cetinju, u Kraljevskom pozorištu Zetski dom

3300 pregleda0 komentar(a)
Foto: Printscreen

Premijera predstave “Malograđanska svadba” u režiji Damjana Pejanovića biće izvedena danas u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju, u 20 časova.

Predstava, po čuvenom tekstu Bertolta Brehta, realizuje se u koprodukciji Zetskog doma i Barskog ljetopisa.

Glumačku podjelu čine: Dragan Račić, Jadranka Mamić, Aleksandar Radulović, Dubravka Drakić, Vule Marković, Anja Misović, Goran Vujović, Jelica Vukčević i Jelena Laban.

Scenski pokret osmislila je Tamara Vujošević Mandić, scenografiju potpisuje Marko Petrović Njegoš, a kostimografiju Lina Leković. Asistentkinja režije je Nina Martinović, dok je za izbor muzike i dizajn svjetla zadužen Damjan Pejanović.

“Malograđanska svadba je Brehtova jednočinka napisana neposredno nakon I svjetskog rata (1919. godine), kada prilikom raslojavanja njemačkog društva dolazi do formiranja nove klase klasifikovane kao malograđanska klasa ili sitna buržoazija. Breht je u ovom novoformiranom društvenom sloju pronašao uzroke fašizmu kog se njemačko, ali i mnoga druga društva i danas pokušavaju riješiti”, zapisao je reditelj.

On je dodao da je istorija nedugo potom potvrdila ovu bojazan, pa su se njegovi protivnici pokazali kao gluvi pred Brehtovim istinama, a osvrnuo se i na aktuelnost djela u našem društvu.

“Žalim što je dominantan sloj crnogorskog društva malograđanski - rado govorimo o sopstvenim uspjesima, a vješto skrivamo svaki neuspjeh pred drugima, odlučno sudimo i preziremo, a gotovo se skamenimo kada treba da potražimo pomoć. Zašto je to tako?

Nažalost, u startu smo sebe jako visoko ocijenili i natovarili se teretom prevelikim za naša pleća, pa tako posrćemo hodajući, ubjeđujući sebe da je sve u redu. Zluradi smo, spremni da sapletemo svakoga ko bi nas možda i prestigao u trci ka jednom od iluzornih ciljeva koje diktira savremeni civilizacijski tok”, istakao je on.

Pejanović je dodao da je predstava nastala iz istraživanja malograđanštine kao pogleda na svijet - pitanje karaktera i vaspitanja s jedne strane, te propitivanja konvencije svadbe, kao svojevrsnog predsoblja braka s druge strane.

“Istraživanje je potvrdilo Brehtove strepnje: malograđanin je preduslov, ali i posljedica fašizma; onaj mali čovjek koji je u finalnom presjeku civilizacije suštinska prijetnja.

Malograđanin, zatucan u tradicionalizmu, skorojević, a elitista. U predstavi, jedan od malograđana olako ponavlja - “Nema veze!”, dok se urušava njegova rukotvorina, kojom se tako lako razmetao pred gostima. Upravo je to suštinski dio našeg problema i jedan novi fašistički usklik. Moramo osvijestiti baš suprotno: da ima veze i da svaki naš postupak sobom nosi posljedice”, rekao je Pejanović.

On je konstatovao da je “Malograđanska svadba” u najširem smislu žanrovskog određenja komedija, ali ponudio i dublje viđenje toga...

“No, trebalo bi da se zapitamo nad idejom: da li je ovdje uopšte išta smiješno? Fašizam je sveprisutan, nije nestao. Sve je jedna velika mimikrija”, zaključio je Pejanović.