Papa se izvinjava za pogrdne riječi za LGBT zajednicu
Franjo na sastanku sa biskupima upotrijebio uvredljivi i homofobični izraz
Papa Franjo, koji je kako prenose mediji upotrebio veoma pogrdnu riječ za opisivanje LGBT zajednice, nije imao namjeru da koristi homofobičan jezik i izvinjava se svima koji su se osjetili uvrijeđeno, saopštio je Vatikan u utorak.
Izuzetno je rijetko da papa objavi javno izvinjenje, ističe Rojters.
“Papa nikada nije namjeravao da vrijeđa ili da se izrazi na homofobičan način, i on se izvinjava svima koji su se osjetili uvrijeđeno zbog upotrebe termina koji su prenijeli mediji”, naveo je u saopštenju portparol Vatikana Mateo Bruni.
Italijanski mediji su objavili u ponedjeljak da je Franjo upotrijebio italijanski izraz “frociaggine”, što u grubom prevodu znači “pederluk”, kada je rekao italijanskim biskupima da se i dalje protivi primanju gej osoba u sveštenstvo.
Italijanski politički tračarski portal “Dagospija” je prvi izvijestio o navodnom incidentu, za koji se tvrdi da se dogodio 20. maja kada se papa sastao sa italijanskim biskupima iza zatvorenih vrata.
Dnevni list “Korijere dela sera”, pozvao se na neimenovane biskupe koji su bili u prostoriji a koji su kazali da papa, koji je Argentinac, možda nije bio svjestan da je italijanski izraz koji je upotrijebio uvredljiv.
Njegov komentar izazvao je šok i negodovanje, čak i među njegovim pristalicama.
Vito Mankuzo, italijanski teolog i bivši sveštenik kazao je za dnevli list “Stampa” da je jezik koji je upotrijebio Franjo “odvratan i iznenađujući jer očigledno odstupa” od prethodnih njegovih poruka o LGBT temama.
Franju, 87, pripisuju se zasluge za značajno približavanje LGBT zajednici tokom 11 godina pontifikata.
Poznata je njegova izjava iz 2013: “Ukoliko je neka osoba gej i traži boga i ima dobru namjeru, ko sam ja da sudim?”.
Prošle godine dozvolio je sveštenicima da blagoslove pripadnike istopolnih zajednica.
Franjo je 2018. godine priznao da je napravio „velike greške” u načinu na koji se ophodio prema krizi seksualnog zlostavljanja u Čileu, gdje je prvobitno kao klevetu odbacio optužbe protiv sveštenika osumnjičenog da je štitio sveštenika predatora.
„Izvinjavam se svima koje sam uvrijedio i nadam se da ću moći da to učinim lično u narednim nedjeljama na sastancima koje ću imati sa žrtvama”, napisao je tada u pismu čileanskim biskupima.
( N.B. )