Dukaj: Donošenjem novog Zakona o informacionoj bezbjednosti biće ojačana sajber bezbjednost i zaštita podataka građana

On je istakao da Crna Gora može koristiti te informacije za unapređenje svojih strategija i implementaciju dokazanih rješenja koja su se pokazala efikasnim u drugim zemljama

1489 pregleda1 komentar(a)
Dukaj na samitu, Foto: MJU

Donošenjem novog Zakona o informacionoj bezbjednosti biće ojačana sajber bezbjednost i zaštita podataka građana, saopštio je ministar javne uprave Maraš Dukaj.

On je, kako je saopšteno iz Ministarstva javne uprave (MJU), govorio na ministarskom okruglom stolu na Svjetskom samitu o informacionom društvu (WSIS)+20 Forum, u Ženevi.

Dukaj je kazao da taj samit može značajno doprinijeti budućem samitu i Globalnom digitalnom sporazumu u promovisanju inkluzivne i otporne digitalne budućnosti u Crnoj Gori, kroz razmjenu najboljih praksi i uspješnih modela digitalne transformacije iz cijelog svijeta.

On je istakao da Crna Gora može koristiti te informacije za unapređenje svojih strategija i implementaciju dokazanih rješenja koja su se pokazala efikasnim u drugim zemljama.

“Vještačka inteligencija postaje ključni faktor transformacije cjelokupnog globalnog društva koja brzo transformiše naše živote, nudeći tehnološke napretke u učenju, dizajnu proizvoda i servisa i automatizaciji zadataka, posebno generativna AI tehnologija”, naveo je Dukaj.

On je rekao da vještačka inteligencija donosi i rizike i izazove u, prije svega, bezbjednosti i privatnosti podataka.

Dukaj je kazao da rizici povezani sa sajber napadima, krađom identiteta i curenjem osjetljivih informacija predstavljaju veliku brigu za svaku javnu upravu.

“Vlada preduzima korake na jačanju sajber bezbjednosti i zaštiti podataka građana kroz donošenje novog Zakona o informacionoj bezbjednosti, koji je usklađen sa novom NIS2 direktivom, a Crna Gora je postala prva država na Zapadnom Balkanu koja je to učinila”, kazao je Dukaj.

On je naveo i da postoji potreba za kontinuiranom edukacijom i obukom kako bi građani mogli efikasno da koriste nove tehnologije.

To, kako je dodao, ne uključuje samo formalno obrazovanje, već i doživotno učenje i prilagođavanje novim digitalnim alatima.

“Strategija digitalne transformacije Crne Gore 2022-2026. je osnova posvećenosti Vlade bržem razvoju digitalnog društva i korišćenju mogućnosti koje pruža digitalizacija”, kazao je Dukaj.

On je govorio i osnivanju Regionalnog centra za izgradnju sajber kapaciteta, koji je Crna Gora formirala u partnerstvu sa Francuskom i Slovenijom, a čije je sjedište u Podgorici u Naučno-tehnološkom parku.

U saopštenju se navodi da će taj regionalni centar služiti za obrazovanje u oblasti sajber bezbednosti, sajber kriminala i sajber diplomatije, za sve zemlje Zapadnog Balkana.

Dukaj je napomenuo da su u cilju ubrzanja procesa digitalne transformacije i unapređenja usluga koje pružaju organi državne uprave, Vlada i Ministarstvo pokrenuli Digitalnu akademiju.

On je dodao da se radi o onlajn edukaciji za državne službenike i za sve građane koji žele da unaprijede svoje profesionalne, liderske i digitalne sposobnosti, kako bi bili efikasniji, efektivniji i konkurentniji u svom poslovnom okruženju.

“Globalni fondovi i inicijative koje podržavaju digitalnu transformaciju mogu pomoći Crnoj Gori da implementira neophodne infrastrukturne i obrazovne projekte”, rekao je Dukaj.

On je naveo da Crna Gora može da usvoji strategije i programe koji su se pokazali uspješnim u drugim zemljama za unapređenje digitalnih vještina svojih građana, što je, kako je dodao, ključno za inkluzivnu digitalnu budućnost.

Iz MJU su kazali da su ministri i lideri u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija iz cijelog svijeta pozvani da razgovaraju o evoluciji WSIS-a u suočavanju sa izazovima digitalne inkluzije i iznesu napredne strategije za oblikovanje otpornog i održivog informacionog društva, koje može da se prilagodi tehnološkom trenutku.