Zlato vrijednosti desetina milijardi dolara se godišnje ilegalno izveze iz Afrike

Izvještaj je otkrio da između 32 odsto i 41odsto zlata proizvedenog u Africi nije deklarisano. U 2022. godini, Gana je bila najveći proizvođač zlata u Africi, a slijede Mali i Južna Afrika

4720 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zlato vrijednosti desetina milijardi dolara se prokrijumčari godišnje iz Afrike, a većina završi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gdje se rafinira i prodaje kupcima širom svijeta - navodi se u izveštaju objavljenom danas. Zlato vrijednosti veće od 30 milijardi dolara, ili više od 435 metričkih tona, prokrijumčareno je iz Afrike samo 2022. godine - navodi se u izvještaju koji je objavio "Svisejd" (Swisaid), grupa za pomoć i razvoj sa sjedištem u Švajcarskoj. Glavne destinacije za afričko zlato bile su Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska i Švajcarska.

Autori izvještaja su rekli da je njihov cilj da trgovinu afričkim zlatom učine transparentnijom i da izvrše pritisak na faktore u toj djelatnosti da učine više da bi se zalihe zlata mogle pratiti, a lanci snabdijevanja bili odgovorniji.

"Nadamo se da će ovo poboljšati uslove života lokalnog stanovništva i uslove rada zanatskih rudara širom Afrike" - rekao je Ivan Šulc, jedan od autora izvještaja, za Asošijeted pres.

Izvještaj je otkrio da između 32 odsto i 41odsto zlata proizvedenog u Africi nije deklarisano. U 2022. godini, Gana je bila najveći proizvođač zlata u Africi, a slijede Mali i Južna Afrika - navodi se u saopštenju.

UAE su daleko najveće odredište za krijumčareno zlato - navodi se u izvještaju, gdje je završilo oko 405 metričkih tona neprijavljene proizvodnje iz Afrike. Tokom desetogodišnjeg perioda 2012-2022. ta količina je iznosila 2.569 metričkih tona zlata, u vrijednosti od oko 115 milijardi dolara.

U izvještaju se navodi da se jaz između uvoza i izvoza UAE iz afričkih zemalja tokom godina povećavao, što znači da se količina zlata prokrijumčarenog iz Afrike povećala tokom protekle decenije. Na primjer, sa 234 metričke tone 2020. na 405 tone 2022.

Švajcarska, jedan od glavnih kupaca afričkog zlata, uvezla je 21 metričku tonu neprijavljenog zlata iz Afrike 2022. godine - navodi se u izvještaju. Realna cifra bi mogla biti mnogo veća ako bi se u obzir uzelo i afričko zlato uvezeno preko trećih zemalja - navodi se u izvještaju, ali kada se zlato preradi, praktično je nemoguće pratiti njegov tok do konačnog odredišta.

Baza podataka Ujedinjenih nacija o trgovini robom koja sadrži detaljnu statistiku uvoza i izvoza, pokazuje da je Švajcarska glavni kupac zlata iz UAE. "Nabavka zlata iz UAE je notorno rizična" - navodi se u izvještaju u kojem su opisane teškoće pri utvrđivanju porekla rafinisanog zlata.

Zvaničnik iz Kancelarije za medije Vlade UAE je rekao da je ta zemlja preduzela značajne korake protiv krijumčarenja zlata i rizika koje ono predstavlja. Nastavak rasta tržišta zlata UAE odražava povjerenje međunarodne zajednice u njegove procese - rekao je taj zvaničnik.

Vlada Švajcarske je svjesna izazova u identifikaciji porijekla zlata i da je uvela mjere za sprečavanje ilegalnih tokova - rekao je Fabijan Majenfiš, portparol Državnog sekretarijata za ekonomske poslove.

Izvještaj je uporedio podatke o izvozu afričkih zemalja s podacima o uvozu vanafričkih zemalja, zajedno sa drugim proračunima. Među preporukama je poziv afričkim državama da formalizuju zanatsko i malo rudarstvo i pojačaju graničnu kontrolu. Uz to su vanafričke države pozvane da objave identitet zemalja porijekla i zemalja otpreme uvezenog zlata i da rade sa vlastima na identifikaciji nezakonitih tokova zlata.