Naš vječiti savremenik Franc Kafka

Jedan je od najpoznatijih pisaca njemačkog govornog područja na svijetu, iako je mrtav već sto godina. Zašto Franc Kafka i dan-danas tako utiče na ljude?

4318 pregleda1 komentar(a)
Kafka, Foto: Wikimedia Commons

Franc Kafka, rođen u Pragu 1883. godine, pripadao je jevrejskoj manjini koja je govorila njemački i zato je bio autsajder.

Podršku nije našao ni u sopstvenoj porodici. Tokom života je patio zbog oca, koji je više voleo da mu se sin bavi nekim "Proces" poslom, a ne da bude pisac.

Pošto nije mogao da živi samo od pisanja, Kafka je prijepodne radio kao činovnik u osiguravajućoj kući, a zatim bi se posvetio stvarima u kojima je uživao: vozio je motor, išao u bioskop i u javnu kuću.

Bio je sportski tip, išao je na izlete u Berlin i Pariz i uživao u društvu ljudi. Ali, nije se baš tako dobro slagao sa ženama, između ostalog i zbog očekivanja koje je nametalo društvo. Koliko je blizine prihvatljivo ako mislite ozbiljno? Kafka je po tom pitanju bio nesiguran.

Uveče i noću pisao je dnevnik, priče, romane. Njegov najbolji prijatelj, Maks Brod, kojeg je upoznao tokom studija prava, prepoznao je Kafkin književni talenat i podstakao ga da počne da objavljuje svoje tekstove. Kafka je, pak, sumnjao u sopstvene vještine pisanja. Umro je na današnji dan, 3. juna 1924, od tuberkuloze grkljana, nekoliko nedjelja prije svog 41. rođendana. Svom prijatelju je prije toga rekao da sve zapise nakon njegove smrti spali.

Srećom po potomke, Maks Brod mu tu želju nije ispunio. Da jeste, "Proces" nikada ne bi bio objavljen. Danas je taj nedovršeni roman jedno od najpoznatijih Kafkinih djela. Radi se o čovjeku koji je optužen, ali koji nikada ne sazna šta bi trebalo da bude to što je počinio. I - kao i obično kod Kafke - ta priča se ne završava dobro.

Gde je Kafka popularan?

U Njemačkoj su Kafkine knjige i danas obavezna lektira u školi. Ali, Kafka se čita u cijelom svijetu: u Aziji, Africi, Sjevernoj i Latinskoj Americi, Evropi, Australiji. U Indiji je poznat u intelektualnim krugovima, a još uvijek je popularan i u Meksiku, Kolumbiji i Argentini. Lista bi mogla da se nastavi unedogled.

Brojni pisci u svijetu se u svojim romanima pozivaju na Kafku. Vide ga kao jednog od najznačajnijih savremenih autora 20. vijeka. Kolumbijski pisac i dobitnik Nobelove nagrade za književnost, Gabrijel Garsija Markes, koji je preminuo 2014. godine, čak je rekao da je tek nakon što je pročitao Kafkinu pripovjetku "Preobražaj" odlučio da i sam počne da piše.

Njemački pridjev "kafkijanski" ("kafkaesk") takođe postoji u mnogim jezicima - engleskom, korejskom, turskom, francuskom, japanskom, ruskom, italijanskom, srpskom. Izraz opisuje nešto što djeluje nedokučivo prijeteće - apsurdno, bizarno i neobjašnjivo.

Zašto je Kafka još uvijek aktuelan u 21. vijeku?

Kafka se u svojim pričama bavio bezvremenim temama: birokratijom, na primjer, autoritetima ili, bolje rečeno, osjećanjem da zavisi od njihove milosti. U podkast-seriji "Biti Kafka", kolumbijski pisac, Hernan D. Karo, pita se da su li tekstovi slavnog autora možda inspirisani snovima, posebno noćnim morama.

Kafkine priče uglavnom se vrte oko ljudskih iskustava. On na poetski način opisuju osećaj izgubljenosti, usamljenosti i bespomoćnosti u ovom svijetu. Sva ta osjećanja su univerzalna. Ona važe i za ljude nekada, a i sada. Važe i za one u Njemačkoj, a i širom svijeta. Potpuno su nezavisna od kulturnog konteksta ili političkih struktura. Zato se Kafka čita i razumije na svim kontinentima.

Njegov jasan i razumljiv jezik olakšao je prevodiocima da prilagode njegove tekstove na druge jezike, kaže Hernan D. Karo. A svim autorima koji su došli poslije njega dao je nevjerovatno veliki poklon: pokazao im je kako da pišu o najčudnijim stvarima, kao da su najnormalnije na svijetu. U stvari je Kafka - čije su knjige bile zabranjene i spaljene u Njemačkoj u vreme nacionalsocijalizma - u početku bio poznatiji u inostranstvu nego u Njemačkoj.

Šta Generaciju Z fascinira kod Kafke?

Kafka je postao i viralan na društvenim mrežama. To se posebno odnosi na insekta u kojeg mutira Gregor Samsa, glavni junak "Preobražaja".

Mladi ljudi razmjenjuju Kafkine citate na TikToku. Oni možda nijesu baš uvijek tačni, ali to ne umanjuje poštovanje za Kafku, čiji su vrhunac rođendanske torte s Kafkinim likom, kojih takođe ima na platformi. Kafka komunicira s mladima, jer i oni se sukobljavaju s autoritetima i ponekad se osjećaju izgubljeno, kao nekada autor.

Međutim, većina sadržaja o Kafki na Tiktoku uopšte se ne odnosi na pisca, već na lika iz kineske video-igrice "Honkai: Star Rejl" koji nema ništa zajedničko s pravim Kafkom osim imena. Pisac je tako neočekivano upao u pop kulturu - i to transformisan u ženski lik u anime-stilu, s ljubičastom kosom, naočarima za sunce i u vrućim pantalonama.