I danas protest bivših radnika Košute: Manje traju, ali blokade nastavljaju

Saobraćaj u mjestu Kruševo ždrijelo stečajci “Košute” će obustaviti od 12 do 13:30 časova

5393 pregleda8 komentar(a)
Foto: Mirko Kotlaš

Bivši radnici cetinjske fabrike “Košuta” smanjiće trajanje blokada magistralnog puta Cetinje - Podgorica na sat i po, ali će njihovih protesta zbog dugogodišnjeg problema neisplaćenih plata i povezivanja radnog staža i dalje biti dva puta sedmično - ponedjeljkom i petkom.

To je “Vijestima” kazao advokat ovih radnika Petar Martinović. On je pojasnio da su obustave saobraćaja skratili u dogovoru sa policijom, pa će radnici saobraćaj u mjestu Kruševo ždrijelo danas zaustaviti od 12 do 13.30 časova.

Stečajci “Košute” aktivno protestuju više od tri mjeseca i traže susret sa nadležnima radi isplate devet neisplaćenih plata za 693 radnika, u iznosu od 2.806.650 eura i povezivanje radnog staža za njih 81. Stečajni postupak u ovoj fabrici je otvoren 1996. a okončan 2001. godine, pri čemu nisu isplaćena potraživanja radnika. Oni su sredinom maja predali zahtjev za prijem kod ministarke rada i socijalnog stranja Naide Nišić.

“Od početka blokada preminulo je šest bivših radnika. Još uvijek nemamo odgovor resora rada, kojem smo predali zahtjev za prijem nakon izjave ministarke, da je spremna da nas primi i da krenemo u realizaciju ostvarivanja radničkih prava na koja se čeka skoro tri decenije. Do danas poziv sa strane ministarstva nije došao”, naglasio je on i dodao da blokade neće prekidati.

Nišić je ranije kazala da Vlada intenzivno razmatra pitanje ovih stečajaca, ali i da postoji 20.000 radnika u sličnoj situaciji, kao i sijaset naslijeđenih problema i milionski iznosi koje treba platiti. Istakla je da je spremna za sastanak, ali i da će se radi neodgovornih prošlih politika ka radnicima svakako ispaštati u budućnosti.

“To su apsolutno radnici koji su ostali bez posla prije 20 i 30 godina, sigurno ćemo kao Vlada raditi sve u našoj moći, u fiskalnom momentu koji bude izvodljiv. Razmatraćemo sva pitanja, ali se ne možemo opredijeliti prema jednim radnicima, zanemarujući sve ostale koji su takve zahtjeve podnijeli. Ne mogu kratkoročno odgovoriti kada će to biti i koji su to rokovi i način, jer ne možemo gledati pojedinačno samo jedne radnike nego cjelokupnu grupu, kojih je 20.000”, dodala je Nišić.

Bivši radnici su prethodno razgovarali i sa ministrom ekonomskog razvoja Nikom Đeljošajem, koji je kazao da su imali lijep sastanak, ali da stečajci nisu imali potrebnu dokumentaciju. On je kazao da im je tražio papirologiju te da su postigli dogovor da rade na problemu, ali da su radnici kasnije pred kamerama, iznijeli potpuno druge utiske. Dodao je da je advokat Martinović pred medijima kasnije pravio spektakl i da se njihovim pitanjem nakon toga nije bavio.