Dan za uspon na 24 vrha Durmitora
Pred Tatjanom Jovanović iz skyrunning reprezentacije Srbije i Crne Gore je izazov života na planini koja je njen “duhovni dom”. Sagovornica “Vijesti” Crnu Goru vidi kao “neiscrpni poligon” za skyrunning, kaže i da će žena u tom sportu biti sve više
Popeti se na 24 vrha Durmitora za 24 sata, plan je Tatjane Jovanović iz Srbije. Za taj izazov, Jovanović se priprema skoro godinu, a ukoliko vremenski uslovi to dozvole, plan će realizovati 24. juna.
“Nekako je sve simbolika u okviru broja 24”, kazala je ona za “Vijesti”.
Tatjana Jovanović je reprezentativka skyrunning reprezentacije Srbije i Crne Gore i trener trčanja.
Ideja da pokuša da se za 24 sata popne na 24 vrha Durmitora došla je spontano:
“Na samu ideju o projektu sam došla jedne noći dopisujući se sa drugom koji mi je ničim izazvan poslao članak kako su sinovi jednog planinara probali dase popnu na 18 vrhova a što je njihov otac, iskusni planinar, uspio u jednom danu. Onda sam ja rekla - sjajno, mi ćemo se popeti na 24 vrha Durmitora za 24 h”.
Uz nju je, kako je u početku planirano, na Durmitoru toga dana trebalo je da stalno budu i njena dva prijatelja, ali su oni, kako je kazala, morali da odustanu zbog ličnih obaveza i povrede.
“Ali će biti uz mene na dionicama na kojima će biti najpotrebniji i tako podržati cio događaj. Mogu reći da sam okupila sjajan tim ljudi koji vode računa o meni. Imam nutricionistu koji je pisao ishranu samo prema mojim potrebama za ovaj događaj”, rekla je ona za “Vijesti”.
Uz Tatjanu su i glavni i kondicioni trener, fizioterapeut...
“Koji već 10 mjeseci rade na tome da ja budem najspremnija. Mnogo je rada i truda uloženo u ovaj projekat”.
Za sagovornicu “Vijesti”, Durmitor je duhovni dom.
“Na tim njegovim vrhovima osjećam se kao divokoza”, kaže ona.
Zasada ne otkriva i koja su to 24 vrha Durmitora na koje planira da se penje u toku izazova.
“Ne bih ih još otkrivala, ali mogu Vam reći da je bila prava kombinatorika, bezbroj kombinacija, dok smo došli do čarobna 24 vrha Durmitora. Pratite me toga dana, pa ćete obići sve vrhove sa mnom”, poručila je ona.
Popeti se na 24 vrha jedne planine za 24 sata, prvi je takav izazov u njenom životu.
“Nikada prije nisam ništa slično probala, ja se bavim trčanjem po planini. Mislim da je za ovako nešto potrebna određena mudrost i iskustvo u planini i da to možete uraditi samo uz pravi tim i ozbiljnim pristupom. Za mene ovaj izazov predstavlja neizbrisiv trag i poruku, prije svega djeci, da je sve moguće ako se posvetite i potrudite. Da svojom voljom i željom mogu sve”, kazala je Jovanović.
Sportski put i uspjesi
Tatjana Jovanović u sportu je od sedme godine. Najprije se kratko bavila plesovima, potom je 18 godina aktivno igrala odbojku, nakon čega je prešla na trail, pa na skyrunning.
Trail trčanje i skyrunning su discipline koje spadaju u trčanje van asfaltiranih puteva, ali se razlikuju u zahtjevnosti terena i nadmorskoj visini. Trail trčanje podrazumijeva trčanje po prirodnim stazama koje mogu biti različitih dužina i težina. To mogu biti šumski putevi, planinske staze, livade... Skyrunning je specifična vrsta planinskog trčanja koja se odvija na visokim nadmorskim visinama i po vrlo strmim terenima.
Tatjana Jovanović je, u skyrunningu, predstavljala Srbiju na Evropskom prvenstvu u Portugalu 2021, te godinu kasnije i na Svjetskom u Italiji.
Godine 2021. pobijedila je na trci na Staroj planini, na 64 kilometra, potom 2022. u kišnim uslovima, odbranila titulu.
Ove godine, na Staroj planini odnijela je pobjedu i na 100 kilometara.
Broj žena na ultratrkama u porastu
U posljednje 23 godine, broj učesnika na ultratrkama porastao je za 1.676 odsto, pokazuje istraživanje koje je rađeno u saradnji sa Međunarodnim udruženjem ultratrkača.
I broj žena koje se trkaju je u porastu: prije 23 godine, žene koje su činile 14 odsto, dok sada čine 23 odsto takmičara na ultratrkama.
Prema istom istraživanju, na trkama preko 313 kilometara (195 milja), žene postižu bolje rezultate nego muškarci. Konkretno na tim distancama, žene su za 0,6 odsto brže.
“Mislim da će sve više žena izlaziti iz svoje zone komfora. Kao trener trčanja radila sam pet godina sa rekreativcima i mogu reći da je kod nas više bilo žena nego muškaraca u klubu. Ali mislim da će tek trail i skyrunning doživjeti bum kada su žene u pitanju. Planina je sama po sebi atraktivna, samo je potrebno malo više slobodnog vremena i hrabrosti upustiti se u tu avanturu. I mislim da je lakše imati stručno lice, tj.trenera koji će vas na pravi način usmjeriti i dati prave savjete kada je oprema i sama priprema u pitanju”, kazala je Jovanović.
Smatra da se, kad je skyrunning u pitanju, ne treba puno baviti razlikama u polovima.
“Naravno da su fiziološki muškarci snažniji i brži možda, ali žene su izdržljivije. Sve je to do genetske predispozicije i načina treniranja. Ali, nema generalizovanja i mislim da i muškarci i žene podjednako uživaju u pogledu sa vrha i da je to najbitnije. Izaći iz svoje zone komfora, pobijediti sebi i postati bolja verzija i uživati u boravku na planini. Sve ostalo je manje bitno”, poručuje ona.
Crna Gora stvorena za skyrunning
Za skyrunning, sagovornica “Vijesti” kaže da je sport u razvoju.
“Mislim da smo mi neki kamen temeljac za buduće naraštaje koji dolaze. Bitno je da smo mi dio Svjetske skyrunning federacije i da na taj način imamo privilegiju da budemo na evropskim i svjetskim takmičenjima. Da postoje stvari koje bi mogle da se unaprijede, svakako da postoje i verujem da će u budućnosti ovaj sport napredovati i da će doći i do olimpijskog sporta”, kazala je ona.
Crnu Goru vidi kao “pravo blago i neiscrpni poligon kada je skyrunning u pitanju”.
“Durmitor, Prokletije, Rumija, Sinjajevina, sve su to lokacije na kojima je organizacija Skyrunning Serbia & MNE organizovala prave i izazovne trke kojima se mi trkači radujemo. Prošle godine na Prokletijama je realizovano Evropsko prvenstvo. Ove godine je Svjetsko juniorsko prvenstvo na Rumiji, što samo govori koliko se organizacija Skyruninnga Serbia & MNE trudi da najbolje trkače iz cijelog svijeta dovede u onaj biser prirode koji ima Crna Gora”, poručila je Jovanović.
A upravo Svjetsko juniorsko prvenstvu na Rumiji, njena je adresa nakon izazova na Durmitoru.
“Poslije mog izazova, spuštam se do Bara, da podržim cijelu ekipu i organizaciju Svetskog juniorskog prvenstva da dočekamo najbolje ‘klince’. Pa se vraćam na Durmitor i krajem jula trčim Durmitor skyrunning trku koja se održava posljednjeg vikenda jula. I na taj način se spremam za Svjetsko prvenstvo za seniore koje se ove godine održava u Španiji, u septembu. Navijajate za nas”, poručila je Jovanović.
( Damira Kalač )