Organizovana obuka za ljekare za smanjenje predrasuda i diskriminacije prema LGBTI osobama

"Oba dana obuke obilježila konstruktivna diskusija o specifičnostima i preprekama pristupa LGBTI osoba zdravstvenom sistemu, stigmi koja često prati i otežava pristup zdravlju ovoj zajednici, kao i direktnoj ulozi ljekara i medicinskih radnika u smanjenju ovih negativnih fenomena"

1190 pregleda0 komentar(a)
Obuka ljekara u cilju poboljšanja informisanosti, kapaciteta i profesionalnog djelovanja u kontekstu stereotipa, predrasuda i diskriminacije prema LGBTI osobama u zdravstvenom sistemu, Foto: LGBTIQ Socijalni centar

Tokom proteklog vikenda nevladine organizacije "LGBTIQ Socijalni Centar" i "LGBT Forum Progres" organizovale su u Kolašinu obuku namijenjenu ljekarima u cilju poboljšanja informisanosti, kapaciteta i profesionalnog djelovanja u kontekstu stereotipa, predrasuda i diskriminacije prema LGBTI osobama u zdravstvenom sistemu, navodi u saopštenju LGBTIQ Socijalni centar.

Obuci su, kako kažu, prisustvovali ljekari iz Pljevalja, Bijelog Polja, Mojkovca i Podgorice.

"Tokom prvog dana obuke predavanje je održao dr i ur. Jovan Kojičić, profesor prava i gostujući profesor na Univerzitetu u Getingenu i Univerzitetu u Pasau-u (SR Njemačka). Predavanje dr Kojičića fokusiralo se na normativni okvir zdravstvene zaštite LGBTI osoba u Crnoj Gori, kao i na okolnosti manjinskog stresa, predrasude i poteškoće koje crnogorska LGBTI zajednica ima u kontekstu pristupa zdravstvenom sistemu u državi", navodi se u saopštenju.

Drugi dan treninga obilježilo je, kako ističu, predavanje dr Aleksandre Marjanović, specijalistkinje socijalne medicine i zaštitnice prava pacijenata u okviru Instituta za javno zdravlje Crne Gore, "koja je učesnicima/cama podijelila iskustva i znanja u domenu prevazilaženja stigme i predrasuda u liječenju HIV-a i hepatitisa, kao i najboljim praksama u kontekstu tretmana HIV-a i hepatitisa".

foto: LGBTIQ Socijalni centar

Kazali su da je oba dana obuke obilježila konstruktivna diskusija o specifičnostima i preprekama pristupa LGBTI osoba zdravstvenom sistemu, stigmi koja često prati i otežava pristup zdravlju ovoj zajednici, kao i direktnoj ulozi ljekara i medicinskih radnika u smanjenju ovih negativnih fenomena.

"Aktivnost je realizovana u okviru projekta 'Zdravlje bez predrasuda - zajedno za inkluzivnu zdravstvenu zaštitu i osnaživanje LGBTI osoba' koji partnerski realizuju LGBTIQ Socijalni Centar i LGBT Forum Progres uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore", zaključuje se u saopštenju.