Završena prva faza Projekta "Čini dobro-recikliraj 2", poklonjeno pet eko klupa i 20 eko kanti

"Upravo je naš projekat zasnovan na aktivnostima koje su usmjerene na razvijanje ekološke svijesti i odgovornosti, stvaranje zdravih navika, smanjenje otpada, sa akcentom na plastiku, razvoj kritičkog mišljenja kod djece i mladih", rekli su iz Fondacije "Čini dobro", koja je realizovala prvu fazu projekta "Čini dobro-recikliraj 2!"

1850 pregleda0 komentar(a)
"Čini dobro - recikliraj 2!", Foto: Fondacija Čini dobro

Fondacija "Čini dobro" realizovala je prvu fazu projekta "Čini dobro - recikliraj 2" u pet obrazovno vaspitnih ustanova, sa sjevera i juga.

Ta faza uključuje edukaciju i podizanje svijesti među djecom, mladima i nastavnim kadrom o važnosti brige o životnoj sredini koju dijelimo za šta kažu da je investicija u budućnost; radionice, kojih je bilo osam, a kojima je prisustvovalo 324 djece.

"Fondacija je poklonila pet eko klupa i 20 eko kanti, po jedna eko klupa i po četiri eko kante za svaku ustanovu, i tako doprinijeli da naša priroda bude očišćena i sačuvana za oko 600 kg plastičnog otpada oznaka 2 i 5. Raduje nas činjenica da smo postavljene ciljeve za ovu fazu projekta ne samo ispunili, već i premašili“, kazala je izvršna direktorica Fondacije “Čini dobro” Marija Manja Jovović.

Imali su i aktivnosti poput skupljanja plastike i njene korisne primjene.

"Upravo je naš projekat zasnovan na aktivnostima koje su usmjerene na razvijanje ekološke svijesti i odgovornosti, stvaranje zdravih navika, smanjenje otpada, sa akcentom na plastiku, razvoj kritičkog mišljenja kod djece i mladih", saopšteno je iz fonacije.

Dodaju da su tokom radionica konkretno govorili o pravilnom odlaganju plastike, štetnostima plastike koja se nepravilno odlaže po životnu sredinu i zdravlje, mogućnostima koje daje plastika kao sirovina u procesu reciklaže, cirkularnoj ekonomiji, održivom razvoju itd, kao i da su djeca i mladi imali prilike da se upoznaju sa pozitivnim primjerima iz zajednice kako se rješavanje problema otpada može pretvoriti u kreativne i korisne predmete za cjelokupno društvo, kao što je proizvodnja eko daske i predmeta od nje.

"Raduje nas činjenica da smo postavljene ciljeve za ovu fazu projekta ne samo ispunili, već i premašili", kazala je Jovović.

Ističe se da je tokom trajanja projekta organizovano sakupljanje plastike u obrazovno-vaspitnim ustanovama, a da je do sada je skupljeno oko 300 kg plastike.

"Djeca i mladi koji rastu sa sviješću o važnosti očuvanja životne sredine postaju odgovorni građani i građanke koji doprinose očuvanju planete za buduće generacije", kazali su iz fondacije "Čini dobro".

Prema riječima direktora JU OŠ "Aleksa Đilas Bećo", Ranka Rubežića, Mojkovac projektat "Čini dobro-recikliraj 2!" je jako značajan, jer kroz radionice pomaže djeci da razviju svest o važnosti očuvanja životne sredine, a stečeno znanje treba da ih motiviše da postanu odgovorni stanovnici koji brinu o planeti.

"Projekat ima značajan efekat, jer doprinosi da se u našoj ustanovi još više radi na podizanju svijest o zaštiti životne sredine. Projekat „Čini dobro-recikliraj 2!“ se odlično uklopio u naše aktivnosti koje mi, kao 'Eko škola' godinama sprovodimo pod sloganom 'Prirodu čuvamo od sebe za sebe'. Naši učenici i učenice, kao i zaposleni sakupljaju plastiku, a dio nje, tačnije plastične flaše, koristimo za proizvodnju filamenta za 3D štampač. Pomoću 3D štampača naši učenici i učenice na kreativan način iskazuju stečena znanja i svoje viđenje očuvanja naše prirode i planete. Mi kao Ekološka država, moramo dati primjer ostalim državama, makar u regionu, a to ćemo najbolje uraditi kroz edukaciju djece i mladih", rekao je Rubežić.

"Cijeneći značaj predškolskog uzrasta za razvoj, sticanje i usvajanje znanja i navika, a samim tim i za razvoj ekološke svijesti", smatraju da je edukacija o zaštiti životne sredine ključna komponenta obrazovanja najmlađih, pa Fondacija realizuje projekat i u JPU "Eko bajka", Pljevlja.

Prema riječima pomoćnice direktorice JPU "Eko bajka" Pljevlja, Katarine Zečević, ova predškolska ustanova tradicionalno godinama radi na razvoju, sticanju i usvajanju ekoloških znanja i navika kod djece.

"Radionice koje je Fondacija „Čini dobro“ održala u našoj ustanovi su omogućile da naši najmlađi i dalje misle, djeluju i rade koristeći reciklažni materijal i da dobiju nove ideje u budućnosti. U akciju sakupljanja plastike, pored djece, uključili su se i roditelji i zaposleni, jer zajednički želimo da gradimo zelenu budućnost", kazala je Zečević.

U saopštenju se dodaje da se projekat realizuje u SMŠ "Danilo Kiš" Budva, JU OŠ "Kekec" Sutomore, JPU "Eko bajka" Pljevlja, JU OŠ "Radomir Mitrović" Berane i JU OŠ "Aleksa Đilas Bećo" Mojkovac, zahvaljujući podršci Airbnb Fonda za zajednice i GlobalGivinga.

"Činjenjem dobra danas, stvaramo bolju budućnost za sve nas. Zato činimo dobro.", zaključuju iz fondacije "Čini dobro".