Analiza DFC-a: Manipulacija uočena na RTCG-u; Raonić: Javni servis napravio mnogo grešaka
"Insistiramo na pravima i obavezama novinara, kako bi oni bili prva grana koja bi spriječila širenje lažnih vijesti i dezinformacija...", kazala je ministarka kulture i medija Tamara Vujović
Napravljen je određeni iskorak u zakonskoj medijskoj sferi, a odgovornim politikama građani mogu biti manje izloženi dezinformacijama, kao i njihovim štetnim uticajima.
To je tokom panel diskusije "Novi medijski zakoni i stanje u crnogorskim medijima", održanoj u Podgorici, kazala ministarka kulture i medija Tamara Vujović.
Na diskusiji koju je organizovao Digitalni forenzički centar (DFC), predstavljena je i komparativna studija pod nazivom "Mehanizmi za borbu protiv dezinformacija".
Rezultati DFC-a su pokazali da su "ključne manipulacije" u vezi sa obilježavanjem 25 godina od NATO intervencije, bile plasirane na RTCG.
"Tako je u 'Dnevniku' RTCG 24. marta 2024. godine, povodom godišnjice NATO intervencije, saopšteno ad se žrtve bombardovanja broje hiljadama. Istog dana, u emisiji 'Ljudi i događaji' na RTCG plasirana je dezinformacija da je NATO kampanja nosila ime 'Milosrdni anđeo', kao i da je u vazdušnim napadima poginulo više od 1.000 ljudi, a nekoliko hiljada ranjeno. Zvanični naziv vazdušne operacije NATO snaga je 'Operacija saveznička sila' (Operation Allied Force). Autor sintagme 'Milosrdni anđeo' i dalje je nepoznat, ali se pretpostavlja da je kreirana u Srbiji radi lakše mobilizacije za borbu protiv NATO. Jedini egzaktni podaci u javnosti su oni koje je utvrdio i objavio Fond za humanitarno pravo iz Beograda i Fond za humanitarno pravo Kosova. Oni pokazuju da je u periodu od 24. marta do 10. juna 1999. godine život izgubilo 756 ljudi, od čega 452 civila i 304 vojnika ili policajca", stoji u studiji DFC-a.
Neophodno promovisati medijsku pismenost
Vujović je kazala da je važno insistirati da novinari budu odgovorniji u svom radu.
"Insistiramo na pravima i obavezama novinara, kako bi oni bili prva grana koja bi spriječila širenje lažnih vijesti i dezinformacija. Povjerenje javnosti u medije opada, a to nije dobar pokazatelj", rekla je Vujović.
Prema njenim riječima, cilj je da se promoviše zaštita prava novinara, njihova sloboda i bezbjednost.
Vujović je podsjetila da su Fondom za medijski pluralizam previđena dva i po miliona eura komercijalnim medijima.
Ona je naglasila da je u planu osnivanje mreže za borbu protiv govora mržnje i diskriminacije na internet sferi u Crnoj Gori.
Istakla je da će medijska strategija uložiti dodatne napore kako bi se adekvatno promovisala medijska pismenost.
Vještačka inteligencija ostavlja prostor malverzacijama
Generalni direktor Radio-televizije Crne Gore (RTCG) Boris Raonić kazao je da je otvoren na svakodnevnu saradnju "kako bi se konačno u našem društvu nešto radilo".
Raonić je kazao da nema pripadnika "određene grupe koja se nije osjetila ugroženom zbog govora mržnje".
"U Javnom servisu pokušaćemo da uradimo neke prve korake. Dešavale su se brojne greške", rekao je Raonić.
Kazao je da ne postoji ranjivija država od Crne Gore kada je u pitanju medijska scena, apostrofirajućki važnost krivičnog zakona.
Raonić je, tokom konferencije, naglasio važnost vještačke inteligencije (AI), dodajući da ona olakšava posao mnogim medjima.
"... Ali znate sami koliko to ostavlja prostora za razne zloupotrebe", rekao je Raonić.
Upozorio je na etičke i moralne opasnosti od vještačke inteligencije, i istakao da je Crnoj Gori neophodan konkretan plan po ovom pitanju.
Direktor Media centra Goran Đurović kazao je da se pričom o AI ne može prekriti "priča o dezinformacijama koje se plasiraju preko Javnog servisa".
Istakao je da zbog neodgovornosti medija za širenje dezinformacija, mediji mogu postati propagandna mašina.
"Ako se plasiraju dezinformacije, danas, niko nema nadležnost da krene po službenoj dužnosti u postupak. U drugom koraku, to znači da sud nema mogućnost da reaguje. Niko, čak ni kad bi sud donio neku odluku, nema nadležnost da je sprovede. Jedino u sistemu ima nadležnost Agencija za elektronske medije (AEM)", kazao je Đurović.
Naglasio je da je potrebno uskladiti kontrolu dezinformacija na društvenim mrežama, ali i u medijima.
Raonić: Javni servis napravio mnogo grešaka
Odgovarajući na pitanje o amandmanu kabineta premijera na Zakon o javnom medijskom servisu kazao, Raonić je kazao da se nije mogla čuti strana RTCG-a.
"Većina naših predloga nije prošla. Brojne stvari nijesu prošle. Zašto? Ja ne znam", rekao je Raonić, dodajući da je Javni servis napravio mnogo grešaka, ali da će ih svesti na minimum.
Rekao je da se greške na portalu dešavaju, jer nije ga nije lako "puniti informacijama svaka četiri minuta".
Đurović je kazao da je tačna informacija da je Raonić nezakonito izabran kao generalni direktor RTCG-a.
Naglasio je da je Javni servis mora biti oslobođen od uticaja političkih partija, a "on to danas nije".
On je kazao da Raonić ima potrebu da glumi žrtvu "poput Mila Đukanovića".
( Nikola Saveljić )