Vučković: Promovisanje vladavine prava i razmjena iskustava doprinos pravosuđu
Vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore na Konferenciji predsjednika vrhovnih sudova Centralne i Istočne Evrope u Prištini
Razmjena iskustava i upoređivanje praksi o nezavisnosti i transparentnosti sudova, komunikaciji sa javnošću i pomoći koju mogu da pruže strankama u postupku, dragocjeni su za rad pravosuđa, ocijenila je vršiteljka dužnosti (v.d) predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Vučković.
Ona je to kazala na Konferenciji predsjednika vrhovnih sudova Centralne i Istočne Evrope, u Prištini.
Kako je saopšteno iz Vrhovnog suda, Vučković je bila moderatorka sesije “Pristup pravdi” na kojoj su panelisti razgovarali o korišćenju tehnologija koje mogu pomoći strankama u sudskim postupcima, poput ročišta na daljinu ili daljinskog podnošenja dokumenata.
"Razmjena iskustava i upoređivanje praksi o nezavisnosti i transparentnosti sudova, komunikaciji sa javnošću i pomoći koju mogu da pruže strankama u postupku, dragocjeni su za rad crnogorskog sudstva", ocijenila je Vučković.
Kako je saopšteno, panelisti su razgovarali i o koracima koje sudovi preduzimaju kako bi pomogli strankama koje se same zastupaju i kreću kroz sudski sistem.
"Neki od njih su brošure ili priručnici koji pojašnjavaju sudski sistem, kao i kompjuterski kiosci koji im mogu dati odgovore na pitanja i obrasce potrebne u postupku", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da su teme bile i pružanje pravnih savjeta okrivljenima, dozvole sudova ne-advokatima da zastupaju stranke u parnici i iskustva stečena tokom pandemije koronavirusa, koja su, kako se navodi, poboljšala pristup pravdi.
U saopštenju se navodi da su moderatori 14. Konferencije predsjednika vrhovnih sudova bili i potpredsjednica Vrhovnog suda Slovenija Marijeta Švab Širok, sudija Vrhovnog suda Albanije Asim Vokši, predsjednica Vrhovnog suda Litvanije Danguole Bubliene i predsjednica Vijeća za vanredne revizije Vrhovnog suda Poljske Joana Lemenska.
Kako se dodaje, fokus ostalih sesija bio je na postupcima koje sudovi praktikuju kako bi povećali nezavisnost u odnosu na druge grane vlasti, mjerama za smanjenje broja zaostalih predmeta, kao što su kontinuirana suđenja i medijacija.
Fokus je bio i na načinma na koji sudovi javnosti saopštavaju sudske odluke u cilju suzbijanja netačnih informacija u medijima i na društvenim mrežama i modelima pomoću kojih bi sudovi mogli koristiti vještačku inteligenciju (Al) da poboljšaju svoj rad.
( MINA )