Mugoša: Dobijanje IBAR-a veoma važna, ali svakako ne i istorijska stvar

Mugoša je kazao da su najkompleksniji politički izazov bila imenovanja u pravosuđu kojima su, kako navodi, poslanici SD-a i opozicije dali ključni doprinos, "jer da njihovih glasova nije bilo ne bi bila izglasana navedena imenovanja i ne bi dobili pozitivan IBAR"

4183 pregleda15 komentar(a)
Mugoša, Foto: Balša Rakočević

Dobijanje pozitivnog Izvještaja o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR) je veoma važna, ali svakako ne i istorijska stvar, jer je u pitanju usputna stanica na putu ka Evropskoj uniji (EU) odnosno ispunjavanje privremenih mjerila, i ostvarenju ovog evropskog zadatka smo svi dali adekvatan doprinos, saopštio je predsjednik poslaničkog kluba Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša.

Mugoša je kazao da su najkompleksniji politički izazov bila imenovanja u pravosuđu kojima su, kako navodi, poslanici SD-a i opozicije dali ključni doprinos, "jer da njihovih glasova nije bilo ne bi bila izglasana navedena imenovanja i ne bi dobili pozitivan IBAR".

"Potpredsjednik SD-a ističe da su istorijske stvari u novijoj crnogorskoj istoriji obnova državne nezavisnosti, otvaranje pregovora sa EU i članstvo u NATO, a svakako će istorijska stvar biti i članstvo u EU za koje vjeruje da će se desiti za par godina i navodi da će postizanju tog cilja SD nastaviti da daje maksimalan doprinos", piše u saopštenju koje je dostavio SD.

Mugoša ukazuje "da ono što nas i dalje od sjutra čeka i što dominantno opterećuje većinski dio Crne Gore su suštinski, odnosno sistemski problemi u obrazovanju, zdravstvu, kulturi, socijali, ekonomiji i dr".

“I to nam IBAR neće riješiti… To mi moramo riješiti! Zato nakon današnjih (ne)iskrenih osmijeha, političkog marketinga i oduševljenja, tapšanja po ramenu, medalja za zasluge, slavlja i sl. sjutra se ipak trebamo posvetiti rješavanju navedenih strukturnih problema ali i jačanju temeljnih vrijednosti progresivne i emancipovane Crne Gore koje dobrano i kontinuirano blijede a to je njen gradjanski, sekularni i antifašistički karakter”, navodi Mugoša.

Zaključio je da u EU Crna Gora može i mora ući samo kao samosvjesna država sa kvalitetnim sadržajem, a ne nikako bez sadržaja ili sa falsifikovanim sadržajem.