Ima li odluke na kraju "tunela"?
Neka vještačenja još su u toku, zbog čega dominantno nije donijeta odluka u predmetu, saopštili su Vijestima iz ODT-a Po mojoj ocjeni i stanju u spisima predmeta, potrebno je pet minuta da bi se donijela odluka o odustanku od krivičnog gonjenja, izjavio je Piperović
Branioci okrivljenih u slučaju “tunel” tvrde da nema dokaza protiv njihovih klijenata i da se zbog toga odugovlači sa donošenjem odluke o eventualnom podizanju optužnice, dok iz podgoričkog Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) to pravdaju činjenicom da još traju vještačenja.
Istraga u tom predmetu traje više od devet mjeseci, ali lokalno tužilaštvo još nije odlučilo da li će podići optužnicu ili odustati od daljeg krivičnog gonjenja.
“Obavještavam Vas da je predmet povodom obijanja depoa Višeg suda u Podgorici u postupku istrage. Do sada su preduzete brojne dokazne radnje, između kojih i donošenja naredbi za više različitih vještačenja, od kojih su neka još uvijek u toku, zbog čega dominantno još uvijek nije donijeta odluka u predmetu”, saopštili su “Vijestima” iz ODT-a.
Prošle godine, 11. septembra otkriveno je da je neko preturao dokaze u depou Višeg suda u Podgorici - gotovo 20 sati od tada utvrđeno je da je probijen zid te prostorije i da od nje vodi tunel do stana u zgradi naspram sudske, u Njegoševoj ulici.
Kasnije je i zvanično rečeno da je tada ukradeno više komada oružja iz brojnih sudskih predmeta, određena količina droge i mobilni telefoni...
Da su učestvovali u tom kriminalnom poduhvatu, ODT tereti Predraga Mirotića, Ivicu Piperovića, Katarinu Baćović, Nikolu Milačića, zatim državljane Srbije Veljka Markovića, Milana Markovića, Dejana Jovanovića i Vladimira Erića. Marijan Vuljaj osumnjičen je da je pomagao Baćovićevoj da se krije.
Uprkos svemu, svi osumnjičeni sada se brane sa slobode...
Advokat Zoran Piperović, branilac okrivljenog Ivice Piperovića, kaže da dileme nema i da je, imajući u vidu stanje u spisima predmeta, potrebno svega pet minuta da tužilac odustane od krivičnog gonjenja okrivljenih.
“Prošlo je dosta vremena od kada je ODT najavio i dao saopštenje da zbog kompleksnosti predmeta u slučaju ‘tunel’ treba dodatno vrijeme da se odluči i donese odluka. Po mojoj ocjeni i stanju u spisima predmeta, potrebno je pet minuta da bi se donijela odluka o odustanku od krivičnog gonjenja”, izjavio je Piperović.
Dodaje da je vrijeme da se donese konačna odluka: “Kako god, vrijeme je da se donese bilo kakva odluka, jer pravi tužioci nikada nisu zazirali da odustanu od daljeg gonjenja kada nema dokaza... Uvijek sam u karijeri imao stav da samo pravi tužioci znaju i ne libe se da odustanu kada vide da optužni akt ne može da prođe ili da nema mjesta podizanju optužnog akta. Ako su namjerni da podignu optužni akt, neka to urade odmah.”
I advokatica Maja Turković tvrdi da optužnica nije podignuta zato što nema dokaza, a ne zato što je predmet kompleksan.
“Smatram da dužina trajanja istrage u ovom postupku i mnogobrojni propusti koji su napravljeni tokom iste, od pristupa na lice mjesta neovlašćenim licima, do betoniranja tunela, kojim radnjama su kontaminirani dokazi, u dovoljnoj mjeri govori koliko istraga nije bila efikasna i djelotvorna. Da je tako, jasno potvrđuje činjenica da ni danas nakon devet mjeseci od prokopavanja tunela još ne znamo koji je motiv prokopavanja tunela, ko su nalogodavci i ko su izvršioci. Optužnica u pomenutom predmetu još uvijek nije podnijeta sudu, ne zato što se radi o kompleksnom predmetu u kome su nesporno preduzete brojne dokazne radnje, uključujući i složena vještačenja, već naprotiv. Rezultat istrage je takav da nije pribavljen niti jedan materijalni ili personalni dokaz koji bi potvrdio tezu tužilaštva da su lica koja su okrivljena povezana sa predmetnim događajem, iz kog razloga je tužilaštvo trenutno u velikom problemu jer nema dovoljno dokaznog materijala na kojem bi moglo temeljiti optužnicu i optužiti okrivljene, zbog čega se istraga i predaja optužnice sudu i dalje prolongira.”
Ona tvrdi da u odnosu na njenog branjenika Milačića “nije pribavljen apsolutno niti jedan dokaz koji bi ukazao da je s predmetnim događajem povezan na bilo koji način”.
INTRIGANTAN SLUČAJ
Advokat Damir Lekić tvrdi da je taj slučaj sa stručnog aspekta vrlo intrigantan, podsjećajući da je događaj opisan kao izrazito težak udarac po državu Crnu Goru i njene bezbjednosne službe: “Jer su počinioci tog slučaja uspjeli da u vremenu ljetnjeg godišnjeg odmora potpuno nesmetano, koristeći kao paravan rekonstrukciju zgrade Višeg suda u Podgorici i Apelacionog i Vrhovnog suda, prokopaju podzemni tunel koji vodi iz privatne stambene jedinice do depoa Višeg suda.”
“I koji je, kada je otkriven, prouzrokovao ogromnu pažnju, pogotovo najviših državnih zvaničnika, jer se za taj događaj može slobodno reći da je jedna vrsta napada na Crnu Goru. Iako se radi o jednom značajnom događaju novijeg vremena koji je negativno pogodio državu, državni organi nadležni za otkrivanje krivičnih djela, izvršilaca istih i krivičnog progona su u potpunutosti zatajili, te procesuirali određena lica koja, kako vrijeme odmiče, proizilazi da nemaju bilo kakve veze s tim krivično-pravnim događajem”, tvrdi on.
Lekić je objasnio da je postojanost osnovane sumnje preduslov da bi se neko uhapsio i eventualno stavio u pritvor, a koja protokom vremena treba da bude sve veća...
“Ovdje to nije slučaj, jer ona umesto da se povećava, ona se smanjuje, i to ne malom brzinom, a što konstantuju sami sudovi prilikom ocjene o osnovanosti daljeg trajanja pritvora. Pa umjesto da isti produžavaju, jer je to logično kod ovakvog teškog krivičnog događaja, ukoliko postoji osnovana sumnja ili ona raste, oni ga ukidaju konstantujući upravo ovo o čemu sam govorio o postojanju osnovane sumnje, a to je da se ona drastično smanjuje, tj opada. Osnovana sumnja kao glavni parametar za krivični progon, kao i za određivanje i produžavanje pritvora po tim sudovima nije rasla već je opala do te mjere da maltene i ne postoji. Kod takvog stanja stvari, može se izvući jasan zaključak, a to je da se kod nepostojanja osnovane sumnje, krivični progon sprovede protiv osoba koje nemaju bilo kakvog učešća i veze s tim krivično-pravnim događajem.”
On je, međutim, dodao da je istraga “živa stvar” i da traje sve dok postoje uslovi za krivični progon: “A u ovom slučaju dok ne nastupi zastarjelost krivičnog progona”.
“Ali, kako je to opšte poznato, da se dokazi najbolje pronalaze i prikupljaju na samom početku istrage, a kako vrijeme odmiče iz više razloga sve je teže i teže doći do njih, a neki čak prestaju i da postoje, tu je evidentno da će tužilaštvo imati velikih problema da ovaj krivični progon rezultira optuženjem pred nadležnim sudom. Logičnije je da će ovaj krivični progon rezultirati donošenjem rješenja o odbacivanju krivične prijave ili naredbom o obustavi istrage. Da se u konkretnom slučaju zapravo radi o pecanju na slijepo, te neselektivnom progonu u smislu - daj šta daš, ukazuje postupanje policije i tužilaštva u odnosu na moje branjenike iz najranije faze postupka, budući da je tada veći broj njih priveden od strane policije, ali su kasnije dobili svojstvo svjedoka, a ne osumnjičenih.
Takođe je evidentno da će ovaj krivični postupak doživjeti, blago rečeno, fijasko, odnosno da neće rezultirati optužnicom, jer osnovana sumnja sve više blijedi do tačke kada potpuno iščezava i notorna je činjenica da je čak u konkretnom slučaju zbog nedostatka postojanja osnovane sumnje pritvor ukinut stranom državljaninu protiv kojeg se vodio estradicioni postupak u inostranstvu i koji je izručen Crnoj Gori, jer se to u suprotnom slučaju nikada ne bi dogodilo”, zaključio je Lekić.
“Znamo epilog kada se politika umiješa”
Jedan od branilaca Piperovića i Erića, advokat Stefan Jovanović tvrdi da je već sada jasno da nema dokaza protiv njih.
“Ne postoji osnovana sumnja da su izvršili krivična djela za koja se terete. Odbrana je ukazivala na to od početka postupka. Da podsjetim, u odnosu na okrivljenog Ivicu Piperovića, postojala je pretpostavka da je izvršio krivično djelo, što nije materijalizovano prikupljenim dokazima. Ni jedan dokaz ne podržava tezu da je Erić imao bilo kakvog učešća u krivičnim djelima za koja se terete. Očekivanja odbrane su da tužilaštvo odustane od dalje istrage, odnosno da protiv njih ne podiže optužni akt.”
On je rekao da je bitno naglasiti da su Osnovni sud u Podgorici, Viši sud u Bijelom Polju i Vrhovni sud, prilikom ukidanja pritvora, konstatovali da ne postoji osnovana sumnja kao materijalno pravni uslov za dalje trajanje pritvora.
“Podsjećam da je postojanje osnovane sumnje neophodno da bi se protiv nekoga vodio postupak, odnosno da bi se oglasio krivim... Ovaj slučaj od starta prati i određena vrsta pritiska koja je karakteristična za crnogorsko pravosuđe. To je pritisak politike i kada god je politika umiješana, jasno je kako ti predmeti završavaju pred nadležnim državnim organima odnosno sudom. Završavaju odbijanjem optužbe ili donošenjem oslobađajuće presude. Smatram da je nadležno tužilaštvo, usljed takvog pritiska politike, imalo hipoteku da je slučaj već riješen. Sjetimo se konferencije za medije gdje su prikazane fotografije pojedinih okrivljenih... Tada je rečeno da je slučaj riješen. Sada vidimo, ne da slučaj nije riješen, već da se nije pomjerio od samog početka. Pritisak politike je doveo do toga da tužilaštvo nije moglo da radi u normalnim uslovima i prikuplja dokaze i eventualno razriješi misteriju zvanu ‘tunel’”, izjavio je “Vijestima” advokat Jovanović.
( Komnen Radević, Danilo Mihajlović )