Velike promjene donose velike prilike

Jelena Radonjić Đurković, izvršna direktorka Reinvent Communications

2599 pregleda0 komentar(a)
Jelena Radonjić Đurković, Foto: Reinvent Communications

Jedini način da opstanemo na tržištu je da se stalno mijenjamo, evoluiramo i unapređujemo sebe. Za pojedince, to je način da budu najbolja verzija sebe, na privatnom i poslovnom planu. Za organizacije, a možemo to prenijeti i na cjelokupnu ekonomiju jedne države – to je jedini način da opstanu dugoročno.

Jelena Radonjić-Đurković je svoje bogato iskustvo u odnosima s javnošću i marketingu odlučila iskoristiti na način da pomogne biznisima i organizacijama da, koristeći snagu efektivnih strategija komunikacije u vremenu turbulentnih tehnoloških i društvenih promjena, postignu uspjeh na tržištu i ostvare pozitivne promjene. Tako je nastala „Reinvent Communications“, firma koja klijentima nudi usluge iz oblasti kao što su odnosi s javnošću, društvena odgovornost, društvene mreže i content marketing.

Kako se rodila ideja za Reinvent Communications?

„Velike promjene donose i velike prilike. Živimo u vremenu u kojem rapidne tehnološke i društvene promjene dramatično mijenjaju način na koji komuniciramo, živimo i poslujemo. Za mnoge kompanije, posebno mala i srednja preduzeća, ove promjene predstavljaju velike izazove. Uz prave strategije i taktike, svaki izazov može biti prilika za rast. Moja je želja da svojim znanjem i iskustvom pomognem drugima da na najbolji način iskoriste prilike koje im donosi svijet konstantnih promjena“, kazala je Radonjić-Đurković, objašnjavajući da jedini način da ostanemo relevantni na tržištu jeste da inoviramo i idemo u korak sa promjenama.

„Reinvent“ se odnosi na osmišljavanje strategije nastupa na tržištu iznova i iznova. To je konstantan proces ili „loop“ i univerzalno pravilo koje danas važi podjednako za svaku organizaciju ili pojedinca, bez obzira na profesiju i industriju. Jedini način da opstanemo na tržištu je da se stalno mijenjamo, evoluiramo i unapređujemo sebe. Za pojedince, to je način da budu najbolja verzija sebe, na privatnom i poslovnom planu. Za organizacije, a možemo to prenijeti i na cjelokupnu ekonomiju jedne države – to je jedini način da opstanu dugoročno.

Vaš karijerni put je krenuo od korporacije do privatnog biznisa. Recite nam više o tome.

Na samom startu karijere, dobila sam priliku da radim u internacionalnom okruženju koje me oblikovalo na poslovnom i privatnom planu. Karijeru sam započela i gradila u Crnogorskom Telekomu, članici Deutsche Telekom grupe. Raditi u korporativnim komunikacijama za jednu od vodećih tehnoloških kompanija u zemlji i svijetu bila je zaista privilegija. Riječ je o jednoj od rijetkih kompanija u Crnoj Gori gdje mladi ljudi imaju priliku da rade i usavršavaju se u svojoj oblasti po svjetskim standardima poslovanja. Bila sam jedna od njih i nakon skoro 14 godina provedenih na raznim pozicijama, odlučila sam se za promjenu. Svoje znanje i iskustvo primijenila sam na porodični biznis i zajedno sa suprugom kreirala brend juvelirnica Dameo. Industrija finog nakita i satova je specifična po tome što te proizvode korisnici doživljavaju jako lično, imaju jaku simboliku kojom se prenose snažne poruke i emocije. Osmišljavanje i implementacija marketing strategije u toj industriji je zbog toga za mene posebno inspirativna.

Ipak, svijet komunikacija je moja strast i mjesto gdje se osjećam kao prava „ja“. Zbog toga sam se odlučila na pokretanje sopstvenog biznisa kojim želim doprinijeti pozitivnim promjenama u crnogorskoj poslovnoj zajednici. „Reinvent Communications“ ima poseban fokus na društveno odgovorno poslovanje. Pomažemo kompanijama, posebno malim i srednjim preduzećima, da ovaj koncept primijene na način da se maksimizuje korist za zajednicu, okruženje i biznis. Takođe, pomažemo im da svoju komunikaciju unaprijede i prilagode brzim promjenama na tržištu.

Koliko se vaša profesija promijenila usljed stalnih tehnoloških promjena? Koji su najvažniji izazovi sa kojima se susreću profesionalci koji se bave komunikacijama?

Kada sam tek ušla u PR profesiju, pojedinim medijima smo slali saopštenja faksom, jer nijesu koristili mejlove. Sjećam se jednog od brojnih studijskih putovanja sa novinarima, posjete jednoj od laboratorija za tehnološke inovacije u Budimpešti. Bila je 2007. godina, i tada smo prvi put vidjeli i testirali multi-touchscreen tehnologiju. Još uvijek se sjećam opšteg oduševljenja i divljenja među crnogorskom ekipom – „čudo neviđeno“. Samo par godina kasnije, svi smo tu tehnologiju koristili i imali u džepu, na smartfonima. Društvene mreže sam tih godina počela koristiti iz zabave, ne sluteći da će jednog dana postati ključni kanal komunikacije u mojoj profesiji...

Danas, svi govorimo o vještačkoj inteligenciji i načinu na koji će ona promijeniti i redefinisati gotovo sva zanimanja. U komunikacijama to znači automatizaciju procesa i bolje predviđanje trendova, što rezultira efikasnijim kampanjama. Međutim, bez ljudske kreativnosti, mašte, i ako hoćete – nesavršenosti – ova tehnologija je samo to, tehnologija bez trunke ljudskosti i empatije. Ne mislim da takva komunikacija, bez ljudskog dodira, može imati uspjeha sa bilo kojom ciljnom publikom.

Koji je vaš savjet za mala i srednja preduzeća kada je u pitanju ulaganje u komunikacije?

Važno je biti konzistentan i imati dugoročnu strategiju. U pitanju je trka na duge staze. Dakle, nije sprint, nego maraton. Ovo pravilo važi za bilo koju taktiku ili kanal komunikacije koji odaberete. Kada se komunikacije osmisle i organizuju na pravi način, one ne samo da su podrška prodaji, već su ključne za izgradnju brenda, pozicioniranje na tržištu, izgradnju dugoročnog odnosa sa klijentima i drugim javnostima, zadržavanje najboljih zaposlenih i samim tim cjelokupni uspjeh - one su „duša“ kompanije.

Iznad svega je važno razumjeti ciljne javnosti i prilagoditi svoje poruke i aktivnosti njihovim potrebama i preferencijama. Praćenje rezultata i analiza povratnih informacija takođe su ključni za kontinuirano poboljšanje komunikacionih strategija. U tome vam puno pomažu društvene mreže – zato uvijek imajte u vidu da su one dvosmjeran kanal komunikacije. Ne govorite samo vi – osluškujte što kažu i pitajte što misle drugi. Ulaganje u obuku i razvoj zaposlenih kako bi stekli potrebne vještine i znanja za vođenje efikasnih marketinških i komunikacionih kampanja takođe je jako važno. Algoritmi na društvenim mrežama se stalno mijenjaju i važno je ostati informisan. Tehnologija se razvija nevjerovatnom brzinom i donosi jednako brze promjene u svakom aspektu poslovanja. „Reinvent Communications“ razumije dinamiku savremenog tržišta. Svojom ekspertizom i posvećenošću želimo pružiti podršku u ostvarivanju komunikacionih i poslovnih ciljeva firmama i organizacijama koje shvataju važnost promjena.

Tehnologija se razvija nevjerovatnom brzinom i donosi jednako brze promjene u svakom aspektu poslovanja. „Reinvent Communications“ razumije dinamiku savremenog tržišta. Svojom ekspertizom i posvećenošću želimo pružiti podršku u ostvarivanju komunikacionih i poslovnih ciljeva firmama i organizacijama koje shvataju važnost promjena

„Reinvent“ se odnosi na osmišljavanje strategije nastupa na tržištu iznova i iznova. To je konstantan proces ili „loop“ i univerzalno pravilo koje danas važi podjednako za svaku organizaciju ili pojedinca, bez obzira na profesiju i industriju