Saudijska vizija za budućnost - gdje je zapelo?

Skijaške staze i mega-grad u pustinji, klimatski neutralan i bez automobila: program Saudijske Arabije za budućnost „Vizija 2030“ je ambiciozan i skup. Možda čak i preskup?

4539 pregleda0 komentar(a)
Finansijska četvrt u Rijadu (ilustracija), Foto: Shutterstock

Mnogi su bili zapanjeni obimom radova i smjelošću projekta, 2015. kada je predstavljena „Vizija 2030", veliki projekat budućnosti Saudijske Arabije za period nakon završetka naftnog buma. Na primjer, usred pustinje je planiran poseban grad posvećen isključivo sportskom i zabavnom sektoru, uključujući i pistu za skijanje, kao i mega-grad „Neom", klimatski neutralan i bez automobila.

„Vizija 2030", koju je posebno forsirao prestolonasljednik, princ Mohamed bin Salman, trebalo je da promijeni percepciju svijeta o Saudijskoj Arabiji. Smatralo se da je to znak modernizacije te religiozno-konzervativne zemlje kojom vlada autoritarna kraljevska porodica.

Ali, od 2015. mnogo toga se promijenilo – i to toliko da je nekoliko ministara posljednjih mjeseci već izjavilo da će se projekat „Vizija 2030" smanjiti.

Na primjer, niz zastakljenih nebodera u pustinji nazvan „Linija", jedan od najvažnijih djelova projekta „Neom" i prvobitno planiran da se gradi u dužini od 170 kilometara, biće realizovan u dužini od nešto više od dva kilometra.

I to nije jedino „prilagođavanje" projekta „Neom": prvobitno je trebalo da bude završen do 2030, a sada se procjenjuje da će vjerovatno biti potrebno još 20 godina.

„Neom" je trebalo da košta oko 500 milijardi dolara, ali se sada ne isključuje da bi to moglo da poraste na čak dvije hiljade milijardi dolara.

Teška potraga za investitorima

Ni ostali djelovi „Vizije 2030" ne idu po planu. Neki od najambicioznijih projekata trebalo je da privuku strane investitore u Saudijsku Arabiju. Međutim, direktna strana ulaganja su manja od očekivanih.

Prema mišljenju analitičara, politička nestabilnost u regionu – recimo zbog rata u Gazi – kao i nedostatak transparentnosti saudijskih propisa uzrok su oklijevanja investitora.

Saudijska Arabija je od početka planirala da snosi veći dio troškova, ali sada se čini da je će sama morati da plati skoro sve.

Veliki dio tih sredstava dolazi iz Javnog investicionog fonda (PIF), jednog od najvećih državnih fondova na svijetu, finansiranog prihodima od nafte.

Saudijska vlada je nedavno na PIF prenijela osam odsto svog udjela u državnoj naftnoj kompaniji „Aramko", koja je procijenjena na dvije hiljade milijardi dolara i koja je tako četvrta kompanija po vrijednosti na svijetu - pa se sada u tom fondu drži 16 odsto tog giganta. Kritičari, međutim, ukazuju na to da PIF, iako upravlja imovinom vrijednom 940 milijardi dolara, sam raspolaže sredstvima od samo 15 milijardi dolara.

Nafta i obveznice

Prema mišljenju analitičara, zavisnost od cijene nafte čini projekte „Vizija 2030" nestabilnim. Prema podacima MMF-a, Saudijskoj Arabiji je za „Viziju 2030" potrebna cijena od oko 96 dolara po barelu. Ove godine, cijena barela sirove nafte porasla je sa oko 70 dolara u januaru, na samo 81 dolar.

A kako izvještava Blumberg, Saudijska Arabija je postala zemlja koja izdaje najveću količinu obveznica, u poređenju s drugim tržištima i zemljama ubrzanog razvoja, i nakon čitave decenije, po prvi put je po tome pretekla Kinu.

Državne obveznice izdaju se za finansiranje javnih troškova, one su vrsta kredita za koje vlada koja ih izdaje plaća kamate vlasnicima obveznica.

Dakle, Saudijci više nego ikada uzimaju tu vrstu kredita kako bi nadoknadili manjak direktnih, stranih investicija.

„Vizija 2030" u opasnosti?

„S obzirom na kombinaciju raznih faktora, može se zaključiti da Saudijska Arabija ovog trenutka ekonomsko-politički žonglira", kaže Robert Mogielnicki iz vašingtonskog Arapsko-zalivskog instituta.

Prema njegovim riječima, status projekta „Vizija 2030" nije ni spektakularan, ali ni tako katastrofalan kako se ponekad prikazuje. „Stvarnost je negdje u sredini."

Naime, neki djelovi projekta „Vizija 2030" očigledno se dobro razvijaju. U februarskom izvještaju američke investicione banke Sitigrup, pod naslovom „Na pola puta", zabilježen je „značajan napredak" u udjelu žena u radnoj snazi, udjelu domaćeg stanovništva u vlasništvu nad nekretninama i prihodima iz sektora koji nisu povezani s naftom.

U saopštenju iz sredine juna, istraživači MMF-a zaključili su da „neviđena" ekonomska transformacija zemlje dobro napreduje. Takođe su pozdravili „preusmjeravanje troškova" u okviru „Vizije 2030".

Stručnjak za zalivske države Mogielnicki veruje da Saudijci i dalje imaju mnogo mogućnosti za ostvarenje svojih planova za budućnost - međutim, trenutno je projekat zastao.