Može li sačuvana krv iz pupčane vrpce pomoći u liječenju određenih nasljednih bolesti

Krv iz pupčane vrpce je značajna jer sadrži krvne matične ćelije, koje mogu da prerastu u bilo koju vrstu krvnih zrnaca u ljudskom tijelu, poput crvenih sa kiseonikom ili bijelih koji su dio imunog sistema

4405 pregleda2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Pravin Gudipati i Ramja Raž, par iz Hjustona u Teksasu, dobili su prvo dete, Kiana 2019. godine.

Pre nego što se rodio, razmišljali su šta da rade sa krvlju iz njegove pupčane vrpce.

Mogli su da je odbace, poklone ili privatno sačuvaju za neku buduću upotrebu.

Za Gudipatija, IT profesionalca, i Ražu, umetnicu, nije bilo dileme.

„Odlučili smo da je doniramo javnoj neprofitnoj banci, što je značilo da svako kome će krv iz pupčane vrpce koristiti može i da joj pristupi besplatno", kaže Gudipati.

Njegova supruga je razgovarala sa nekoliko banaka pre nego što su se odlučili za Fondaciju Cord for Life.

Krv iz pupčane vrpce je značajna jer sadrži krvne matične ćelije, koje mogu da prerastu u bilo koju vrstu krvnih zrnaca u ljudskom telu, poput crvenih sa kiseonikom ili belih koji su deo imunog sistema.

Matične ćelije iz krvi se koriste za lečenje leukemije i drugih bolesti krvi.

One nisu samo u krvi pupčane vrpce, već i u koštanoj srži, zbog čega je hirurška transplantacija koštane srži potreba kod mnogih bolesti krvi.

Kada je pacijentova sopstvena koštana srž zahvaćena bolešću, onda je treba uskladiti sa davaocem za transplantaciju, što ne znači da će telo pacijenta uvek prihvati donirane ćelije.

Transplantacija krvi iz pupčane vrpce je, s druge strane, relativno jednostavnija i sličnija običnoj infuziji krvi.

Zamrznuta krv iz pupčane vrpce se odmrzava, matične ćelije se testiraju na održivost, a zatim se ubrizgavaju u vene.

Ako su vaši roditelji privatno čuvali krv iz pupčane vrpce posle vašeg rođenja, teoretski biste mogli da pristupite zalihama sopstvenih krvnih matičnih ćelija kasnije u životu (matične ćelije iz pupčane vrpce održive su i 20 godina).

Ako su izabrali javnu banku, ona bi mogla da ih pokloni i drugima.

„Hiljade transplantacija koje spasavaju živote rade se svake godine korišćenjem matičnih ćelija krvi", kaže Leonard Zon, profesor pedijatrijske medicine na Harvardskoj medicinskoj školi i direktor Programa matičnih ćelija u Dečjoj bolnici u Bostonu.

Što se tiče rizika od odbacivanja ili infekcije, ćelije iz pupčane vrpce imaju prednost, dodaje Zon.

Ne treba im operacija povezana sa transplantacijom i mogu se samoobnavljati.

„Jedna krvna matična ćelija mogla bi da zameni 3.4 litara vaše krvi.

„Medicinski stručnjaci trenutno koriste krv iz pupčane vrpce za lečenje bolesti krvi ili za stvaranje crvenih krvnih zrnaca u stanjima kao što je anemija srpastih ćelija ili za lečenje leukemije", dodaje on, napominjući da se mogu koristiti i za lečenje retkih naslednih genetskih poremećaja.

Getty Images

Širom sveta, sve više roditelja smatra da je bankarstvo krvi iz pupčane vrpce njihove bebe najbolji način da se obezbedi budući pristup ovom potencijalno spasonosnom resursu, iako popularnost procedure uveliko varira od zemlje do zemlje.

Prema podacima baze Cell Trials Data, o kliničkim ispitivanjima napredne ćelijske terapije, stope bankarstva krvi iz pupčane vrpce najviše su u Americi - tri odsto krvi iz pupčane vrpce se svake godine skladište.

U Indiji se taj broj kreće oko 0.4 odsto, u Velikoj Britaniji samo 0.3 odsto, dok je u Francuskoj taj broj čak 0.08 odsto.

Vrednost globalnog tržišta bankarstva krvi iz pupčane vrpce procenjena je na milijardu evra u 2020, a očekuje se da će porasti na četiri milijardi evra u narednoj deceniji.

Za roditelje koji mogu priuštiti da privatno skladište krv bebe, odluka može biti laka.

Rizika nema prilikom skladištenja, a imali bi i direktan pristup savršeno usklađenoj krvi.

Neki, pak, tvrde da je kao zdravstveni resurs krv iz pupčane vrpce najmoćnija kada se koristi kao javno dobro, a ne privatno.

Prema Američkoj akademiji za pedijatriju, u privatnim bankama širom sveta čuva se šest puta više jedinica krvi iz pupčanika u poređenju sa javnim bankama, ali su one izdale oko 30 puta više jedinica za terapeutsku upotrebu.

Profesor Zon ističe da su matične ćelije krvi izuzetno vredan resurs, što ne znači da je privatno čuvanje jedina opcija za pristup.

„Uvek govorim roditeljima da, ako mogu da priušte, privatno čuvaju krv iz pupčanika, u suprotnom, nije potrebno", kaže on.

Dokle god javne banke rastu, a donacije postaju sve raznovrsnije, moguće je pronaći odgovarajući spoj ako vam zatreba, dodaje.

Zon apeluje na roditelje da budu realni u očekivanjima od privatnih banaka i da pažljivo biraju.

„U bilo kojoj proceduri u kojoj čuvate tkivo, ima šanse da se ono zarazi.

„Sposobnost zdravstvenog radnika koji čuva krv iz pupčanika je važna", ukazuje.

Roditelji moraju biti svesni da krv iz pupčane vrpce verovatno ima ograničen rok trajanja i ne može se čuvati neograničeno dugo, kaže Zon.


Pogledajte i ovu priču


U nekim zemljama, krv iz pupčane vrpce može indirektno da pomogne u rešavanju drugih problema, kao što je širenje „superbakterija" otpornih na antibiotike u bolnicama.

U Indiji su zabrinuti zbog porasta otpornosti na antimikrobne lekove, a izbegavanje operacije bi značajno koristilo, kažu stručnjaci.

„Bakterijske infekcije otporne na više lekova (na koje antibiotici nisu delovali) jesu ogroman problem kod pedijatrijskih pacijenata sa transplantacijom koštane srži u Indiji", kaže Hariharan Periasami, naučnik u Istraživačkom centru Wockhardt za otkrivanje lekova u Aurangabadu, u Maharaštri.

Pacijent zbog toga duže boravi u bolnici, usled čega rastu i troškovi, dodaje.

Infuzije krvi iz krvi pupčanika, s druge strane, nisu toliko rizične.

Neki stručnjaci upozoravaju da moć krvi iz pupčane vrpce ne treba precenjivati.

Jedna studija o tvrdnjama privatnih kompanija za skladištenje krvi iz pupčane vrpce u Kanadi objavila je da ima „značajne pompe" u njihovom onlajn marketinškom materijalu, od preuveličavanja šanse da dete treba da koristi krv iz pupčane vrpce, do obećanja kako se može koristiti.

Kanadska služba za krv, koja je finansirala studiju, kaže da su šanse da je detetu potrebna krv iz pupčane vrpce između jedan prema 20.000 (0.005 odsto) do jedan prema 250.000 (0.0004 odsto).

U Indiji, verovatnoća da će vam zatrebati uskladištena krv iz pupčane vrpce u prvih 20 godina života procenjuje se na 0.04 odsto do 0.005 odsto.

„Nije magična pilula koja leči sve, a ipak se reklamira kao 'biološko osiguranje', što je pogrešno", kaže Somja Gupta, akušerka i ginekološkinja u lancu Klaudnajn bolnica u severnoindijskom gradu Gurugramu.

„Ako čuvate krv iz pupčane vrpce vaše bebe, što je 100 odsto podudaranja za njih, ali ako pokušavate da lečite retku bolest, njihova krv iz pupčane vrpce bi i dalje imala faktore koji izazivaju bolest, tako da se ne može koristiti."

Gupta je zagovornica javnih banaka, kojih je u Indiji vrlo malo.

„Hitno moramo da uspostavimo javne banke krvi iz pupčane vrpce", dodaje.

Getty Images

Roditelji u Indiji trenutno plaćaju ogromnu sumu za skladištenje krvi iz pupčane vrpce u privatnim bankama ili je odbacuju.

Podaci registra Indijskog društva za transplantaciju krvi i srži pokazuju da je u od 2012. do 2020. urađeno samo 60 nesrodnih transplantacija krvi iz pupčane vrpce.

U SAD-u, gde su javne banke u izobilju, vodi se nešto drugačija debata oko krvi iz pupčane vrpce.

Može li se koristiti za lečenje određenih naslednih bolesti?

Nova nada?

Kada je Bertrand Majt imao dve godine, dobio je infuziju sopstvenih ćelija krvi iz pupčane vrpce.

Patio je od stanja koje je uticalo na njegov mozak, kaže Metju Majt, Bertrandov otac i direktor Instituta za preciznu medicinu Hugh Kaul na Univerzitetu Alabama u Birmingemu.

Tačno stanje je utvrđeno je znatno kasnije.

Bertrand je bio prvi pacijent sa dijagnozom nedostatka NGLI1, složenog neurološkog poremećaja kome nedostaje enzim - N-glikanaza 1 (NGLI1).

„Ako mutacija ne utiče na krv iz pupčane vrpce, mislili smo da će ove matične ćelije popraviti neka oštećenja mozga, stvarajući funkcionalnu verziju enzima koji nedostaje.

„Čak i ako nije proizvodio enzim, nadali smo se da bi moglo privremeno zaustaviti ili preokrenuti gubitak bele materije u mozgu", dodaje.

Infuzija je data kao deo eksperimentalne studije Džoane Kurcberg, profesorke pedijatrije na Univerzitetu Djuk 2009. godine, testirajući uticaj infuzija matičnih ćelija na decu sa stanjima koja utiču na mozak.

Getty Images

Činilo se da su infuzije zaista pomogle Bertrandu, barem privremeno.

U periodu od dve godine, MR skeniranje je pokazalo da nije došlo do daljeg gubitka bele materije u mozgu.

Majt je primetio i poboljšanje motoričkih sposobnosti sina.

„Sećam se da je ponovo mogao da drži kašiku.

„Njegovo brbljanje bilo je sve jasnije i razumljivije iako ne govori, zaustavljen je period nemilosrdnog propadanja, što nam je kupilo vreme da dobijemo zvaničnu dijagnozu", priča on.

Bertrandu je dijagnoza pomogla dobije pravu negu, lečenje, a produžila mu je život.

Ipak, dečak je preminuo sa 12 godina 2020. godine.

Ubrizgane ćelije ipak nisu mogle da ga izleče, kaže Majt, pošto su imale iste mutacije, koje su i izazvale njegov poremećaj.

Iako je malo verovatno da će upotreba pacijentove krvi iz pupčane vrpce u ovim situacijama delovati, jer će nositi iste genetske greške koje uzrokuju bolest, njihovo usklađivanje sa doniranom krvlju iz pupčane vrpce više obećava.

Jedno manje ispitivanje sprovedeno u Dečjoj bolnici Medicinskog centra Univerziteta u Pitsburgu koristilo je doniranu krv iz pupčane vrpce iz javnih banaka za lečenje 44 dece sa nizom od 20 nekanceroznih genetskih poremećaja, poput anemije srpastih ćelija, metaboličkih poremećaja, Hanterovog sindroma i imunih nedostataka.

Studija je pružila nadu da bi se infuzije darovane krvi iz pupčane vrpce mogle koristiti za lečenje širokog spektra pacijenata sa naslednim bolestima.

Za Gudipatija i Ražu, par u Teksasu, ova nada da će pomoći još jednom detetu ih je i podstakla da daju sinovljevu krv iz pupčane vrpce.

„Verovali smo da je Kian došao na svet kako bi napravio značajnu razliku u nečijem životu.

„Tako da nismo oklevali i nismo želeli da ovaj dragoceni resurs završi kao biootpad", dodaje Gudipati.


Pogledajte i ovu priču


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk