Novi američki nuklearni program probio budžet za 81 odsto; Pentagon: Nema izbora s obzirom na prijetnje iz Rusije i Kine

Program Sentinel je prva velika modernizacija kopnene komponente američke nuklearne trijade, koju još čine podmornice i avijacija sa atomskim oružjem u posljednjih 60 godina

5062 pregleda2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Novi američki nuklearni program Sentinel (Čuvar) probio je budžet za 81 odsto i sada se procjenjuje da košta skoro 141 milijardu dolara, ali Pentagon ide dalje s njim jer, kako je danas saopštio, nema izbora s obzirom na prijetnje koje dolaze iz Kine i Rusije.

Program Sentinel je prva velika modernizacija kopnene komponente američke nuklearne trijade, koju još čine podmornice i avijacija sa atomskim oružjem u posljednjih 60 godina.

Njime će biti zamijenjeni ostarjeli interkontinentalni projektili Minutmen 3 koji mogu da ponesu više bojevih glava.

Sentinel ne samo što podrazumijeva proizvodnju novih projektila već i modernizaciju 450 silosa sa balističkim projektilima, kontrolnih centara za lansiranje, tri baze sa nuklearnim projektilima i nekoliko drugih objekata za testiranje oružja.

Program je toliko širok da su nadzorna tijela postavila pitanje može li Pentagon uopšte da ga izvede u cjelosti.

Zvaničnici za vojni budžet rekli su novinarima da u vrijeme kad su planirali troškove nisu imali punu predstavu o tome koliko će modernizacija zaista da košta.

Kada je budžet probijen za više od 25 odsto, pokrenuta je zakonska procedura rigorozne revizije programa kako bi se procenilo da li sa njim treba da se nastavi, ili treba da bude ukinut.

Međutim, kako je rečeno novinarima, iako postoji svijest o veličini troškova, postoji i svijest o "riziku koji donosi odsustvo modernizacije" američkih nuklearnih snaga i "nesuočavanje sa vrlo realnim prijetnjama" pred kojima se SAD nalaze.

Revizijom je utvrđeno da se najveći dio probijanja budžeta odnosi na novi komandno-lansirni segment koji uključuje opsežnu komunikacionu i kontrolnu infrastrukturu i omogućava službenim licima nadležnim za lansiranje (koji su 24 sata na dužnosti u podzemnim lansirnim centrima), da se povežu sa projektilima u silosima i ispale ih, ako dobiju takvu komandu.

Program će biti restruktuiran, a dio modernizacije koji se odnosio na postrojenja za lansiranje ipak će biti sveden.

Vojno vazduhoplovsto SAD procjenjuje da će većina povećanih troškova na red doći tek nakon pet fiskalnih godina budžetskog planiranja, što znači da će se izbjeći da teške odluke o redukciji programa budu donijete odmah.