Opština Budva traži da im dozvole „vašarište”

Budvanska uprava od resornog ministarstva zahtijeva da im produži važenje starog Programa privremenih objekata. Stari je prestao da važi krajem prošle godine, a nelegalni objekti se množe u centru grada

13561 pregleda19 komentar(a)
Komunalna uklonila nelegalno postavljene aparate za zabavu, Foto: Vuk Lajović

Opština Budva, odnosno njena Komisija za izradu nacrta i predloga Programa privremenih objekata za teritoriju opštine Budva za period 2024-2028. uputila je dopis Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine da im dozvoli da produži važenje starog programa koji je istekao krajem prošle godine, jer novi nisu uspjeli da završe.

Od resora Janka Odovića se traži da isto postupi kao što je u slučaju Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, kada je Vlada donijela odluku da se produži do kraja godine važanje starog plana.

Namjeru Opštine potvrdio je predsjednik opštinske Komisije, sekretar za investicije Joko Popović saopštavajući na sastanku Koordinacionog tijela za pripremu sezone u Budvi, zbog čega Program privremenih objekata još nije završen, te na koji način problem koji je nastao treba riješiti.

“Uputili smo Ministarstvu prostornog planiranja dopis u kom smo tražili po sistemu koji su dali Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom aneksiranje postojećih ugovora, kako bi ljudi mogli nesmetano da izvade rješenja za rad, a Opština ne bude uskraćena za određeni iznos prihoda koji nije zanemarljiv. Nadam se da će nam izaći u susret i da ćemo postojeće ugovore aneksirati. Nacrt programa privremenih objekata 2024-2028. je u izradi. Ne znam šta je u pitanju, ali ogroman broj zahtjeva smo dobili. Već sada imamo stotinjak novih zahtjeva kako bi bili uvršteni u program. Interesovanja građana je veliko, negdje možemo izaći u susret, očekujemo da se formira vlast jer bez Skupštine opštine Program privremenih objekat ne može biti usvojen”, kazao je Popović.

Administracija pritvorenog predsjednika Opštine Mila Božovića imala je rok do 31. decembra prošle godine, kada je isticao stari petogodišnji Programa privremenih objekata, da izradi novi, te da dobije zeleno svjetlo Skupštine opštine. To se nije desilo i trenutno u gradu nijedan privremeni objekat, počev od ugostiteljske terase, do kioska, ali i parkinga, nije legalan.

Božović je u februaru imenovao komisiju za izradu nacrta i predloga Programa privremenih objekata za teritoriju opštine Budva za period 2024-2028.

Božović je na predlog v. d. sekretara za urbanizam donio rješenje kojim je za predsjednika komisije imenovao v. d. sekretara za investicije Joka Popovića, zamjenica predsjednika komisije je v. d. glavne gradske arhitektice Jelena Lazić, a članovi su v. d. sekretara za komunalno stambene poslove Srđan Gregović, tadašnji pomoćnik sekretara za zaštitiu imovine Đorđe Zenović, pomoćnica sekretara za urbanizam Danijela Marotić, v. d. načelnika Komunalne policije i inspekcije Vladan Braunović, načelnik Službe zaštite i spasavanja Dragan Božović, pomoćnik sekretara za investicije Marko Asanović i Nikoleta Lutovac. Zenović se nakon što je imenovan za nosioca liste Demokrata na izborima povukao iz Komisije.

Još prije mjesec potpredsjednica Opštine Jasna Dokić je kazala da će se na javnoj raspravi naći Program privremenih objekata, što se nije dogodilo.

U međuvremenu se na budvanskom šetalištu ponovio vašar, koji je bio i prošle godine, jer su počeli da niču privremeni objekti, na šta je ukazao i predsjednik MZ “Potkošljun” Ivan Marković, posebno ukazujući na primjere nelegalnog postavljanja aparata za razonodu, poznatijih kao “kruške” koje su prikačeni na stubove javne rasvjete. Komunalna inspekcija uklonila je juče sedam aparata za zabavu sa šetališta.

Jedan od sigurnih razloga što Opština nije na vrijeme izradila Program privremenih objkata su i jasne smjernice koje im je dala Uprava za zaštitu kulturnih dobara, koja je budvanskoj lokalnoj upravi predočila šta treba sve uraditi kako bi se zaštitio Stari grad kao kulturno dobro.

Prije svega, Opština treba da ukloni sa svih popularnih terasa oko zidina Staroga grada metalne tende, koje su gradske vlasti, upravo ove koje osam godina upravlja gradom, dozvolili i koje su devastirale kontakt zonu.

“Postavljanje nepokretnih privremenih ugostiteljskih objekata nije dozvoljeno u granicama kulturnog dobra i njegove zaštićene okoline. Betoniranje podloge za postavljanje ugostiteljskih terasa nije dozvoljeno u granicama nepokretnog kulturnog dobra i negove zaštićene okoline. Unutar granica kulturnih dobara i njihove zaštićene okoline, posebno u neposrednoj blizini, okolo i u oviru bedema Starog grada Budve, potrebno je definisati izgled mobilijara ugostiteljskih terasa (suncobran, prateći namještaj), na način da isti ne konkuriše i ne umanjuje vrijednosti kulturnog dobra, a u cilju uniformisanja priremenih objekata i mobilijara unutar granica kulturnih dobara i njihove okoline. Prilikom izbora materijala za izradu tende, predvidjeti upotrebu lako sklopivih i rasklopivih materijala za konstrukciju, uz kombinaciju sa platnom u bež boji bez bilo kakvih natpisa firmi ili reklamnih natpisa”, piše, između ostalog, u smjernicama. Prije nego što nacrt novog programa privremenih objekata stave na javnu rasporavu, Opština je dužna da ga prvo uputi Upravi na saglasnost.

Zenović: Opština gubi 600.000 eura, inspekcija skreće pogled

To što Program privremenih objekata nije usvojen, a što već sada ima nelegalnih kioska i svega ostalog na šetalištu, komentarisao je na društvenoj mreži Fejsbuk, nosilac liste Demokrata na izborima Đorđe Zenović uz ironičan komentar da to siguno nije uticalo na rezultat izbora.

“Možda zbog toga Opština gubi preko 600.000 eura, jer svako može da “pobode” krušku, kiosk, kafanu, ringišpil, diskoteku ili zoološki vrt, prikači ih na stub javne rasvjete i ne plati ni opštini ni državi centa? Možda baš zato komunalna policija i inspekcija svakodnevno kruži oko ovih objekata i skreće pogled? Možda je to razlog zbog kog su nikla i divlja taksi stajališta oko Starog grada? Ne vjerujem da je to sve uticalo na rezultat izbora, samo razmišljam…”, napisao je on.