U Njemačkoj radi više od 23.000 Crnogoraca

Ističući da je pitanje Prevlake aktuelno od 1991, Papović pita MVP kada će se taj spor riješiti

0 komentar(a)
Duško Marković, Foto: Boris Pejović
22.07.2017. 06:58h

Premijer Duško Marković i članovi njegove Vlade odgovaraće na više od 20 poslaničkih pitanja u ponedjeljak, koja se, između ostalih, tiču Prevlake, požara, obrazovanja...

Poslanik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović pitaće premijera da li je Vlada Crne Gore pokrenula postupak priznavanja crnogorskih vozačkih dozvola u Njemačkoj i, ako jeste, kada očekuje da će taj postupak biti okončan.

“Prema zvaničnom izvještaju nadležnih organa SR Njemačke, trenutno je u Njemačkoj na privremenom radu preko 23.000 državljana Cme Gore,” kazao je on, ističući da je zabilježen povećan trend odlaska građana u zemlje Evrope, a posebno u Njemačku.

Pitanje za premijera ima i poslanik Socijaldemokrata Vujica Lazović, a tiče se odlaska italijanske kompanije A2A iz EPCG.

On želi da zna kakvi su dalji planovi Vlade Crne Gore kada je u pitanju tzv. put opcija.

“S obzirom na to da je državni menadžment preuzeo rukovodstvo nad EPCG, da li sada postoje prepreke kada je u pitanju izgradnja drugog bloka Termoelektrane Pljevija,” stoji u obrazloženju pitanja Lazovića.

Treće pitanje premijeru postaviće poslanik DPS-a Miodrag Radunović.

Nakon sukoba Vlade i Rekotorata Univerziteta Crne Gore, Radunović će pitati premijera da li će se u ovoj studijskoj godini izvršiti upis studenata na prvu godinu osnovnih studija na Visokoj medicinskoj školi u Beranama.

Oblast obrazovanja zanima i poslanicu DPS-a Branku Tanasijević.

Njoj bi ministar obrazovanja Damir Šehović trebalo da odgovori kako će obrazovne reforme uticati na rješavanje problema neusklađenosti obrazovnih profila sa potrebama tržista rada. Ističući da je pitanje Prevlake aktuelno od 1991. godine, poslanik DPS-a Dragutin Papović pitaće šefa diplomatije Srđana Darmanovića da li postoji precizan vremenski rok kada bi Crna Gora i Hrvatska pitanje graničnog spora mogle riješiti.

“Smatram da bi rješavanje ovog pitanja trebalo ubrzati kako bi se u potpunosti definisao teritorijalni opseg državnog suvereniteta i integriteta, i da bi se prijateljski odnosi između Crne Gore i Hrvatske značajno unaprijedili”, ocijenio je Papović.

Sve zemlje koje žele postati članice moraju razriješiti bilateralne sporove prije ulaska u Evropsku uniju, pogotovo ukoliko se radi o teritorijalnim. Hrvatska je članica EU.

Poslanika Bogdana Fatića zanima da li u Ministarstvu odbrane imaju u planu u narednom periodu otvaranje kasarne Vojske Crne Gore u opštinama Berane, Rožaje, Petnjica, Andrijevica, Plav i Gusinje. Na to pitanje će mu u ponedjeljak odgovoriti ministar Predrag Bošković.

Prethodni premijerski sat je održan 28. juna, a tada su bila pristigla samo tri pitanja i sva su bila za Markovića.

Popović: Da li će MUP tražiti da se kupe avioni protiv požara

Poslanik Liberalne partije Andrija Popović pitaće ministra unutrašnjih poslova Mevludina Nuhodžića o situaciji katastrofalnih požara koji potresaju Crnu Goru, a naročito o statusu vatrogasaca.

“Pokazalo se da je jedan od najvećih crnogorsklh prioriteta, nabavka novih specijalnih aviona za gašenje požara velikih kapaciteta, planirali li MUP da u državnom budžetu za 2018. godinu traži od Vlade i Skupštine realizaciju takve investicije,” pitaće on.

Popović će pitati i ministra saobraćaja Osmana Nurkovića šta se događa sa davno planiranom Izgradnjom zaobilaznice iznad Kotora, koja se pominjala u ranijim vladinim dokumentima, ali se više ne pominje.

“Da li to znači da je država 'digla ruke' od Kotora, kulturno-istorijskog bisera Mediterana, koji sad godišnje posjeti oko milion turista, a veći dio godine se nalazi utotalnom saobraćajnom kolapsu”, stoji u pitanju.