Investitori ocjenjuju: Napad na Trampa povećava njegove šanse da pobijedi na izborima

I prije pucnjave, tržište je pozitivno reagovalo na mogućnost da Tramp postane predsjednik, a takav trend bi mogao da se nastavi i sljedeće nedjelje, kaže Rong Ren Goh, menadžer portfolia u firmi Eastspring Investments iz Singapura

18594 pregleda3 komentar(a)
Tramp, Foto: Reuters

Napad na republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trampa u subotu povećava njegove šanse da dobije Bijelu kuću u novembru, ocijenili su investitori dan poslije atentata.

I prije pucnjave, tržište je pozitivno reagovalo na mogućnost da Tramp postane predsjednik, a takav trend bi mogao da se nastavi i sljedeće nedjelje, kaže Rong Ren Goh, menadžer portfolia u firmi Eastspring Investments iz Singapura.

Prvi pokušaj ubistva predsjedničkog kandidata ili predsjednika, otkako je pucano na Ronalda Regana 1981. godine, moglo bi da preokrene tijesnu trku između Trampa i njegovog demokratskog rivala Džoa Bajdena.

"Dobiće izbore sa velikom razlikom u rezultatu, i to vjerovatno smanjuje neizvjesnost", kaže Nik Feres iz kompanije Vantage Point Asset Management, i podsjeća na to da je Reganu skočio rejting poslije pokušaja ubistva.

Svjetski lideri i političari su osudili pucnjavu, dok su pojedini investitori - poput direktora Tesle Ilona Maska i milijadrera Bila Akmena, podržali Trampa.

Bajden se, od problematičnog nastupa u debati prije dvije nedjelje, suočava sa sve češćim pozivima donatora i demokrata da izađe iz trke, jer sumnjaju da je u mogućnosti da pobijedi Trampa.

Imigracija i ekonomija će biti glavna pitanja za američke glasače, prema anketi Rojtersa i Ipsosa. Birači vide Trampa kao boljeg kandidata za ekonomiju - i pored činjenice da je Bajdenova administracija stabilizovala ekonomsku situaciju, smanjila inflaciju i nezaposlenost.

Pod Trampom, analitičari tržišta očekuju ratoborniju trgovinsku politiku, manje regulative i manje stroge propise u oblasti klimatskih promjena.

Takođe se očekuje produženje smanjenja korporativnih poreza, što neke zabrinjava u pogledu budžetskog deficita.

Tramp je u intervjuu u februaru kazao da neće ponovo staviti Džeroma Pauela za dirketora Federalnih rezervi, čiji drugi mandat ističe 2026.

"Tramp je uvijek bio "pro-tržišno" orijentisan. Ključno pitanje je, kada gledamo unaprijed, da li će fiskalna politika ostati neodgovorno labava i kakve će posljedice to imati na inflaciju i kamatne stope", napominje Feres.

Analitičari u Goldman Saksu ocijenili su da su "u proteklih pet predsjedničkih izbora za 20 godina, razpoloženje potrošača i optimizam malih biznisa više okrenuti ka pobjedi republikanaca, nego demokrata".

"Takvo raspoloženje dovodi do veće potrošnje i investicija, a Trampova pobjeda bi mogla da podstakne bolju zaradu nekih firmi, čak i bez značajne promjene politike".