Odigrana druga premijera 38. Grada teatra: „Svijet mogućnosti“ je svijet ljubavi i emocija
“Posebna je emocija koja se dogodila svuda gdje smo igrali predstavu. Dirnuti smo, ali i radosni. Znali smo da će predstava dirnuti naše prijatelje i njihove porodice, a njihovi životi su ugrađeni u ovu predstavu", kazao je Haris Pašović
Sinoćnjim igranjem predstave “Svijet mogućnosti” po tekstu i režiji Harisa Pašovića, na sceni iza Osnovne škole “Stefan Mitrov Ljubiša” održana je druga po redu budvanska premijera predstave na ovogodišnjem festivalu Grad teatar.
Predstava „Svijet mogućnosti“, koja govori o životu osoba sa razvojnim teškoćama, do sada je uspješno izvedena u Narodnom pozorištu u Sarajevu, Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, Kazalištu Gavella u Zagrebu i Teatru Aveirense u Aveiru (Portugal).
Projekat, u okviru kog se realizuje predstava „Svijet mogućnosti“ nosi naziv Enabled Theatre i koprodukcija je East West Centra Sarajevo, Srpskog narodnog pozorišta Novi Sad, Grad Teatra Budva i Plesnog centra Tala iz Zagreba, a podržala ga je Evropska unija kroz program Kreativna Evropa.
Reditelj Haris Pašović izjavio je da je na predstavi rađeno više od godinu dana.
„Počeli smo u Novom Sadu u školi ‘Milan Petrović’, jednom od najvećih centara za osobe sa razvojnim teškoćama u regionu. Zatim smo radili u Budvi u JU Dnevni centar ‘Biseri’ sa direktoricom Miljanom Radoman i korisnicima, što nam je bilo značajno vrijeme za upoznavanje sa roditeljima i životima porodica koje imaju člana sa razvojnim teškoćama. Onda smo bili u Sarajevu gdje smo radili u Ustanovi za socijalno zbrinjavanje, zdravstvenu njegu, odgoj i obrazovanje 'Pazarić' koji ima oko 400 korisnika kao i u JU Zavod za specijalno obrazovanje i odgoj djece ''Mjedenica'' koja ima značajan broj korisnika. Prošli smo kroz region, jako smo se udubili u to, a s druge strane smo imali mentore, psihologe, defektologe koji su radili s nama jer nismo željeli da napravimo neku grešku. Kada smo mi ušli u taj svijet vidjeli smo da to jeste svijet mogućnosti”, kazao je Pašović i istakao da se stvarna borba, stvarni rezultati i stvarna ljubav dešavaju upravo u tom svijetu.
“Posebna je emocija koja se dogodila svuda gdje smo igrali predstavu. Dirnuti smo, ali i radosni. Znali smo da će predstava dirnuti naše prijatelje i njihove porodice, a njihovi životi su ugrađeni u ovu predstavu.”
Publika je nakon izvođenja ovacijama pozdravila glumački ansambl predstave koji čine: Gordana Đurđević Dimić, Lidija Stevanović, Sanja Ristić Krajnov, Jelena Antonijević, Mina Pavlica, Marija Feldeši, Milan Kovačević, Marko Savković, Vukašin Ranđelović, Aljoša Đidić, Aleksandar Sarapa i Rade Perović.
Glumac Aljoša Đidić naglasio je važnost procesa rada.
„Ovaj proces nam je razbio sve predrasude i pružio novi svijet prepun raznih emocija, prije svega ljubavi. Predstava kroz igru prenosi te emocije na publiku. Rad u Novom Sadu i Budvi, gdje smo bili izolovani u Dnevnom centru ‘Biseri’, oplemenio nas je za cijeli život i promijenio nam pogled na razne stvari. Cijela ekipa voli da igra ovu predstavu“, kazao je Đidić.
Pored Harisa Pašovića, koji potpisuje tekst, režiju i kostimografiju zajedno sa Minjom Davidović, autorski tim čine Ivana Jančić, scenografkinja, dr Dejan Sredojević, zadužen za scenski govor, Larisa Lipovac Navojec, koreografkinja, budvanski pijanista Matija Molčanov, dok kompoziciju potpisuje Dino Šukalo.
Pijanista Molčanov je istakao da mu je pored svih igranja u regionu i inostranstvu, najdraže ovo u Budvi.
„Ove godine smo sa predstavom imali četiri putovanja - u Novi Sad, Sarajevo, Zagreb i Aveiro u Portugalu. Najljepše je, naravno, u Budvi.“
( Vuk Lajović )