Bezbjednost u fokusu dok republikanci otvaraju izbornu konvenciju nakon atentata na Trampa
Analitičari su upozorili da bi atentat mogao da preokrene žestoku predsjedničku kampanju i dodatno podijeli američko društvo
Republikanska partija bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa otvara u ponedjeljak svoju konvenciju za nominaciju, a Tramp bi trebalo da bude zvanično imenovan za predsjedničkog kandidata stranke kasnije ove sedmice, dok federalne vlasti rade na davanju odgovora na pitanja o strijelcu koji je pokušao da ubije Trampa na subotnjem skupu.
Bezbjednost je oštro u fokusu konvencije u Milvokiju u Viskonsinu, ali federalne agencije za sprovođenje zakona saopštavaju da ne planiraju nikakve promjene u svojim već opsežnim bezbjednosnim mjerama.
"Uvjereni smo u bezbjednosne planove za ovaj događaj i spremni smo da krenemo", rekla je Odri Gibson Čikino, koordinatorka Američke tajne službe za konvenciju, na televizijskom brifingu u nedjelju. "Ne očekujemo nikakve bezbjednosne promjene".
Tramp je za list The Washington Examiner rekao da bi njegovo obraćanje na konvenciji u četvrtak trebalo da bude "zaista teško" i da će se fokusirati na politiku američkog predsjednika Džoa Bajdena, ali da će sada uključiti i pozive na nacionalno jedinstvo.
"Ovo je šansa da okupimo cijelu zemlju, čak i cijeli svijet. Govor će biti mnogo drugačiji, mnogo drugačiji nego što bi bio prije dva dana", rekao je Tramp za novine.
Bajden je u nedjelju rekao da je pucnjava bila "suprotna svemu za šta se zalažemo kao nacija, svemu. To nije ono što smo mi kao nacija. Nije američki. I ne možemo dozvoliti da se to dogodi".
On je obećao da će Tajna služba Trampu dati "sve resurse i zaštitne mjere neophodne da bi se osigurala njegova kontinuirana bezbjednost".
Bajden je takođe rekao da očekuje da će republikanci ove sedmice kritikovati njegov učinak dok on bude nudio svoju viziju zemlje i da će koristiti svoje događaje ove sedmice da promoviše rad svoje administracije.
"Nastaviću da snažno govorim za našu demokratiju, zalagaću se za naš Ustav i vladavinu zakona, da pozivam na akciju preko glasačkih kutija, bez nasilja na našim ulicama", rekao je Bajden. "Tako demokratija treba da funkcioniše".
Osumnjičeni
FBI je saopštio da je identifikovao osumnjičenog, ali još nije utvrdio motiv za subotnji pokušaj ubistva na Trampovom skupu u Batleru u Pensilvaniji.
Agencija za provođenje zakona saopštila je da je Tomas Metju Kruks (20), stanovnik Betel Parka u Pensilvaniji, bio "subjekat" u pucnjavi.
Posmatrači izvan bezbjednosnog kruga oko mjesta na kom je Tramp govorio rekli su da su bezuspješno dovikivali policiji kada su primijetili napadača kako puzi po krovu obližnje zgrade sa oružjem.
Naoružani napadač je uspio da ispali više hitaca, pogodi Trampa u desno uvo, ubije jednog gledaoca na mitingu i teško rani dvojicu prije nego što ga je snajperista Tajne službe usmrtio. U blizini tijela osumnjičenog pronađena je puška u stilu AR-15.
Kruks, koji je završio srednju školu prije dvije godine, radio je kao pomoćnik za ishranu u centru za kvalifikovanu negu i rehabilitaciju Betel Park.
Bio je registrovani republikanac. Ali kada je imao 17 godina, Kruks je takođe dao političku donaciju od 15 dolara ActBlue, komitetu političke akcije koji prikuplja novac za ljevičarske i demokratske političare, prema dokumentu Savezne izborne komisije iz 2021.
Trampova supruga, bivša prva dama Melanija Tramp, koja nije bila na mitingu, rekla je u objavi na društvenim mrežama u nedjelju:
"Čudovište koje je mog supruga vidjelo kao nehumanu političku mašinu, pokušalo je da uništi Donaldovu strast - njegov smijeh, genijalnost, ljubav prema muzici, inspiraciju. Njegova ljudska strana je sakrivena iza politčke mašine. Donald, velikodušni i brižni čovjek sa kojim sam prošla i dobro i zlo u životu", napisala je bivša prva dama.
Dodala je: "Za one od vas koji plačete u znak podrške, zahvaljujem vam. Pohvaljujem one od vas koji su posegnuli izvan političke podjele – hvala vam što se sjećate da je svaki pojedini političar muškarac ili žena sa porodicom koja (ga) voli".
U objavi na društvenim mrežama, Tramp je rekao da je "dobro". Otpušten je iz bolnice kasno u subotu.
Incident sa pucnjavom odmah je pokrenuo pitanje o nivou zaštite koju je Trampu pružila Tajna služba, iako je bezbjednosna agencija odbacila kao "apsolutno lažnu" tvrdnju nekih Trampovih pristalica da je Tajna služba odbila zahtjev za više bezbjednosti za Trampa.
"U stvari, nedavno je Američka tajna služba dodala zaštitne resurse i mogućnosti bezbjednosnim detaljima (obezbjeđivanja) bivšeg predsjednika", rekao je portparol agencije.
Endrju Mekejb, bivši zamjenik direktora Federalnog istražnog biroa (FBI), rekao je za CNN da vlasti, planirajući miting na otvorenom, nisu uspjele da "eliminišu pogled" do bine na kojoj je Tramp govorio, bilo postavljanjem fizičke barijere između zgrade sa koje je naoružani napadač pucao na pozornicu skupa, ili raspoređivanjem osoblja za sprovođenje zakona u blizini kako bi se blokirao svaki pristup krovu.
Republikanski lideri u Predstavničkom domu rekli su da će pokrenuti istragu o incidentu i zamolili su direktoricu Tajne službe Kimberli Čitl da prisustvuje saslušanju o tom pitanju. Ročište je zakazano za 22. jul.
Analitičari su upozorili da bi atentat mogao da preokrene žestoku predsjedničku kampanju i dodatno podijeli američko društvo.
"Ovo je izuzetno mračan dan u Americi — izuzetno mračan dan u našoj demokratiji. Vjerovatno najozbiljniji čin političkog nasilja koji smo vidjeli najmanje od 11. septembra", rekao je Džejkob Ver, naučni saradnik Savjeta za spoljne poslove.
"Danas se svet promijenio", rekao je profesor Univerziteta Džordž Vašington Kejsi Burgat.
"Biće stranačkog upiranja prstom po pitanju toga kako i zašto se to dogodilo, ali širom političkog spektra s pravom ćemo čuti jedinstveno odbacivanje svakog političkog nasilja. Mogu samo da se nadam da će ovo drugo pobijediti", rekao je Burgat.
( Glas Amerike )