Hoće li nići turistički kompleks na Skočiđevojci: Investitor smanjio gabarite, mještani kažu da se suština ne mijenja

Glavna gradska arhitektica Budve Jelena Lazić je nedavno uputila inicijativu za zaštitu vojnog kompleksa na Skočiđevojci kao kulturnog dobra. Pozitivan signal dobili su od Ministarstva odbrane

39922 pregleda15 komentar(a)
Projektovani izgled kompleksa, Foto: MZ Reževići

Ne nazire se kraj sagi oko gradnje ogromnog turističkog kompleksa na Skočiđevojci kod Budve.

Iako je kiparski investitor zbog presuda Upravnog suda smanjio gabarite objekta, mještani Reževića kažu da to suštinski ništa ne mijenja, jer može naknadno ponovo povećati kvadraturu, pošto mu to omogućava važeća planska dokumentacija.

U međuvremenu, Opština Budva traži da se Skočiđevojka zaštiti kao kulturno dobro, u čemu imaju podršku Ministarstva odbrane.

Hoće li nići turistički kompleks, pitanje je bez odgovora već nekoliko godina.

Oštri protest mještana, ali i presude Upravnog suda, praktično su natjerali resorno ministarstvo, koje je u međuvremenu promijenilo rukovodstvo, da nalože smanjenje gabarita objekta.

"Kako bi se objekat uskladio s mediteranskom arhitektonskom estetikom i postigla maksimalna ekonomska efikasnost projekta, a sa ciljem očuvanja prostornog integriteta Crne Gore, s posebnim naglaskom na zaštitu mikro-lokacije, te osiguranja neometanog pogleda na more za sve objekte u tom području. U skladu s tim, posebno je istaknuta potreba za uklanjanjem dviju kula i smanjenjem spratnosti objekta", saopšteno je iz Ministarstva prostornog planiranja i urbanizma.

Mještani Reževića, pak, kažu da to nije dovoljno.

"Odustajanje od gradnje na gornjoj parceli ne znači ništa jer oni po zakonu smiju da grade, tako da oni kasnije mogu podnijeti zahtjev da opet grade i da sve ide ispočetka", rekao je Aleksandar Radović iz Mjesne zajednice (MZ) Reževići.

Da to omogućava važeći planski dokument, potvrđuje i glavna gradska arhitektica u Budvi, koja ističe da u Nacrtu Prostorno-urbanističkog Plana Budve koje im je proslijedilo Ministarstvo - nema turističkog kompleksa na Skočiđevojci.

"Planska dokumentacija je jasna – toliki objekat je moguće raditi na toj lokaciji zato što je to usvojeno 2008. i 2009. godine, kada je rađen planski dokument. Međutim, ono što je dobra i loša stvar je što kod nas još uvijek ne postoji zvanični Prostorno-urbanistički Plan Opštine Budva koji će dalje definisati šta se dalje dešava na tom potezu. Mi smo od resornog Ministarstva dobili Nacrt PUP-a na mišljenje i u zoni Skočiđevojke ne postoji turistički kompleks tako da smo se mi usaglasili sa tim i nismo imali ništa protiv toga", kazala je jelena Lazić, glavna gradska arhitektica Budve.

Lazić je ujedno nedavno uputila inicijativu za zaštitu vojnog kompleksa na Skočiđevojci kao kulturnog dobra. Pozitivan signal dobili su od Ministarstva odbrane.

"Postoji opasnost od neeksplodiranih eksplozivnih sredstava koji se mogu desiti zato što je vojska koristila taj objekat tako da smatraju da su detaljna arheološka istraživanja neophodna. Ministarstvo odbrane je naglasilo da postoje tri ključne tačke u Crnoj Gori i na našem primorju koje su vrlo važne da budu dostupne vojsci u svakom trenutku, između ostalog to je i Skočiđevojka", kazala je Lazić.

Kiparski investitor kaže da je postupio u skladu sa instrukcijama Upravnog suda i mještana i smanjio gabarite objekta za 20-ak odsto.

I dok on ne sumnja u mnogobrojne benefite ovog projekta i očekuje podršku mještana, oni imaju poruku nešto drugačijeg tonaliteta.

"U slučaju dobijanja te nove saglasnosti na idejno rješenje, automatski podnosimo tužbe prema Upravnom sudu, a vrlo vjerovatno i krivične prijave protiv određenih lica jer za ovu situaciju neko bi trebalo da odgovara", poručio je Radović.

Trebalo bi. Samo je pitanje da li će. I ko?