Univerzitet Crne Gore postao član međunarodne mreže UNICA

Kao član UNICA mreže, Univerzitet Crne Gore će, kako se navodi, unaprijediti svoju vidljivost u Evropskom prostoru visokog obrazovanja, u skladu sa Strategijom internacionalizacije za period 2021-2026

2595 pregleda0 komentar(a)
UCG, Foto: Univerzitet Crne Gore

Univerzitet Crne Gore (UCG) je postao član međunarodne mreže UNICA (Network of Universities from the Capitals of Europe), saopšteno je iz UCG.

"UNICA mreža okuplja 53 univerziteta iz 40 glavnih gradova Evrope, na kojima studira preko 1.500.000 studenata i radi više od 150.000 zaposlenih. Ova mreža pruža platformu za saradnju, razmjenu ideja i najbolje prakse među članicama, s ciljem unapređenja visokog obrazovanja u Evropi", navodi se u saopštenju.

Kao član UNICA mreže, Univerzitet Crne Gore će, kako se navodi, unaprijediti svoju vidljivost u Evropskom prostoru visokog obrazovanja, u skladu sa Strategijom internacionalizacije za period 2021-2026.

"UNICA realizuje brojne aktivnosti kroz različite radne grupe, uključujući seminare za rektore, prorektore i druge predstavnike akademskog menadžmenta. Ovi seminari omogućavaju akademskim liderima da razmijene mišljenja i iskustva te diskutuju o najnovijim pitanjima koja utiču na visoko obrazovanje. Posebna pažnja posvećena je uključivanju studenata, čiji glas UNICA smatra ključnim u oblikovanju budućnosti visokog obrazovanja, ali i u suočavanju sa globalnim izazovima i problemima", kazali su iz UCG.

Kako se ističe u saopštenju, kao član UNICA mreže Univerzitet Crne Gore ima mogućnost da se aktivno uključi u rad više specijalizovanih radnih grupa koje se fokusiraju na razvoj inovativnih pristupa u različitim aspektima djelovanja univerziteta.

"Kancelarije za međunarodnu saradnju univerziteta članica imaju svoju radnu grupu koja omogućava razmjenu informacija i inovativnih pristupa internacionalizaciji. Radna grupa za istraživanje UNICA mreže fokusirana je na pitanja vezana za istraživačke politike, programe i finansiranje, kao i na razvoj Evropskog istraživačkog prostora (ERA)", saopšteno je iz UCG.

U saopštenju se navodi da se UNICA Green&SDGs platforma fokusira na održivost i ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih naroda, "dok se posebna radna grupa bavi najnovijim konceptima u nastavi i učenju, učenju usmjerenom na studente, nove nastavne tehnologije, te alijanse evropskih univerziteta".

"Takođe, tu je i radna grupa koja okuplja prorektore za komunikacije i stručnjake koji rade na području odnosa s javnošću, komunikacije, odnosa s medijima i marketinga u kontekstu visokog obrazovanja", dodaje se.

UNICA Scholarly Communication fokusira se, kako kažu iz UCG, na evoluciju uloge univerzitetskih biblioteka u obrazovnim procesima i akademskom istraživanju, te u promjenjivom tehnološkom okruženju.

"Članstvo UCG u UNICA mreži unaprijediće njegovu međunarodnu poziciju i saradnju, omogućavajući aktivan doprinos razvoju visokog obrazovanja u Evropi i bolju budućnost za studente i akademsku zajednicu", zaključuje se u saopštenju.